Letnie problemy ze skórą dziecka: odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, potówki, poparzenia słoneczne

Konsultacje: Beata Nalewajek, dermatolog, CM Enel-Med źródło: miesięcznik "M jak mama"
Lato: problemy ze skórą dziecka
fot.: Jupiterimages

Słońce i upał sprzyjają dziecięcym problemom ze skórą. Co robić, kiedy na skórze niemowlaka pojawią się odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, potówki, wysypka czy poparzenia słoneczne? Poznaj najczęstsze problemy skórne występujące u dzieci latem. Zobacz, jak sobie z nimi radzić...

Lato sprzyja problemom ze skórą, zwiększając szanse na odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, potówki czy oparzenia słoneczne. Jak rozpoznać, z którym problemem masz do czynienia, jak sobie z nim radzić a przede wszystkim, czy można zapobiec tym kłopotom?

Drobne krostki, rozsiana wysypka to pewnie potówki

To drobne, czerwone grudki wielkości łebka od szpilki, rozsiane na zaczerwienionej skórze dziecka. Potówki są efektem przegrzania się i pocenia dziecka. Najczęściej pojawiają się na skórze osłoniętej ubrankiem – na pleckach, piersiach, w fałdach szyi, w okolicach krocza, najrzadziej zaś na nóżkach. Na niektórych potówkach tworzą się drobniutkie pęcherzyki, które pękają – wysychając, robią się ciemniejsze.

Potówkom można zapobiegać, unikając przegrzewania malca. Dziecko powinno być ubrane odpowiednio do pogody – jeśli jest gorąco, wystarczy pieluszka i body, nie ma potrzeby zakładania śpiochów czy kaftanika.

Potówki nie są groźne, ale gdy się pojawią, warto przez kilka dni kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku, bo ma on właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne. Zamiast rumianku można wykorzystać nadmanganian potasu (woda powinna być lekko różowa). Skórę można pielęgnować w zwykły sposób, chyba że wysypka zamiast zniknąć, rozszerza się – wtedy krem mógłby podrażnić skórę. W takim przypadku możesz smarować skórę dziecka kremem zawierającym cynk (jest w większości kosmetyków zapobiegających odparzeniom) albo skontaktować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry w lecie pojawiają się dużo częściej

W upały zdarzają się dużo częściej, bo ciało pod pieluszką jest stale lekko wilgotne. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, mówimy o rumieniu. Wtedy wystarczy nasmarować ją kremem łagodzącym i pozwolić dziecku przez jakiś czas poleżeć bez pieluszki. Zaniedbany rumień zmienia się w pieluszkowe zapalenie skóry.Objawy to: mocno czerwona skóra pośladków i krocza, czasem też krwawiące grudki i nadżerki. Dziecko jest wtedy niespokojne i płacze, bo skóra boli jak przy oparzeniu.

Pieluszkowemu zapaleniu skóry można zapobiec, często przewij ając malucha i stosując kremy chroniące skórę przed działaniem moczu i kału. Jeśli już się pojawi, chorą skórę trzeba przemywać ciepłą wodą podczas każdego przewij ania, potem smarować ją leczniczą maścią zawierającą alantoinę (która przyspiesza gojenie i nawilża) i d-pantenol (łagodzi podrażnienia). Bardzo pomaga też zostawienie malca na jakiś czas bez pieluszki, pod pośladki trzeba mu tylko podłożyć świeżą, niezapiętą pieluszkę, w którą w razie „wypadku” wsiąknie mocz albo kupka. Jeśli zmiany są bardzo nasilone, konieczne jest leczenie dermatologiczne.

Przewijanie poza domem

Każde wyjście z dzieckiem to dla rodzica mała przygoda, a zakładany scenariusz rzadko pozostaje bez zmian. Jak przygotować się na to, by przewinąć dziecko w warunkach polowych?

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.