Trądzik niemowlęcy: przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik niemowlęcy
fot.: thinkstockphotos.com
Trądzik niemowlęcy może wywoływać podwyższony poziom androgenów.

Tradzik niemowlęcy to odmiana trądziku, który dotyka noworodki w pierwszych miesiącach życia. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy wyglądem przypomina trądzik, który pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania. Co wywołuje trądzik niemowlęcy? Czy można mu jakoś zaradzić? Przeczytaj poradnik: trądzik niemowlęcy: przyczyny, objawy, leczenie.

Trądzik niemowlęcy dzieli się na trądzik noworodkowy, który dotyka dzieci w pierwszych tygodniach życia oraz trądzik niemowlęcy, który trwa dłużej - do kilku miesięcy. Co ciekawe, trądzik niemowlęcy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Przyczyna tej choroby skóry nie jest do końca znana. Lekarze jednak sądzą, że wypryski najczęściej pojawiają się z przegrzania dziecka. Co trzeba wiedzieć o trądziku niemowlęcym, by mu zapobiegać?

Czytaj także: >> Jak z trądzikiem niemowlęcym radzą sobie mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji >>

Trądzik niemowlęcy: przyczyny

Trądzik niemowlęcy to przypadłość występująca dość często, nawet u 20 procent noworodków i niemowlaków. Jak pisałam wyżej, nieznana jest dokładna przyczyna pojawiania się u dziecka krostek. Ze względu na to, że trądzik pojawia się na twarzy dziecka w miejscach ogrzewanych (np. na czole pod czapeczką albo na policzkach, na których niemowlę śpi), lekarze sądzą, że może on wynikać z przegrzania. Przemawia za tym również fakt, że trądzik zanika, gdy skóra dziecka jest ochładzana (np. na spacerze).

Ale istnieje również inna teoria. Niektórzy sądzą, że za pojawienie się trądziku niemowlęcego odpowiadają androgeny. Poziom tych hormonów (męskich hormonów, które odpowiadają za problemy z cerą, zwiększone owłosienie itd.) podwyższa się u kobiet w ciąży. Wysokie stężenie nie znika po porodzie, a mamy przekazują je dziecku w czasie karmienia piersią. Być może więc to androgeny odpowiadają za pojawienie się trądziku niemowlęcogo. To prawdopodobne, zwłaszcza, że gdy po kilku tygodniach lub miesiącach w organizmie mamy opada poziom androgenów, trądzik u dziecka znika.

Część pediatrów i dermatologów jako przyczynę trądziku niemowlęcego wskazuje skłonności genetyczne.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Czasem trądzik niemowlęcy bywa mylony z objawami skazy białkowej. Alergia na białka mleka krowiego również może objawiać się problemami skórnymi. U niektórych dzieci występują one jedynie na twarzy (co jest przecież głównym objawem trądziku niemowlęcego), u innych również na łokciach czy zgięciach kolan. Aby sprawdzić, czy wypryski są objawem choroby skóry czy nietolerancją pokarmową, należy udać się do pediatry, który zleci odpowiednie badania. W większości przypadków skaza białkowa objawia się jednak także biegunką czy wymiotami. W najcięższych przypadkach może wystąpić również obrzęk dróg oddechowych lub wstrząs anafilaktyczny.

>> Czytaj także: Potówki u niemowlaka: przyczyny, objawy, leczenie >>

Trądzik niemowlęcy: jak wygląda?

Trądzik niemowlęcy wyglądem przypomina trądzik okresu dojrzewania. Na twarzy noworodka i niemowlaka pojawiają się czerwone plamki, niekiedy mylone przez mamy z potówkami. Mogą to być również nierówności o charakterze grudkowatym.

W niektórych przypadkach mogą pojawiać się zaskórniki, które wyglądają trochę inaczej niż u dorosłej osoby. Są to zaskórniki zamknięte o kolorze białym. Bardzo rzadko pojawiają się zaskórniki otwarte, czyli czarne wągry.

U części dzieci trądzik niemowlęcy ma przebieg ostry. W takiej sytuacji na twarzy niemowlaka pojawiają się ropne wypryski lub torbiele.

>> Czytaj także: Pocenie główki u niemowlaka: co robić, gdy niemowlę poci się podczas karmienia i snu? >>

Trądzik niemowlęcy: leczenie

Najczęściej dermatolodzy zalecają obserwację dziecka i przemywanie skóry bardzo delikatnym środkiem myjącym. Na trądzik niemowlęcy nie przepisuje się żadnych maści ani antybiotyków, trzeba go po prostu przeczekać. Z reguły znika on samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. Jeżeli tak sie nie dzieje lub jeśli trądzik niemowlęcy ma bardzo ostry przebieg, trzeba udać się do dermatologa. Być może będzie konieczna konsultacja z endokrynologiem (bo zaostrzenie choroby może oznaczać zaburzenia hormonalne u dziecka).

Trądzik niemowlęcy: jak zapobiegać?

Aby zapobiec trądzikowi niemowlęcemu należy przede wszystkim nie przegrzewać dziecka. Dobrze jest również stosować delikatne, hipoalergiczne i kojące kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt. Do kąpieli najlepiej jest używać emolientów, które nie przesuszą skóry dziecka. Jeśli nawilżymy skórę dziecka, szybciej się zregeneruje, dlatego trzeba pamiętać o zakupie dobrego kremu badź maści.

Warto również zwracać uwagę na skład materiałów ubranek dziecka oraz pościeli. Sztuczne tkaniny mogą wpływać na nasilenie zmian trądzikowych. Trzeba również pamiętać o stosowaniu delikatnych płynów do prania.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2015-09-10
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.