Znamiona naczyniowe u niemowląt: naczyniak płaski, naczyniak jamisty, naczyniak zwykły

Znamiona naczyniowe u niemowląt: naczyniak płaski, naczyniak jamisty, naczyniak zwykły
fot.: photos.com
Naczyniak płaski, naczyniak jamisty, naczyniak zwykły

Znamiona naczyniowe (naczyniaki) to nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne. Dziecko może się urodzić z naczyniakiem lub naczyniak może pojawić  się u niemowlaka po kilku tygodniach od narodzin. Naczyniaki, zarówno płaskie, zwykłe jak i jamiste występują na twarzy i na tułowiu dziecka, rzadziej na nóżkach lub ramionach.

Znamiona naczyniowe u niemowląt czyli naczyniaki: naczyniak płaski, naczyniak jamisty, naczyniak zwykły budzą niepokój rodziców, którym niejednokrotnie wydaje się, że jedyną droga leczenia jest operacja naczyniaka. Tymczasem najczęściej naczyniaki nie stanowią żadnego zagrożenia i nie wymagają leczenia, bo są jedynie defektem kosmetycznym.

Czytaj też: Niepokojące plamki na skórze niemowlaka

Znamiona naczyniowe u niemowląt: rodzaje

 • naczyniak płaski to - jak sama nazwa wskazuje - płaska, czerwona lub różowo-czerwona plama o wyraźnie odgraniczonych brzegach. Naczyniak może mieć bardziej intensywny odcień podczas ogrzania (upał, gorączka) lub wysiłku dziecka (płacz, krzyk). Zwykle występuje na czole, powiece lub karku. Z czasem nieco blednie, ale nie ustępuje samoistnie.
 • naczyniak zwykły – wypukła, jasnoczerwona plama, pojawiająca się na skórze dziecka wkrótce po urodzeniu. W większości przypadków zanika w ciągu kilku lat;
 • naczyniak jamisty przypomina truskawkę. Jest zdecydowanie bardziej czerwony lub sinoczerwony, miękki i wypukły. Zwykle w pierwszym roku rośnie szybciej niż dziecko (powiększa się), a po tym czasie jego wzrost zatrzymuje się, by w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym zacząć stopniowo zanikać. Może także pojawić się na błonie śluzowej wewnątrz buzi dziecka.

Naczyniaki u dzieci: postępowanie

Dziecko może mieć jednego naczyniaka lub kilka naczyniaków różnej wielkości: rozmiaru pestki wiśni, guzika, mandarynki lub nawet talerza. W skrajnych przypadkach naczyniak może zajmować np. całe plecy, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Czytaj też: Przyczyny łuszczenia się skóry niemowlaka

Naczyniaki nie sprawiają bólu dziecku i nie swędzą. Nie może się nimi zarazić nikt z otoczenia dziecka, nie ma więc powodu, by zabraniać starszemu rodzeństwu zabawy z maluszkiem. Nie złapie ich także ani ciężarna ani jej nienarodzone dziecko. Ryzyko pojawienia się tych znamion u następnego dziecka jest takie samo jak u pozostałych. Większość znamion naczyniowych znika sama w dzieciństwie, bez żadnych maści, leków czy innego leczenia.

Czytaj też: Wskazówki, jak pielęgnować skórę niemowlaka

Dziecko powinno być pod opieką onkologa. To  normalna procedura, bo właśnie ci specjaliści zajmują się naczyniakami.
Naczyniaki trzeba tylko obserwować, chronić przed urazami, zerwaniem a także opalaniem. Można je myć mydłem i smarować balsamem dla dzieci lub oliwką. Gdy znamię staje się bardziej miękkie, blednie od środka, matowieje, to prawdopodobnie znak, że zaczyna znikać. Pozostaje po nim niewielkie przebarwienie lub skupisko drobnych naczynek.

Naczyniaki u dzieci: kiedy potrzebna operacja?

W pewnych sytuacjach trzeba jednak postępować z naczyniakiem bardziej radykalnie. Operacja jest niezbędna, jeśli umiejscowienie znamienia jest zagrożeniem dla zdrowia, np. występuje na powiece i zaburza widzenie.
Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, jeżeli zmiana na skórze:

 • szybko się powiększa
 • krwawi bądź sączy się z niej inna wydzielina
 • tworzy się na niej ranka
 • boli
 • zmienia kolor
 • znajduje się w okolicy ciała narażonej na nieustanne drażnienie np. przez pieluchę
 • występuje w miejscu trudnym do pielęgnacji
 • pojawia się nagle i towarzyszą jej inne dolegliwości, np. gorączka, wymioty

Obejrzyj film na temat łuszczycy

Aktualizacja: 2016-10-15 Publikacja: 2012-02-06
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.