Śpiworek niemowlęcy czy kołderka dla niemowlaka? Czym najlepiej przykryć dziecko?

Śpiworek czy kołderka: plusy i minusy. Czym najlepiej przykryć dziecko?

Młodzi rodzice zadają sobie pytanie: czym najlepiej przykryć niemowlę, aby nie było mu za zimno, za ciepło, aby było bezpieczne i czuło się komfortowo? Zastanawiają się, co jest lepsze: śpiworek niemowlęcy czy kołderka dla niemowlaka? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zanim zdecydujesz, przeczytaj co powinnaś wiedzieć o bezpiecznym śnie dziecka, jakie są różnice pomiędzy kołderką a śpiworem i na co zwrócić uwagę przy zakupie produktu?

Czym przykryć dziecko, by w nocy nie marzło i nie budziło się z zimna? Czy lepszy jest śpiworek niemowlęcy czy kołderka dla niemowlaka? Spory o to przypominają dyskusję o wyższości jednych świąt nad drugimi.
Już noworodki mają preferencje co do sposobu, w jaki śpią, tego, w co są ubrane i czym przykryte. Niektóre uwielbiają czuć wokół siebie sporo przestrzeni i nie znoszą, kiedy coś krępuje im ruchy, inne przeciwnie: wolą być ciasno owinięte rożkiem albo becikiem. Dlatego wybór nocnego okrycia nie jest prosty, tym bardziej że przecież dziecko w nocy nie może zmarznąć. W sezonie grzewczym ten problem tylko z pozoru jest błahy – pediatrzy zalecają bowiem, by zimą przykręcać grzejniki w dziecięcym pokoju tak, by temperatura nie przekraczała 21ºC (gdy jest cieplej, wysuszają się śluzówki w nosku dziecka, co może być jedną z przyczyn częstych infekcji).

KOŁDERKA
ŚPIWOREK
Jest idealna dla spokojnie śpiących maluszków, ale nie wszystkie niemowlęta ją akceptują.


Przeznaczony dla dzieci, które w nocy się rozkopują, śpią niespokojnie i wędrują po łóżeczku. Ma kształt sporej kamizelki, zszytej na dole i zapinanej na suwak. Dziecko leży w nim całe, tylko główka i rączki są na zewnątrz.
PLUSY PLUSY

+ kołderka nie ogranicza swobody ruchów dziecka – maluszek może machać nóżkami i unosić je.  

+ Niemowlę leżące w śpiworku nie marznie, bo cały czas jest przykryte.
+ Śpiworka nie da się naciągnąć na główkę, dlatego nie trzeba się obawiać, że podczas snu coś utrudni maluszkowi oddychanie.
+ Dziecku trudno obrócić się podczas snu na brzuszek, co jest zaletą, gdy maluszek nie potrafi jeszcze zbyt dobrze unosić główki, i mógłby mieć problem z ponownym przekręceniem się.

MINUSY MINUSY

– Maluszek może ją sobie naciągnąć na głowę, co spowoduje problemy z oddychaniem.
– Dziecku łatwo będzie się odkryć, przez co może w nocy marznąć.
– Większość położnych zaleca, by nie stosować jej u dzieci poniżej 1. roku życia

– Trudno znaleźć śpiworek, który ma rękawy – dlatego
maluszkowi śpiącemu w śpiworku trzeba dodatkowo zakładać cieplejszy kaftanik.
– Źle dobrany śpiworek może ograniczać swobodę ruchów, bardzo ważną dla wczesnego rozwoju dziecka.

JAK WYBIERAĆ JAK WYBIERAĆ

– Zróć uwagę na wymiary. Kołderki nie kupuje się na wyrost, ta dla noworodka powinna być jak najmniejsza – tak, by dziecku (ułożonemu nóżkami tuż przy krótszym boku łóżeczka) sięgała do paszek. Ten efekt można osiągnąć, wsuwając część kołderki pod materac od spodu.
– Porównaj wagę kołderki i kup jak najlżejszą. Kołderki dla niemowląt mogą ważyć od 400 g do nawet 900 g, co dla noworodka ważącego 3,5 kg jest sporą różnicą.

– Zwróć uwagę na kształt śpiworka; ważne, by na dole był dużo szerszy, bo to zapewni swobodę nóżkom dziecka.
– Wybierz model dopasowany do pory roku. Są wersje letnie i zimowe. Lżejsze śpiworki są zazwyczaj stosowane w sezonie grzewczym, kiedy w mieszkaniu jest dość ciepło i nie ma możliwości przykręcenia kaloryfera. Cieplejszy warto wybrać wtedy, kiedy grzejniki można regulować, i gdy dziecko często łapie infekcje (wówczas w jego pokoju powinno być około
18ºC, bo w takiej temperaturze łatwiej oddychać przy katarze i nie nasila ona kaszlu).
– Kup model nieco większy niż wzrost dziecka – starczy wam
na dłużej. Ale śpiworek nie może być zbyt duży, bo wtedy będzie za szeroki i maluszkowi będzie w nim niewygodnie.
– Poszukaj modelu rozpinanego na całej długości, do którego bez trudu włożysz nawet śpiące dziecko, i w którym łatwo będzie przewinąć malca bez konieczności budzenia go.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2011-12-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.