Sposoby na letnie odparzenia u maluszka

Odparzenia u dzieci

Lato to okres, w którym dzieci są szczególnie narażone na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych, jak i tych będących skutkiem przegrzania dziecka. Najlepsze sposoby na letnie odparzenia u maluszka doradza położna Martyna Mączka, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Delikatna skóra niemowląt, jest bardzo wrażliwa i podatna na odparzenia, a ból odparzeniowy u dziecka może skutecznie zepsuć najwspanialsze wakacje. Tym bardziej, że podczas urlopowych wyjazdów dziecko narażone jest nie tylko na wysokią temperaturę, ale także kontakt z substancjami drażniącymi skórę. Nawet najmniejsze ziarenko piasku, które dostanie się pomiędzy dziecięce fałdki, albo między skorę a pieluszkę może podrażnić skórę, wywołać odparzenie, a nawet stan zapalny. Mało który niemowlak jest na tyle odporny, żeby nie reagować w takiej sytuacji płaczem. Warto zawczasu przygotować się na takie sytuacje, a w podręcznej apteczce mieć preparaty łagodzące podrażnienia i wspomagające regenerację naskórka.

Profilaktyka przeciw odparzeniom

Najbardziej narażonym fragmentem ciała maluszka i to nie tylko w upalne dni, jest skóra w okolicach pieluszki. Dzieje się tak dlatego, że te delikatne fragmenty ciała w zasadzie przez cały czas są wystawione na większą wilgoć. Pierwszym symptomem odparzeń jest pojawienie się zaczerwienienia skóry. Co ważne, brak reakcji na tym etapie prowadzi do zaostrzenia tego stanu aż do powstania grudek i wybroczyn.

Podstawową radą w kierunku profilaktyki, do której powinni stosować się rodzice chcący uniknąć odparzeń, jest możliwie częste przewijanie dzieci, a także stosowanie ekopieluch i pieluch wielorazowych. Dzięki nim skóra znacznie lepiej oddycha, a to zmniejsza poczucie ciągłej wilgoci we wrażliwych okolicach okołopieluszkowych.

To Ci się przyda

Alantan Plus w formie kremu lub maści wskazany jest do stosowania w przypadku:

  • leczenie różnego rodzaju ran, jak: otarcia, niewielkie skaleczenia i pęknięcia skór;
  • leczenie oparzeń słonecznych oraz po radioterapii i fototerapii;
  • zapobieganie odparzeniom u niemowląt;
  • pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszone;
  • nadmierne rogowacenie skóry dłoni i stóp;
  • wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi.

Nazwa produktu leczniczego: Alantan Plus , krem, 35g. Substancja czynna: 1 g kremu zawiera: substancje czynne: 20 mg alantoiny, 50 mg deksopantenolu (50% roztwór pantenolu w glikolu propylenowym), Dawka: (20mg+50mg)/g, Postać farmaceutyczna: krem. Wskazania do stosowania: leczenie różnego rodzaju ran, jak: otarcia, niewielkie skaleczenia i pęknięcia skóry. leczenie oparzeń słonecznych oraz po radioterapii i fototerapii, zapobieganie odparzeniom u niemowląt, pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszonej, nadmierne rogowacenie skóry dłoni i stóp, wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony     śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na alantoinę, deksopantenol lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku, do oczu, zmiany skórne w okresie ostrego stanu zapalnego z obecnością zmian sączących. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „Unia” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa, tel. 22 620 90 81, www.uniapharm.pl
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuje się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Pomogą kremy i maści

Co zrobić, kiedy na skórze maluszka zauważymy pojawiające się zaczerwienienia odparzeniowe? Najlepiej sięgnąć wtedy po sprawdzony lek, może to być np. Alantan Plus krem. Poprawa stanu skóry i ulga dla maluszka przychodzi zazwyczaj bardzo szybko. Kiedy natomiast na skórze naszej pociechy pojawi się już stan odparzenia, a na pupie widoczne będą wybroczyny i pęcherze wtedy warto zastosować maść Alantan Plus. Zarówno Alantan Plus maść jak krem są skuteczne i bezpieczne już od pierwszego dnia życia.

W upalne dni dość często na zaczerwienionej skórze maluszka pojawiają się drobne czerwone krostki i grudki. To potówki. Powstają na skutek przegrzania się dziecka i są efektem nadmiernego pocenia się. Najczęściej rodzice mogą zaobserwować je na pleckach, w fałdach skórnych czy też na pupie. W niektórych krostkach zbiera się płyn, który po pewnym czasie poprzez pęknięcie pęcherzyka wypływa. Najprostszym sposobem zapobiegania powstawaniu potówek jest nie przegrzewanie dziecka.

Warto wiedzieć, że dziecko potrzebuje w chłodne dni tylko jednej warstwy odzieży więcej aniżeli człowiek dorosły. Z kolei w upalne dni chcąc, żeby nasza pociecha utrzymała prawidłową temperaturę ciała w zupełności wystarczy pieluszka i body. Jeżeli potówek jest dużo i chcemy załagodzić ten stan, można dziecko kąpać w naparze z rumianku. Działa on łagodząco i przeciwzapalnie. Jeżeli wysypka nie znika, możemy zastosować na przykład produkt z alantoiną, d-pantenolem i witaminą F np. Alantan dermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie, że nie używamy substancji nawilżających i wysuszających skórę jednocześnie – czyli kremów i zasypek.

Ciepłe dni są okazją do spacerów i przyjemnego spędzania czasu z dzieckiem. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, kontrolować ciepłotę ciała dziecka, zabiegać o częste przystawianie do piersi i wietrzenie pupy. W przypadku kłopotów ze skórą najważniejsza jest szybka reakcja i prawidłowe postępowanie.

Uwolnij dziecko od pieluszki

Dobrze jest również co jakiś czas pozostawić dziecko bez pieluszki. Pupa niemowlaka doskonale wtedy oddycha, a skóra może się regenerować. Warto pamiętać, że chcąc uniknąć zabrudzenia bielizny pościelowej przez naszą pociechę, powinno się rozłożyć na przykład jednorazowy podkład chłonny.

Bardzo ważnym aspektem w kontekście odparzeń jest higiena pupy przy zmianie pieluszki. Powinna być ona każdorazowo przemyta letnią wodą lub w przypadku zabrudzenia kałem wodą z emolientem. Stosowanie chusteczek nawilżanych jest wygodną drogą na skróty, która jednak możne prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry, a w dalszej kolejności do powstawania odparzeń.

Aktualizacja: 2017-06-07 Publikacja: 2017-05-18
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: uniapharm.pl
uniapharm.pl
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.