Kąpiel niemowlaka na urlopie

2012-05-22 15:34

Kąpiel niemowlaka na urlopie to ważna sprawa, bo latem, ze względu na to, że do spoconej skóry dziecka łatwo przylegają zanieczyszczenia, kąpiel niemowlaka jest podstawą codziennej pielęgnacji. Jednak trudno na wakacje z dzieckiem zabrać ze sobą nieporęczną wanienkę i inne niezbędne przedmioty niezbędne do tego, by kąpiel niemowlaka przebiegała sprawnie. Jak więc sprawnie przeprowadzić kąpiel niemowlaka na urlopie?

Wakacyjny wyjazd. Jak wykąpać niemowlę poza domem?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Wakacyjna kąpiel niemowlaka: włóż matą antypoślizgową
  2. Wakacyjna kąpiel niemowlaka: specjalne krzesełko ułatwia kąpiel
  3. Wanienka podróżna: sprytny sposób na kąpiel niemowlaka
  4. Kąpiel niemowlaka w kabinie prysznicowej

Wakacje z dzieckiem zazwyczaj planuje się dużo wcześniej. Jeśli wyjeżdżacie z prawdziwym maluchem, jednym z kryteriów wyboru noclegów powinien być dostęp do łazienki, właśnie ze względu na codzienną kąpiel niemowlaka na wakacjach. Wciąż w wielu pensjonatach i kwaterach prywatnych łazienki są na korytarzu – dzięki temu noclegi są tańsze. Jeśli zawczasu nie upewnisz się, jak jest w miejscu, do którego chcesz pojechać, może cię czekać niemiła niespodzianka. Takie rozwiązanie ma bowiem swoje minusy – przed każdą kąpielą niemowlaka będziesz musiała starannie dezynfekować wannę (nie wiadomo, kto z niej korzystał wcześniej), a wykąpane dziecko przenosić przez korytarz. Dlatego już podczas rezerwacji pokoju warto zaznaczyć, że prosicie o pokój z łazienką. Upewnij się również, jak wyposażona jest łazienka – czy jest w niej wanna, czy kabina prysznicowa. Wanna jest wygodniejsza, w kabinie trudno wykąpać dziecko, bo jest w niej niewiele miejsca.

Wakacyjna kąpiel niemowlaka: włóż matą antypoślizgową

Jeśli macie pokój z łazienką, w której jest wanna, możecie uważać się za szczęściarzy, bo w większości wczasowych łazienek są kabiny. Z kąpielowych akcesoriów na pewno przyda wam się wtedy leżaczek, na którym można ułożyć dziecko. W sklepach do wyboru są leżaczki z materiału (rozpiętego na metalowym stelażu) albo plastikowe. Bardziej praktyczne są te z materiału, bo lekko zapadają się pod ciężarem malca, a przez tkaninę można umyć dziecku plecki. W plastikowych dziecko leży bezwładnie i często się z nich zsuwa. Jeśli nie odpowiada wam leżaczek, dno wanny możecie wyłożyć matą antypoślizgową z przyssawkami – o taką matę będą opierały się nóżki malca. Przyda wam się również termometr, dzięki któremu łatwiej określisz temperaturę wody. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zanim po raz pierwszy napuścisz wody do wanny, dokładnie ją wyszoruj i starannie spłucz. Jeśli do tej pory kąpaliście malca w małej wanience, nie nalewaj zbyt dużo wody – bezpieczna ilość to nie więcej niż 10 cm (gdyby dziecko wam się wyślizgnęło z rąk, nie zachłyśnie się nią).

Dobrze wiedzieć

Mycie główki niemowlaka na wakacjachJeśli w łazience nie ma miejsca, by zrobić to wcześniej (a zwykle nie ma, bo łazienki w pensjonatach czy domach wczasowych nie są zbyt obszerne), trzeba to robić podczas kąpieli. W takiej sytuacji przydają się ronda kąpielowe – osłonki, które nakłada się maluchowi na główkę, by woda nie ściekała mu do oczu. Przypominają wybrakowany kapelusz, bo nie mają części, która osłania czubek głowy. Malca najwygodniej jest ułożyć na leżaczku, nałożyć mu rondo i szybko umyć włoski.

Wakacyjna kąpiel niemowlaka: specjalne krzesełko ułatwia kąpiel

Zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna niemowlęca wanienka, za to ułatwia kąpiel niemowlaka na urlopie w dużej wannie rodzicom, którzy nie mają w tym wprawy albo boją się kąpać w niej malca. Są dwa rodzaje takiego sprzętu. Pierwszy – to wiaderka dla maluchów, które jeszcze nie siedzą. Kąpie się je wówczas w pozycji embrionalnej, zanurzone w wodzie po ramionka (dzięki czemu dziecko nie marznie tak, jak podczas kąpieli w tradycyjnej wanience, w której znajduje się niewiele wody). Ten sposób kąpieli może być początkowo niezbyt wygodny dla rodziców, bo trudno np. namydlić dziecku nogi. Dla nieco starszych dzieci – takich, które już samodzielnie siedzą (czyli od ok. 6. miesiąca życia) – przeznaczone są krzesełka kąpielowe, czasem określane mianem fotelików do kąpieli. Do złudzenia przypominają siedzisko na karuzeli – mają otwory na nóżki i barierkę, która uniemożliwia dziecku wysunięcie się z krzesełka. Są wykonane z tworzywa sztucznego i przeznaczone do kąpieli w dużej wannie. Krzesełko przymocowuje się do niej za pomocą gumowych przyssawek, a następnie wlewa do wanny wodę. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego fotelika, poszukaj modelu, który ma fabrycznie zamontowany termometr oraz wskaźnik napełnienia wanny wodą do bezpiecznego dla dziecka poziomu.

Wanienka podróżna: sprytny sposób na kąpiel niemowlaka

Są dwa typy takich wanienek – składane i nadmuchiwane. Te drugie są lżejsze i zajmują mniej miejsca w bagażu. Niektóre wanny tego typu mają dodatkowo wmontowaną (również dmuchaną) podkładkę, która zastępuje leżaczek. To wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy mają w łazience kabinę prysznicową, ale wolą kąpać dziecko w wannie. Malca można kąpać również w dmuchanym dziecięcym baseniku. Jest równie praktyczny jak nadmuchiwana wanienka, a znacznie tańszy – nawet w drogich nadmorskich kurortach taki basenik można kupić za mniej niż 10 zł. Niemowlaka kąpie się w nim podobnie jak w zwykłej wanience. Minusem jest to, że baseny mają bardzo cienką podłogę, i dziecku położonemu bezpośrednio na niej może być niewygodnie, dlatego zawsze lepiej jest włożyć do niego leżaczek.

Kąpiel niemowlaka w kabinie prysznicowej

To zadanie o tyle trudniejsze, że malucha wykąpać będzie musiała tylko jedna osoba. Jeśli dziecko jeszcze nie siedzi samo, najwygodniej będzie położyć je na leżaczku kąpielowym. Podobnie jak w przypadku wanny, kabinę przed kąpielą dokładnie wyszoruj. Potem zamknij odpływ korkiem i napuść wody. Dziecko ułóż w leżaczku tak, by był bokiem do ciebie. Taka pozycja dziecka będzie dla ciebie wygodniejsza, niż gdyby malec leżał przodem, bo nie będziesz musiała mocno się nachylać, by go umyć.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza