Dlaczego warto chodzić z niemowlakiem na basen?

2022-02-28 14:30

Na zajęcia dla niemowląt na basenie warto się zapisać. Ktoś mógłby spytać: „Po co niemowlakowi basen? Nie powinien najpierw nauczyć się chodzić?”. Ale basen dla niemowlaka to nie fanaberia. Pomaga w prawidłowym rozwoju i sprawia wiele radości.

Ćwiczenia na basenie sprawiają, że rozwój fizyczny niemowlęcia przebiega harmonijnie.
Autor: Getty images Ćwiczenia na basenie sprawiają, że rozwój fizyczny niemowlęcia przebiega harmonijnie.

Do zajęć na basenie dla niemowląt przekonuje się coraz więcej rodziców. Najmłodszymi uczestnikami zajęć najczęściej bywają dzieci 3–4-miesięczne. To wcale nie wyścig szczurów ani nadmierna ambicja rodziców, bo takie zajęcia mogą przynieść wiele dobrego. Trzeba też pamiętać, że dla tak małego człowieka kontakt z wodą to nie szok, tylko całkiem naturalna sprawa. Przecież w życiu płodowym całe miesiące spędził w środowisku wodnym.

Z życia płodowego niemowlętom pozostaje odruch zamykania ust i wstrzymywania oddechu w wodzie, który zanika w szóstym–ósmym miesiącu życia (wcześniej, jeśli nie jest on odpowiednio podtrzymywany od dnia narodzin). Do tego czasu niemowlęta są też dużo odważniejsze w wodzie niż starsze dzieci. Lepiej reagują na próby zanurzenia głowy, są nawet w stanie bezpiecznie nurkować z otwartymi oczami. A co najważniejsze – przebywanie w wodzie daje im masę przyjemności. Dla bezpieczeństwa przed pierwszą wizytą na basenie warto jednak zasięgnąć opinii pediatry, który oceni, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do takiej aktywności.

Spis treści

  1. Co będzie na zajęciach na basenie dla niemowląt
  2. Jak wybrać basen dla niemowlaka
  3. Co zabrać ze sobą na basen
  4. Niemowlak na basenie z mamą czy tatą?
  5. Jak zadbać, aby dziecko się nie przeziębiło
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Co będzie na zajęciach na basenie dla niemowląt

Nie oczekujmy tego, że półroczne dziecko popłynie kraulem czy żabką. Na naukę pływania przychodzi czas około trzeciego, czwartego roku życia. Ale już od wczesnego niemowlęctwa dziecko może czerpać korzyści z kontaktu z wodą. Ćwiczenia na basenie sprawiają, że rozwój fizyczny niemowlęcia przebiega harmonijnie. Dziecko staje się sprawniejsze, ma wzmocnione barki, kręgosłup. Poprawia się koordynacja ruchów, które stają się bardziej płynne. Nowe bodźce pobudzają rozwój niemowlaka. Wspólne miłe spędzanie czasu wzmacnia więzi między małym pływakiem a rodzicem. Zajęcia sprawiają też, że dziecko oswaja się z wodą i w przyszłości, gdy będzie już gotowe rozpocząć właściwą naukę pływania, będzie mu po prostu łatwiej.

Przeczytaj: Pieluchy do pływania: które pieluchy wodoodporne są najlepsze?

Dobrze wiedzieć

Oswoić, nie przestraszyć

Nie wszystkie dzieci czują się w wodzie jak ryby. Niektóre na zamoczenie główki potrzebują kilku zajęć, inne kilkunastu. Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i oswajać dziecko z wodą w odpowiednim dla niego tempie. Pomaga mówienie spokojnym głosem, uśmiech, przytulenie dziecka, żeby poczuło się bezpiecznie. Nie martw się, jeśli rówieśnik dziecka lepiej radzi sobie w wodzie. To nie zawody. Najważniejsza jest dobra zabawa i miłe spędzanie czasu.

Jak wybrać basen dla niemowlaka

Na początek dobrze byłoby skorzystać ze specjalnych zajęć dla rodziców z niemowlakami. Instruktorzy czuwają nad tym, aby oswajanie dziecka z wodą przebiegało bezpiecznie i przyjemnie. Pokazują rodzicom, jak najlepiej trzymać dziecko w wodzie, jak stopniowo uczyć je zanurzania główki czy nurkowania. Organizują zabawy w wodzie, które pomagają maluchom i rodzicom przełamać obawy i dostarczają radości. W miejscach, gdzie organizowane są zajęcia dla najmłodszych, przygotowane są też udogodnienia dla rodzin z dziećmi, a woda w basenie ma odpowiednią dla maluchów temperaturę.

