PĘPEK NOWORODKA - 11 pytań o pępuszek

Pępek noworodka - często budzi niepokój u rodziców. Jak pielęgnować pępek noworodka? Dlaczego kikut pępowiny ma czarny kolor? Czy pępek noworodka trzeba dezynfekować? Czy jego pielęgnacja nie sprawia dziecku bólu? Kiedy on wreszcie odpadnie? Rozwiewamy wątpliwości młodych rodziców i podpowiadamy, jak pielęgnować pępek noworodka i po czym rozpoznać, czy goi się prawidłowo.

Czy to normalne, że kikut ma czarny kolor?

Tak, tuż po porodzie pępek noworodka jest szaroniebieski. Potem stopniowo ciemnieje. Gdy wyschnie, twardnieje i robi się czarny.

Jak należy pielęgnować pępęk niemowlaka?

Dopóki nie odpadnie kikut, trzeba go starannie oczyszczać, by do rany nie wdało się zakażenie. Zanim zaczniesz zabiegi wokół pępka, umyj ręce. Lekarze zalecają, by kikut pępowiny myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy noworodek przebywa w złych warunkach higienicznych (np. na ścianie w pokoju jest grzyb, w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność). Wówczas trzeba stosować preparat antyseptyczny o jak najszerszym spektrum działania (np. Octenisept). Jest to jednak zalecane przez lekarzy tylko w wyjątkowych okolicznościach. Pępka noworodka – bez zalecenia lekarza albo położnej – nie zasypuj pudrem ani nie smaruj żadnym kremem.

Czy zabiegi higieniczne wokół pępka niemowlaka bolą dziecko?

Nie bolą – ani kikut, ani dno pępka nie są bowiem unerwione. Trzeba je jednak wykonywać delikatnie, by przypadkiem nie oderwać gojącego się strupka.

Jakie pieluszki powinien nosić noworodek, dopóki pępek się nie zagoi?

W sklepach sprzedawane są pieluszki z dziurką na pępek noworodka, jednak dziecko może nosić każdy rodzaj pieluszek. Trzeba tylko wywijać ich brzegi tak, by nie dotykały pępka lub wyciąć w nich otwór. Kikuta nic nie powinno bowiem uciskać ani ocierać.

Czy trzeba dezynfekować pępek niemowlaka?

Nie. Kiedyś nie można go było moczyć wodą, zalecane było za to przecieranie 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś wiadomo, że takie postępowanie nie tylko wydłuża czas, po jakim odpada kikut (specjaliści wyliczyli, że nawet o kilka dni), ale może być również przyczyną poważnych podrażnień (a nawet oparzeń) szczególnie delikatnej skóry wokół pępka.

Czy kikut pępowiny trzeba smarować gencjaną?

Nie – gencjana barwi na fioletowo i kikut, i skórę wokół niego, przez co nie sposób ocenić, czy pępek prawidłowo się goi.

Czy dziecko można w tym czasie kąpać?

Tak, należy normalnie kąpać dziecko, przemywając również pępek wodą z mydłem.

Czy kikut pępowiny można okleić plastrem?

Nie – robiąc to, łatwo doprowadzić do infekcji. Pod opatrunkiem skóra szybko zrobi się ciepła i wilgotna, a to idealne warunki do rozwoju bakterii. Gojenie się ranki przyspiesza świeże powietrze, dlatego brzuszek dziecka jak najczęściej powinien być odkryty.

Czy malec może być układany na brzuszku?

Dopóki nie odpadnie kikut, lepiej jest układać go na pleckach.

Po jakim czasie kikut pępowiny odpadnie?

Zazwyczaj po dwóch tygodniach od porodu. Czasem proces ten może przedłużyć się do trzech tygodni. Kikuta nie można odrywać, nawet gdy „wisi na włosku”. Może to bowiem spowodować powstanie blizny, a nawet doprowadzić do zakażenia. Jeśli pępek nie zagoi się w czwartym tygodniu życia malucha, skontaktuj się z lekarzem.

Po czym poznać, że dzieje się coś złego z pępkiem?

Jeśli z pępka sączy się ropna wydzielina podbarwiona krwią, pępek brzydko pachnie bądź skóra wokół niego jest zaczerwieniona, to znak, że doszło do infekcji. Jak najszybciej zgłoś się z dzieckiem do pediatry.

Dziecko w brzuchu mamy złączone jest z nią pępowiną – splotem dużych naczyń krwionośnych (dwóch żył i jednej tętnicy). To za jej pośrednictwem malec dostaje tlen oraz substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Tuż po urodzeniu pępowina nie jest już potrzebna, więc odcina się ją kilka centymetrów od skóry dziecka, zaś na brzuchu niemowlęcia pozostaje kikut, na który lekarz zakłada specjalną plastikową zapinkę. Wtedy też pojawiają się pytania i wątpliwości.

Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: Jupiterimages
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Pielęgnacja i ochrona skóry niemowlęcia -  czyli jak zabezpieczać skórę dziecka
Pielęgnacja i ochrona skóry niemowlęcia - czyli jak zabezpieczać skórę dziecka

Nawet doświadczeni rodzice miewają wątpliwości, jak dbać o skórę noworodka – a ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Dzień dobry Mamuski ;) Nadia ranny ptaszku hihi Kropka ja właśnie na ten magiczny moment czekam z utęsknieniem ehh ale ...

uzytkownik

Witajcie :) madziulka ale śliczne te Twoje dziewczyny :) MamaT z Hani prawdziwy rajdowiec :) wstaliśmy właśnie,jak mi się nic ...

uzytkownik

Dzień dobry :) i ja się przyłącze na sylwestra zostanę po raz czwarty mamą :)

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Pielęgnacja niemowlęcia. Pielęgnacja pępka, jak dbać o pępek. Jak kąpać noworodka i niemowlę. Jak dbać o skórę noworodka i niemowlęcia. Kosmetyki dla niemowląt, zasypki, oliwki, balsamy. Które kosmetyki dla niemowląt warto stosować. Jak czyścić uszy niemowlęcia, jak czyścić niemowlęciu nosek. Jak pozbyć się ciemieniuchy. Co robić, gdy pojawia się pieluszkowe zapalenie skóry, odparzenia, wysypka na skórze niemowlęcia, potówki. Rodzaje pieluszek, pieluszki jednorazowe, pieluszki z tetry. Usypianie dziecka, kłopoty z usypianiem noworodka, niemowlęcia, dziecko nie chce spać. Nauka samodzielnego usypiania. Dlaczego dziecko płacze. Przyczyny płaczu niemowlęcia. Jak uspokoić płaczące niemowlę.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.