Potówki u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie

2015-02-16 12:08

Potówki u niemowlaka to jedno z wielu podrażnień skóry, z którymi zmagają się małe dzieci i ich rodzice. Częstotliwość ich występowania jest bardzo duża. Warto więc wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy potówek u niemowlaka oraz jak powinno przebiegać ich leczenie.

Potówki u niemowlaka
Autor: _photos.com|photos.com Potówki u niemowlaka powinny samoczynnie zniknąć po 2-3 dniach.

Spis treści

  1. Potówki u niemowlaka: objawy
  2. Potówki u niemowlaka: przyczyny
  3. Jak zrobić krochmal dla niemowlaka? WIDEO
  4. Potówki u niemowlaka: leczenie
  5. Potówki u niemowlaka: jak im zapobiegać?

Potówki u niemowlaka to częste podrażnienie skóry, pojawiające się niemal u każdego dziecka, nawet u kilkudniowych noworodków. Zazwyczaj potówki nie są groźne dla zdrowia noworodków, warto jednak wiedzieć, co wpływa na ich pojawienie się, jak się objawiają i jak sobie z tymi objawami radzić.

Potówki u niemowlaka: objawy

Potówki u niemowlaka wyglądają jak krostki z pęcherzykiem w środku. Warto jednak dodać, że potówka potówce nierówna. Wyróżniamy tzw. potówki zwykłe i potówki czerwone. Te pierwsze potówki pojawiają się w sporej liczbie na szyi, tułowiu oraz główce niemowlaka. Mają nie więcej niż 2 mm wielkości. Natomiast potówki czerwone są większe - od 2 do 4 mm. Pojawiają się w tych samych miejscach, co potówki zwykłe, ale mogą również wystąpić w zgięciach łokci, na plecach, pod pachami - tam, gdzie skóra noworodka jest szczególnie narażona na podrażnienia. Potówki czerwone, w przeciwieństwie do zwykłych, mogą być wypełnione ropą, co świadczy już o stanie zapalnym skóry. Potówki u niemowlaka raczej nie wystepują pojedynczo, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona. Zazwyczaj lekko kłują dziecko, mogą również swędzieć, co z pewnością zasygnalizuje ono płaczem.

>>Przeczytaj, jak najlepiej zadbać o skórę niemowlaka>>

Potówki u niemowlaka: przyczyny

Młodzi rodzice, chcąc jak najlepiej dla niemowlaka, opatulają go jak najmocniej, byle tylko nie było mu za zimno. Rzeczywiście, za zimno mu nie będzie, a wręcz odwrotnie - za gorąco. Małe dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconych gruczołów potowych, dochodzi więc do ich zaczopowania, a co za tym idzie - pojawienia się potówek u niemowlaka. Co więcej, potówki czerwone mogą pojawić się na skórze dziecka również na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Tłuste kosmetyki, zbyt często stosowane, także powodują czopowanie gruczołów potowych. Nie jest więc wskazane zbytnie natłuszczanie skóry dziecka, jeśli nie jest ona bardzo sucha. Kolejną możliwą przyczyną wystąpienia potówek u niemowlaka są zbyt ciasne ubranka lub też ubranka wykonane ze sztucznych materiałów.

Jak zrobić krochmal dla niemowlaka? WIDEO

>>Co robić, gdy na skórze niemowlaka pojawią się odparzenia?>>

Potówki u niemowlaka: leczenie

Potówki u niemowlaka najczęściej nie są groźne dla jego zdrowia i jako takie nie powinny wymagać leczenia. Pielęgnacja skóry niemowlaka, połączona z lżejszym ubieraniem niż dotychczas, powinna skutkować ustąpieniem potówek po kilku dniach. Najlepiej przemywać podrażnione miejsca na skórze dziecka przegotowaną wodą, można je również nacierać zasypką. Trzeba jednak pamiętać, że zasypka powinna być stosowana wyłącznie na czystą i suchą skórę. Jeśli jednak rodzice bardzo się niepokoją, dla własnego spokoju mogą udać się do lekarza. Taka wizyta jest konieczna, jeśli potówkom u niemowlaka towarzyszy gorączka, krostki nie ustępują samoczynnie po 3-4 dniach lub przybierają na wielkości i intensywności. Lekarz przepisze odpowiednie maści i leki, które spowodują zniknięcie wykwitów.

Potówki u niemowlaka: jak im zapobiegać?

Potówki u niemowlaka pojawiają się na skutek przegrzania lub podrażnienia skóry. Najlepszym sposobem, by ich uniknąć, jest więc nieubieranie dziecka w wiele warstw. Powinno być ubrane tak jak dorosły, plus jedna dodatowa warstwa. Należy również pilnować, by temperatura w pokoju dziecka nie była za wysoka - maksymalnie 21 stopni. Łagodzące działanie mają także kąpiele. Niemowlę lubi swobodę, może więc od czasu do czasu pobiegać sobie bez pieluszki.  Przeczytaj, co jeszcze lubi skóra niemowlaka!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza