Wózki dziecięce: jak chronić niemowlę przed upałem[7 porad]

2016-08-08 15:24

Jak przygotować wózek dziecięcy na upały, żeby dziecko czuło się komfortowo? Niemowlę ze względu na nie do końca dojrzały system termoregulacji odczuwa upały bardziej niż dorosły. W ciepłe, letnie dni wzrasta zatem ryzyko wystąpienia udaru słonecznego u dziecka. Pojawienie się potówek u niemowlaka stanowi sygnał, że jest mu za gorąco.

Niemowlę latem
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Niestety, na razie nie ma wózków przeznaczonych wyłącznie na ciepłe dni. Jest jednak wiele sprawdzonych sposobów, które przyniosą ulgę dziecku latem.

Spis treści

  1. Pielęgnacja niemowlaka latem
  2. Wózek dziecięcy: jak przygotować niemowlę na upały

Pielęgnacja niemowlaka latem

Gdy słońce przygrzewa, aż żal zostawać z maluchem w domu. Warto spędzać z nim na dworze jak najwięcej czasu, bo to jeden z najlepszych sposobów na kształtowanie się dziecięcej odporności. Dla ciebie to również może być czas miłego relaksu. Należy jednak odpowiednio przygotować wózek dziecięcy na upały oraz pamiętać o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji niemowlaka latem.  Specjaliści zalecają tylko, aby unikać najcieplejszych godzin w ciągu dnia (czyli raczej nie wychodzić między godziną 11 a 15), i starać się spacerować z dzieckiem w cieniu, najlepiej w otoczeniu zieleni, gdzie jest chłodniej niż między blokami lub w cieniu kamienic. Czasem to jednak nie wystarcza. Stojące powietrze pod nagrzaną tkaniną budki wózka, brzęczące koło ucha owady, rozgrzany materacyk – niby to drobiazgi, ale i one są w stanie zepsuć maluszkowi spacer, nie dając mu spokojnie zasnąć. Ze względu na nie do końca dojrzały system termoregulacji maluchy odczuwają bowiem upały bardziej niż dorośli. Dziecko, któremu jest za gorąco, ma czerwoną buzię, rozgrzany kark, a na skórze zakrytej ubrankiem (głównie na pleckach) mogą się pojawić potówki u niemowlaka, czyli krostki przypominające z wyglądu drobną kaszkę. Niestety, na razie nie ma wózków przeznaczonych wyłącznie na ciepłe dni. Wprawdzie są modele z wentylowanym dnem gondoli i możliwością wymiany budki na letnią wersję, a także z dodatkową wentylacją i wbudowaną moskitierą, jednak to wciąż nieliczne wyjątki. Trzeba więc radzić sobie inaczej.

>> Czytaj również: Kłopoty ze snem w czasie lata. Dlaczego niemowlę nie chce spać?

Wózek dziecięcy: jak przygotować niemowlę na upały

1. Dużo miejsca w gondoli pomoże niemowlakowi w czasie upałów W upały materiał, z którego wykonany jest wózek, może się nagrzewać. Tkanina oddaje ciepło i na zewnątrz, i niestety do środka – tam, gdzie leży niemowlę. Im szersza i dłuższa będzie gondola, tym malec mniej będzie odczuwał związane z tym niedogodności. Innymi słowy: w dużej gondoli dziecko będzie miało przewiew z każdej strony, a w małej – niekoniecznie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli wasze maleństwo wkrótce się urodzi zastanawiacie się jaki wózek dziecięcy wybrać. A jeśli macie już wózek i gondola w nim nie jest zbyt obszerna, warto spróbować zyskać trochę miejsca, wyjmując ze środka to, co da się usunąć, np. odpiąć falbanki i inne zbędne ozdoby.

2. Parasolka do wózka lepsza od budkiCoraz więcej budek w wózkach wykonanych jest z tkanin chroniących przed promieniami ultrafioletowymi – mają tak gęsty splot, że szkodliwe dla skóry promieniowanie nie jest w stanie przez nie przeniknąć. W niektórych budkach stosowane są również filtry na okienku, przez które można obserwować niemowlę. To rozwiązanie sprawdza się, kiedy jest słonecznie, ale niezbyt ciepło, bo dziecka nie trzeba wówczas szczelnie osłaniać przed słońcem – wystarczy, że budka jest postawiona. Ale w upalne, bezwietrzne dni powietrze pod budką stoi, dlatego robi się tam bardzo gorąco, zwłaszcza jeśli budka jest obszerna i głęboka. Wtedy lepiej ją złożyć albo odpiąć na czas spaceru. Ponieważ niemowlę latem nie może przebywać w pełnym słońcu, należy zamontować parasolkę w wózku –  im większa, tym lepsza. Najbardziej praktyczne są parasolki tej samej firmy co wózek, bo w przeciwieństwie do parasolek uniwersalnych ich mocowania dostosowane są do grubości bocznych ścianek konkretnego modelu wózka.

>> Letnia wyprawka niemowlaka. Czego potrzebują dzieci urodzone latem?

3. Otwarte okienko wentylacyjne Otwór wentylacyjny znajduje się z tyłu budki, choć zdarza się, że producent umieszcza go bezpośrednio w gondoli wózka. To taka namiastka klimatyzacji – pełni taką samą funkcję jak lufcik w oknie. W niektórych wózkach okienko otwiera się całkowicie, po odpięciu fragmentu materiału, w innych zabezpieczone jest siateczką, co dodatkowo chroni dziecko przed owadami. Uchylenie go w ciepłe dni daje niewielki przewiew. Warto wziąć pod uwagę to, że powietrze cyrkuluje tylko wtedy, gdy pchasz wózek. Gdy stoi on w miejscu, przewiewu nie ma.

4. Wkładka do wózka na latoMaterace w gondoli wózka wykonane są zwykle z pianki. Pod wpływem ciepła może ona „grzać” dziecko od spodu. Można tego uniknąć, wymieniając wkładkę do wózka na oddychającą, nałożyć bambusowy ochraniacz albo przykryć go prześcieradłem. Sprawdzają się również prześcieradła frotte, które w razie potrzeby wchłaniają nadmiar wilgoci (gdy malec się spoci) i zapobiegają nadmiernemu poceniu się przez niemowlaka.  Kiepskim rozwiązaniem jest za to miękki, ale gruby kocyk, zwłaszcza ze sztucznych włókien – może się nagrzewać.

>> Letni spacer z niemowlakiem.

5. Jak ubierać dziecko latem: lekkie okrycie W upalne dni przykrywanie malucha czymkolwiek może wydawać się niepotrzebne. I nie trzeba tego robić, kiedy maleństwo jest aktywne, gaworzy, macha nóżkami. Jednak kiedy ukołysane miarowymi ruchami wózka smacznie zaśnie, temperatura jego ciała trochę się obniży i wtedy dużo przyjemniej mu będzie pod lekkim okryciem. Tradycyjną kołderkę do wózka lepiej jednak zastąpić bardziej przewiewnym materiałem, np. lekką tetrową pieluszką, ażurowym kocykiem z bawełny albo kocykiem z włókien bambusowych, które w upały lekko chłodzą skórę (włókno bambusowe jest o dwa, trzy stopnie chłodniejsze niż temperatura otoczenia i nie nagrzewa się od słońca). Dzieci, które mają jeszcze silny odruch Moro (czyli wystraszone gwałtownie odrzucają, a następnie przyciągają do ciała nóżki i rączki), lubią być czymś owinięte, bez względu na temperaturę, bo wtedy czują się bezpieczniej. Dziecko można wtedy opatulić cienkim i przewiewnym otulaczem, odpowiednim na ciepłe dni.

>> Jak ubierać niemowlaka latem?

6. Czapki dla niemowląt latem - zakładać czy nie? Mamy, które zastanawiają się jak ubierać niemowlę latem muszą pamiętać, że teoretycznie maluch powinien mieć na sobie jedną warstwę ubrania więcej niż dorośli, jednak ta zasada nie obowiązuje w bardzo ciepłe dni. Nie ma potrzeby ubierać niemowlę w śpioszki i skarpetki – może mieć na sobie tylko body z krótkimi rękawami, a jeśli temperatura powietrza jest wyższa niż 30°C, wystarczy body na ramiączkach, a na dole tylko pieluszka. Główki również nie trzeba niczym przykrywać, zwłaszcza jeśli macie letnią wersję budki i jest ona postawiona. Warto tylko sprawdzić, czy w ciepłe, ale wietrzne dni przy otwartym okienku wentylacyjnym nie ma zbyt dużego przeciągu – wtedy można nałożyć na główkę i uszka cieniutką czapeczkę z tkaniny bawełnianej lub bambusowej.

>> Jak pielęgnowac niemowlę latem? ABC letniej pielęgnacji niemowlaka

7. Moskitiera do wózka - tak, ale bez foliiNa spacer warto zawsze zabierać moskitierę, która w razie potrzeby osłoni leżącego w wózku malucha przed dokuczliwymi owadami. Aby skutecznie zasłaniała dziecko, trzeba ją odpowiednio rozłożyć. Zazwyczaj te firmowe należy rozpiąć na rozłożonej budce – wtedy jednak okienko wentylacyjne musi być uchylone, by maluszkowi nie zrobiło się duszno. W ciepłe, deszczowe dni wózek można zabezpieczyć dodatkowo folią ochronną – ale nie zapinaj jej szczelnie, blokując dostęp powietrza, bo pod foliową osłoną zrobi się parno jak w szklarni.

>> Kalendarz rozwoju dziecka: Przeczytaj o poszczególnych etapach rozwoju niemowlaka.

Dobrze wiedzieć

Gdy słońce przygrzewa, sprawdzają się wózki, które:- mają jasne kolory – w przeciwieństwie do ciemnych lepiej odbijają promienie słoneczne, a nie pochłaniają ich; takie tapicerki nie blakną pod wpływem słońca- umożliwiają odpięcie części tkaniny z bocznych ścianek budki – siateczkowe boki przepuszczają wtedy dużo więcej powietrza niż tradycyjne okienka wentylacyjne- mają obszerną gondolę – im więcej będzie w niej miejsca, tym chłodniej dla małego pasażera.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza