Akcesoria dla dzieci do chodzenia. Bezpieczna nauka chodzenia

Akcesoria do chodzenia
fot.: thinkstockphotos.com

Akcesoria dla dzieci do chodzenia to gadżety, które pomagają zadbać o komfort i bezpieczeństwo w trakcie nauki chodzenia. Zanim dziecko postawi swój pierwszy krok, warto się do tego odpowiednio przygotować. Jakie zabezpieczenia mieszkania wybrać? Czy trzeba kupić specjalne buty do nauki chodzenia? I czy warto inwestować w chodzik?

Pierwszy pokonany na dwóch nóżkach metr to dla dziecka ogromny sukces.  Zanim dziecko opanuje trudną sztukę chodzenia, nieraz zachwieje się, przewróci, a nawet nabije sobie guza. I tu zaczyna się ważna rola rodziców, którzy powinni zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie i przygotować je tak, aby ułatwić dziecku naukę chodzenia. Jeśli widzimy, że maluch staje przy meblach, możemy się spodziewać, że niedługo postawi swoje pierwsze kroki. Zamiast pomagać mu i przyspieszać ten, i tak trudny dla malucha proces, warto pomyśleć o akcesoriach dla dzieci do chodzenia. 

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Nie przegap

Które zabawki pomagają w nauce chodzenia?

Dziecko uczy się utrzymywać równowagę, chwytając się mebli lub trzymając mamę za rękę. To dobry sposób, podobnie jak trening przy tzw. pchaczach (to zabawka na kółkach, z oparciem, za które dziecko się trzyma). Tego typu akcesoria dla dzieci są bardzo popularne, a dodatkowo spełniają funkcję zabawki. Specjaliści nie zalecają natomiast wkładania malca do chodzika. Nie ćwiczy w nim przenoszenia ciężaru z nogi na nogę ani trzymania równowagi, może za to uszkodzić sobie stawy biodrowe i kolanowe, a także skrzywić kręgosłup na skutek obciążenia odcinka lędźwiowego pleców. Można natomiast skorzystać z szelek do nauki chodzenia, które opasują dziecko w pasie i w kroku, a dając swobodę rączkom, umożliwiają mu lepsze balansowanie ciałem.

Polecamy też

Jak ubierać dziecko, które uczy się chodzić?

Dziecko w trakcie nauki chodzenia musi mieć swobodę ruchów. Dlatego już na etapie raczkowania warto pamiętać, by ubierać go w luźne ubranka, które nie będą go krępowały. Zbyt obcisłe czy za małe śpiochy mogą sprawić, że dziecko nie będzie mogło swobodnie wyprostować ani zgiąć nóg, przez co jego mięśnie i stawy nie będą mogły rozwijać się prawidłowo.

Odpowiednia pielucha do nauki chodzenia

Ważna jest też odpowiednia pieluszka, która nie tylko nie będzie go uciskać. W trakcie nauki chodzenia malec wykonuje tysiące ruchów (podnosi i zgina nogi, robi rozkroki, przysiady, opada na pupę itd.). W tym czasie pieluszka nieustannie przesuwa się na jego ciele. Jeśli będzie źle dobrana lub wykonana ze złych materiałów, może prowadzić do bolesnych otarć. Dlatego wybierając pieluchę dla ruchliwego maluszka, warto sprawdzić, czy jej boki, przylegające do ud i pachwin, są elastyczne, miękkie i czy wilgoć jest dobrze odprowadzana.

Przeczytaj również: Jak kupić pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze kroki w butach czy na boso?

Pediatrzy, ortopedzi i fizjoterapeuci są zdania, że dzieci powinny uczyć się chodzić boso. Dotykanie podłoża gołą stopą pomaga w prawidłowym kształtowaniu się jej mięśni. Dziecku łatwiej też utrzymać równowagę, bo stopa bez obuwia dopasowuje się do podłoża, paluszki się podkurczają itd. Oczywiście nie o każdej porze roku, nawet w mieszkaniu, możemy pozwolić dziecku na bieganie boso. Dlatego warto kupić skarpetki antypoślizgowe, które na podeszwach mają gumowe „bieżniki”. To jedne z akcesoriów dla dzieci, które są bardzo wazne przy nauce chodzenia. Zapewniają nie tylko ochronę przed zimnem, ale również zapobiegają poślizgnięciu się.

Przeczytaj również: Zabawy i ćwiczenia manualne dla niemowlaków

Dobrze wiedzieć

Nie zmuszaj dziecka do chodzenia!

Niektóre dzieci zaczynają chodzić około 1. roku życia, inne dwa, trzy miesiące później. Nie wolno namawiać malucha do stawania na nóżkach lub na siłę uczyć go chodzenia. Dziecko samo wykona pierwszy krok, jeśli poczuje się pewnie, a jego mięśnie i kręgosłup będą gotowe na taki wysiłek.

Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania 

Zanim dziecko nauczy się pewnie stąpać, musi zaliczyć kilka upadków. Trzeba mu na nie pozwolić, bo każdy z nich jest cennym doświadczeniem. Nie biegnij do maluszka, gdy klapnie na pupę, tylko pozwól mu samodzielnie wstać, to również jest ćwiczenie. Samodzielność dziecka jest jednak jeszcze ograniczona i warto zabepieczyć mieszkanie tak, żeby maluch nie zrobił sobie krzywdy. Osłoń rogi stołów i szafek gumowymi nakładkami, aby dziecko w razie upadku na mebel nie rozcięło sobie głowy. Przyczep dywany do podłogi specjalnymi taśmami, by maluch nie poślizgnął się na nich. Jeśli dziecko trenuje chodzenie na zewnątrz, sprawdź, czy na podłożu nie ma kamieni, rozbitego szkła czy wystających przedmiotów.

Przecytaj również: Kiedy niemowlę powinno zacząć chodzić, siedzieć i mówić?

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci

Sprawdźcie, jakie przekąski dla dzieci poleca ekspert, dietetyk, Agnieszka Piskała. 

Aktualizacja: 2016-10-17 Publikacja: 2016-10-12
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.