SMOCZEK lateksowy czy silikonowy - jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Smoczek lateksowy czy silikonowy
fot.: photos.com
SMOCZEK: lateksowy czy silikonowy - jaki wybrać?

Czym się różni smoczek silikonowy od lateksowego i czy w ogóle ma znaczenie, z jakiego materiału jest zrobiony? A jeśli tak, to który jest lepszy? Smoczek silikonowy czy lateksowy? Spróbujmy to wyjaśnić!

Kupując smoczek dla dziecka, łatwo dostać zawrotu głowy. Do wyboru są smoczki do butelek i tzw. smoczki uspokajacze, małe i duże, antykolkowe i o zmiennym przepływie, do kaszek i do mleka... Ale wszystkie smoczki na pierwszy rzut oka dzielą się na dwa rodzaje różniące się kolorem: żółte i przezroczyste. To dlatego, że są zrobione z dwóch różnych materiałów: lateksu (to smoczki żółte) i silikonu (przezroczyste). Lateks to inaczej kauczuk – naturalny materiał, z którego robione są gumowe przedmioty. Smoczki lateksowe produkowane są od lat: oprócz charakterystycznego koloru mają inną ważną cechę – najlepiej „udają” pierś mamy. Niestety mają charakterystyczny smak, który nie zawsze odpowiada dziecku, i mogą, niezwykle rzadko, wywoływać alergię u dziecka. Silikon to tworzywo syntetyczne, stworzone przez człowieka. Ten wykorzystywany do produkcji akcesoriów dziecięcych jest silikonem najwyższej jakości. Smoczki silikonowe dzięki swojej bezbarwności są bardziej estetyczne. Nie mają smaku ani zapachu i nie wywołują u dziecka alergii. Który materiał jest lepszy? Odpowiedź brzmi: oba są dobre, choć kompletnie różne. Który smoczek dla dziecka wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, jakie jest twoje dziecko, jakie ma potrzeby i w jakim jest wieku.

Poznaj także 15 zasad karmienia butelką

Jaki smoczek wybrać?

Lateks jest materiałem bardzo miękkim i elastycznym. To dlatego smoczek lateksowy przypomina dziecku pierś mamy. Niemowlęciu łatwo wyciągnąć pokarm z butelki, bo ssanie lateksowego smoczka nie wymaga dużego wysiłku. Silikon jest dużo twardszy. Nie poddaje się językowi malca tak łatwo jak smoczek z lateksu. Niektóre noworodki nie akceptują smoczka silikonowego  – zbyt trudno przychodzi im ssanie z niego mleka. Dlatego lateksowe smoczki do butelek sprawdzają się u wcześniaków i niemowląt z obniżonym napięciem, które nie mają siły ssać. Jeśli natomiast twój malec jest zdrowy i silny, a tobie zależy, by ćwiczył mięśnie jamy ustnej, to podaj mu smoczek silikonowy. Większy wysiłek będzie stymulował rozwój jego aparatu mowy.

Przeczytaj również jaką rolę odgrywa mleko modyfikowane w żywieniu niemowląt

Twardość smoczka

Lateks szybko się zużywa, zwłaszcza gdy smoczek jest nieodpowiednio konserwowany i przechowywany. Pod wpływem wysokiej temperatury smoczki z lateksu stają się matowe i kruche. Reagują też na światło i tłuszcz zawarty w pokarmach – na skutek tego po kilku tygodniach używania taki smoczek zaczyna się kleić i rozciągać. Silikon jest odporny na odbarwienia, nie chłonie zapachów. Na jego stan nie wpływają ani tłuszcz, ani temperatura. Dlatego smoczek z silikonu jest bardziej wytrzymały i trwały. Jeśli zależy ci na trwałości smoczka dla dziecka, wybierz silikonowy. Jeśli używasz smoczka lateksowego – wymieniaj go koniecznie na nowy co 4–6 tygodni.

Odkształcenia smoczka

Smoczek lateksowy po kilku tygodniach używania, a także wyparzania i poddawania działaniu tłuszczu zawartego w pokarmie może się rozciągać. To sprawia, że jego pierwotny kształt zapewniający prawidłowe ssanie może ulec deformacji. Smoczki silikonowe natomiast są bardzo trwałe i nie ulegają odkształceniu nawet przy długim użyciu. Jeśli kupujesz smoczek uspokajacz, lepiej wybrać silikonowy. Będziesz mieć pewność, że kształt smoczka, który nie deformuje zgryzu, nie zmieni się w trakcie użytkowania.

Podatność smoczka na uszkodzenia

Smoczki lateksowe są miękkie, ale elastyczne, dlatego nie tak łatwo je uszkodzić. Jeśli już to się stanie, nie ulegają dalszemu rozerwaniu, więc nie istnieje ryzyko, że malec zakrztusi się kawałkiem gumy. Trwałość smoczka zmniejsza się jednak po kilku tygodniach intensywnego używania – wtedy trzeba go wyrzucić i zamienić na nowy. Smoczek silikonowy z kolei jest twardy, więc nieodporny na rozciąganie. Jest jednak też dość kruchy i łatwo go zarysować – wtedy po prostu pęka. Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze ząbków, możesz podawać mu smoczek silikonowy. Gdy w jego buzi pojawią się mleczaki – bezpieczniej będzie zamienić smoczek na lateksowy.

Mycie smoczka dla dziecka

Smoczki z lateksu nie przyciągają kurzu i nie elektryzują się. Ale wolno je wyparzać bardzo krótko. Silikon natomiast jest odporny na wysoką temperaturę, dlatego taki smoczek można myć w zmywarce i sterylizować bez obaw. Łatwiejsze w utrzymaniu są smoczki silikonowe. Lateksowe smoczki wyparzaj krótko (3–4 minuty), wkładając smoczek do wody dopiero wtedy, gdy zacznie się gotować.

Zobacz wideo: Jak karmić niemowlaka butelką

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-19 Publikacja: 2013-09-19
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.