W czym prać używane ubranka dla niemowlaków?

Bosch pranie ubranek
W czym prać używane ubranka dla niemowląt?

Kupujesz ubranka dla niemowlaka w sklepach z używaną odzieżą? Zanim założysz je maluchowi, starannie je wypierz, tak aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i bakterie, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Zobacz, jak prać ubranka dla dzieci z secondhandów.

Ile Polek kupuje swoim dzieciom odzież używaną? Aktualnych badań brakuje, ale odwiedzając sklepy z używaną odzieżą, można się przekonać, że sporo, bo przy koszach z ubrankami dla niemowlaków i dzieci zwykle jest tłok. I trudno się temu dziwić. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego* opisującego warunki życia rodzin w Polsce wynika, że rodziny z jednym dzieckiem na zakupy i usługi związane z konsumpcją wydają średnio 3,9 tys. zł miesięcznie – niemal 900 zł więcej niż pary nie mające dzieci. Sporą część tej sumy stanowią wydatki na ubranka dla dzieci, z których maluchy szybko wyrastają. Ciuszki dla niemowląt ze sklepów z używaną odzieżą nie tylko są tańsze niż nowa odzież, często bywają też dużo lepszej jakości. Wiadomo, że warto kupować odzież używaną – pytanie brzmi tylko, jak prać używane ubranka dla niemowląt, by były bezpieczne dla dziecięcej skóry.

Pranie ubranek dla dzieci z secondhandów

Część mam, z którymi rozmawiałam, obawia się, że skórze niemowlaka zaszkodzą środki stosowane do dezynfekcji ubrań. Te obawy są słuszne, bo ich cząsteczki mogą zalegać między włóknami tkaniny. Dlatego nawet jeśli upolowałaś ubranka dla niemowlaka z metkami, trzeba je wyprać. Jak prać ubranka dla dzieci z secondhandu? Takie ubranka dla niemowląt trzeba prać w wyższej temperaturze i dłuższym cyklu prania. Ale niekoniecznie w 90°C. Już pranie ubranek w 60°C zabija większość zarazków. Do prania ubranek dla niemowląt używajmy proszku hipoalergicznego, przeznaczonego dla niemowląt, który poradzi sobie z zabrudzeniami, ale nie zaszkodzi skórze dziecka. Należy pamiętać, że nadmiar detergentu może zaszkodzic dziecku - spowodować wysypkę lub podrażnienie skóry. Dlatego bardzo wazne jest dokładne dobranie ilości środka piorącego. Pomocny w tym może byc odpowiedni sprzęt. Nowe pralki marki Bosch VarioPerfect z systemem i-DOS automatycznie i precyzyjnie dobiorą odpowiednią ilość płynu do prania i płukania z dokładnością do jednego mililitra.

Jeśli trzeba użyć odplamiacza, poszukajmy takiego z linii dziecięcych, bo te tradycyjne są zbyt silne dla delikatnej skóry. Jeśli chcemy zastosować płyn do płukania,  on również powinien być hipoalergiczny, najlepiej rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka czy Polskie Towarzystwo Położnych. Płyn dodawany jest w ostatniej fazie prania, ważne więc, by był dla skóry bezpieczny. Jeśli pralka nie ma funkcji prania ubranek dziecięcych, dobrze jest włączyć dodatkowe płukanie, by pozbyć się resztek detergentów.

Z uwagą wybieraj również sprzęt, w którym pierzesz. Ubrania naszych pociech zmieniają się prawie co sezon, pralka z kolei zostaje z nami na długie lata, dlatego warto zwrócić również uwagę na jej trwałość, energooszczędność i poziom hałasu. Jak informuje Krzysztof Cywiński - trener w BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego - pralki Bosch wyposażone w bezszczotkowy silnik EcoSilence Drive™ są wyjątkowo trwałe i zużywają aż do 30 proc. mniej energii od najwyższej klasy efektywności energetycznej A+++. Specjalna konstrukcja silnika znacząco wpływa również na obniżenie poziomu hałasu, w efekcie którego pralka pracuje na poziomie poniżej 50 dB, co odpowiada szumowi padającego deszczu.

Dobrze wiedzieć

System i-DOS w nowych pralkach Bosch VarioPerfect automatycznie dozuje płyny do prania i płukania. Jak to działa? Pojemnik na płynny detergent o pojemności 1,3 litra uzupełniasz raz – do pełna, a później zapominasz o tym nawet przez 20 cykli prania. Technologia i-DOS działa w oparciu o czujniki, które za każdym razem automatycznie sprawdzają:

  • rodzaj tkaniny,
  • stopień jej zabrudzenia,
  • twardość wody,
  • wagę załadunku.

Na podstawie zebranych informacji pralka sama i z dokładnością do jednego mililitra dobiera odpowiednią ilość płynu do prania, dzięki czemu zyskujemy gwarancję zawsze idealnie czystych ubrań.

 

Bosch VarioPerfect z systemem i-DOS
model: WAT28640PL

Używane ubranka dla niemowląt: czy są na nich zarazki?

Szybka sonda wśród znajomych mam i już wiem – najbardziej boimy się tego, że niemowlak noszący ubranka ze sklepu z odzieżą używaną czymś się zarazi. Wirusy poza organizmem żywiciela żyją krótko – chodzi więc głównie o bakterie, takie jak choćby pałeczki E.coli, które mogą przeżyć nawet 16 miesięcy, czy gronkowca złocistego (żywotny przez 7 miesięcy) albo prątki gruźlicy (aktywne nawet przez kilka lat). Jeśli chcemy mieć pewność, że ubranka naszych dzieci sa sterylnie czyste, zadbajmy o to!  - Przy wyborze pralki dla rodziny z dziećmi ważne są rozwiązania pozwalające m.in. dokładnie wypłukać detergent z tkanin, usunąć wszelkie bakterie i zarazki, czy zastosować tylko tyle środka piorącego, ile jest potrzebne - radzi Krzysztof Cywiński - trener w BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. - Należą do nich m.in.: specjalny program prania AntyAlergia; technologia ActiveOxygen™, która przy pomocy aktywnego tlenu usuwa do 99,99% bakterii nawet w najniższych temperaturach zapewniając higieniczną czystość oraz w pralce i-DOS – automatyczny system dozowania detergentów w płynie, który z dokładnością do jednego mililitra dobiera odpowiednią ilość środka piorącego i dzięki temu chroni nas przed alergiami.

* Raport GUS " Warunki życia rodzin w Polsce", Warszawa 2014

Dobrze wiedzieć

Certyfikat dezynfekcji

Aby importer odzieży używanej mógł wwieźć ją do Polski, a następnie sprzedawać, musi mieć tzw. certyfikat dezynfekcji – wydane przez stosowną firmę zaświadczenie o tym, że odzież używana została wyjałowiona. Takie wymogi sanitarne nakłada rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2014 r. w sprawie bezpieczeństwa i znakowania produktów włókienniczych. Kontrole są prowadzone wyrywkowo przez różne instytucje, m.in. Sanepid, kopię takiego zaświadczenia powinien mieć też sprzedawca w sklepie (można go żądać do wglądu).

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-11-30 Publikacja: 2016-11-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Bosch
Bosch
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.