Pielęgnacja dziecka: jak nawilżać skórę i śluzówki niemowlaka

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Pielęgnacja dziecka: jak nawilżać skórę i śluzówki niemowlaka
fot.: photos.com

Pielęgnacja noworodka to nie tylko kąpiel i przewijanie, ale również nawilżanie. Przesuszona skóra i śluzówki niemowlaka świadczą o tym, że wokół niego jest zbyt sucho. To może skończyć się kłopotami, bo zarówno skóra dziecka jak i śluzówki nie są w stanie w pełni chronić niemowlaka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, bakteriami i wirusami. Jak zapewnić dziecku właściwe nawilżanie?

By nie nastąpiło przesuszenie skóry i śluzówek niemowlaka należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Nawilżanie powietrza w pokoju dziecka

Nawilżanie powietrza w pokoju dziecka jest ważne dla jego samopoczucia. By dziecko dobrze spało, nie cierpiało z powodu zatkanego nosa i przesuszonej skóry, warto też regularnie nawilżać powietrze w jego pokoju. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że powietrze w pokoju dziecięcym faktycznie jest zbyt suche. Z nawilżaniem łatwo bowiem przesadzić, a tam, gdzie jest jednocześnie ciepło i wilgotno, szybko mnożą się roztocza, na które wiele dzieci ma alergię. Wilgotność można zmierzyć, korzystając ze służącego do tego celu przyrządu zwanego higrometrem, funkcję pomiaru wilgotności mają również niektóre stacje pogodowe (czyli elektroniczne połączenie termometru z barometrem), a także bardziej zaawansowane nawilżacze. Optymalna wilgotność powietrza określona jest w polskiej normie 78/B-03421. Zgodnie z nią, zimą powinna mieścić się w granicach 40–60 proc. W pokoju dziecka jest za sucho? To do dzieła. Pomieszczenie możesz nawilżyć na kilka sposobów.

  • Często wietrz pokój. To najprostsza i najtańsza metoda. Nowoczesne okna mają funkcję rozszczelnienia – po ustawieniu dźwigni w odpowiednim położeniu pomiędzy oknem a framugą tworzy się miniaturowa szpara, przez którą przedostają się do mieszkania niewielkie ilości świeżego powietrza, przy czym nawet w mroźne dni nie wpływa to na temperaturę, jaka panuje w pokoju. Jeśli okna w twoim mieszkaniu nie mają tej funkcji, kilka razy dziennie otwieraj je na pięć, dziesięć minut, wyniósłszy uprzednio dziecko do innego pomieszczenia.
  • Na grzejniku połóż mokry ręcznik. Parująca woda nawilży pomieszczenie, ale – przy bardzo ciepłych kaloryferach – po kilku godzinach ręcznik będzie już całkowicie suchy. Wykorzystując ten sposób, pamiętaj, by wstając w nocy do dziecka, ponownie namoczyć ręcznik. Ten sposób ma też inną wadę – pozwala nawilżyć jedynie niewielką powierzchnię.
  • Powieś na kaloyferze kamionkowe naczynie z wodą. Działa tak jak ręcznik, ale na jeszcze mniejszą skalę, bo woda z kamionki paruje znacznie wolniej.
  • Nawilżacz. Najskuteczniejszy, ale też najdroższy sposób nawilżania – płacisz nie tylko za urządzenie, ale też za prąd, jaki zużywa. Jednak efekty i wygoda stosowania są nieporównywalne do opisanych wcześniej metod. W sklepach jest wiele urządzeń tego typu – od najprostszych, parowych, które wpuszczają do pomieszczeń parę wodną, po ultradźwiękowe, rozpylające w powietrzu delikatną mgiełkę. Niektóre wyposażone są w higrometr badający wilgotność, a także czujnik, samoczynnie włączający i wyłączający nawilżacz. Zanim kupisz nawilżacz, koniecznie zmierz pomieszczenie, w którym go ustawisz, bo każdy sprzęt tego typu ma określony przez producenta zasięg. Zwróć też uwagę na pojemność zbiornika na wodę – im mniejszy, tym częściej trzeba go będzie uzupełniać, co może być kłopotliwe zwłaszcza nocą. Ważny jest również rodzaj filtrów. Ma je każdy nawilżacz. Filtry wapienne zmiękczają wodę i zapobiegają osadzaniu się kamienia w urządzeniu. Filtry węglowe zaś dodatkowo wyłapują zanieczyszczenia z wody i oczyszczają powietrze. Koniecznie sprawdź też głośność pracy urządzenia – mając do wyboru kilka modeli, wybierz taki, który pracuje najciszej. Warto wiedzieć, że przed uruchomieniem nawilżacza trzeba dokładnie odkurzyć pokój. Dzięki temu unoszący się w pokoju kurz i zanieczyszczenia nie nasiąkną parą wodną i nie będą osiadały – ciężkie od wilgoci – na meblach i innych domowych sprzętach. Trzeba też znaleźć dla niego dobre miejsce: nawilżacz powinien stać z dala od mebli, boazerii, tapet, książek i źródeł ciepła. Jednak samo nawilżanie powietrza nie wystarczy.
forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.