Ale jeśli z jakichś przyczyn nie możecie brać udziału w takich zajęciach, nie oznacza to, że nie można zabrać niemowlęcia na basen. Trzeba tylko sprawdzić wcześniej, czy jest przygotowany do potrzeb dziecka. Woda nie może być za zimna – z doświadczenia instruktorów pracujących z maluszkami na pływalni wynika, że optymalną temperaturą jest 32–33°C, bo dzieci podczas zajęć intensywnie się ruszają. Rodzice z dziećmi powinni mieć do dyspozycji przewijak oraz miejsce, gdzie mogą się przebrać i zjeść coś po zajęciach.

Przeczytaj także: Niemowlę na basenie: jak się przygotować do pójścia z niemowlakiem na basen

Co zabrać ze sobą na basen

Na pewno przyda się ręcznik, najlepiej z kapturkiem, bo dzięki temu wygodniej otulić malucha razem z główką. Koniecznie też trzeba pamiętać o pieluszce dla niemowlaka. W sklepach można kupić jednorazowe pieluchy do pływania. Dostępne są też specjalne majteczki do pływania wielokrotnego użytku. Przydadzą się też na pewno płyn do kąpieli, chusteczki jednorazowe, pieluchy na zmianę. Maluch po basenie na pewno będzie głodny, warto więc zabrać ze sobą coś do jedzenia. Najczęściej na basenie w czasie zorganizowanych zajęć dla niemowląt przygotowane są pływające zabawki, które wykorzystuje się do ćwiczeń i zabawy w wodzie. Jeśli jednak wybieracie się na indywidualną wyprawę na basen, warto wrzucić do torby kilka zabawek. Na pewno umilą czas. I jeszcze jedno: pamiętajcie, że maluch nie będzie w wodzie sam. Rodzic też powinien mieć ze sobą kostium kąpielowy, klapki, ręcznik i akcesoria pod prysznic.

Przeczytaj: Kiedy zapisać się na basen z niemowlakiem? Jak wybrać bezpieczną pływalnię dla maluszka?

Niemowlak na basenie z mamą czy tatą?

Najczęściej na zorganizowanych zajęciach dla niemowląt dziecku towarzyszy w wodzie jeden opiekun. Z obserwacji organizatorów zajęć wynika, że mama potrzebna bywa najbardziej w czasie pierwszych zajęć, gdy dziecko jest zaniepokojone nową sytuacją i najpewniej czuje się w matczynych objęciach. Mamom zdarza się jednak podchodzić do sprawy nerwowo i zarażać stresem dzieci. Za to ojcowie częściej postrzegani są jako ci bardziej opanowani i spokojniejsi. Nie ma jednak reguły – najczęściej do wody wchodzi z dzieckiem ten rodzic, który czuje się w tej roli pewniej. Albo ten, który ma na zajęcia czas. Często bywa, że gdy jedno z rodziców zajmuje się asystowaniem dziecku, drugie robi zdjęcia i filmy do rodzinnego archiwum. Bez względu na to, czy w basenie jest z dzieckiem mama czy tata, bardzo ważny jest kontakt nauczyciela z rodzicem. Powodzenie zajęć zależy więc od współpracy i entuzjazmu dorosłych.

Polecamy także: Gdy tata ma wyjść z dzieckiem - 5 fajnych miejsc, gdzie malec oszaleje z radości

Jak zadbać, aby dziecko się nie przeziębiło

  • Malucha najlepiej wnieść na basen otulonego ręcznikiem albo w szlafroczku, a okrycie zdjąć tuż przed wejściem do wody.
  • Jeśli dziecko jest już mokre, lepiej nie trzymać go ponad powierzchnią wody, aby się nie wychłodziło.
  • Po wyjściu z basenu należy okryć je ręcznikiem. Trzeba dokładnie wytrzeć dziecko, szczególną wagę warto przyłożyć do osuszenia uszu. Jeśli maluch nie ma bujnej czupryny, lepiej zrezygnować z suszarki i poczekać, aż włosy same wyschną. Jeżeli to niemożliwe, należy suszyć włosy ostrożnie, tak by nie przegrzać główki.
  • Warto zarezerwować sobie czas po zajęciach, tak żeby nie wybiegać w pośpiechu z ciepłego pomieszczenia.
  • Należy pamiętać o czapeczce dla małego pływaka – nawet jeśli na dworze nie jest bardzo zimno, po zajęciach na basenie lepiej chronić głowę i uszy dziecka. Z tych samych względów godna polecenia jest bluza z kapturem.

miesięcznik "M jak mama"

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza