Dzieci urodzone w lutym. Jak się przygotować na poród zimą?

Niemowlak w czapce
fot.: thinkstockphotos.com

Dzieci urodzone w lutym są pomysłowe i kreatywne. Luty to według badań najlepszy miesiąc na urodzenie dziecka. Co prawda niemowlę, które przyjdzie na świat zimą jest bardziej poddatne na infekcje, ale są też pozytywne strony porodu zimą. Zobacz, jak przeżyć ostatnie tygodnie ciąży oraz poród zimą!

Idzie luty, szykuj buty – mówiło stare polskie przysłowie. Nic dziwnego, według statystyk to najzimniejszy miesiąc w naszej części świata. Wiele mam nie jest zadowolonych z takiego terminu porodu – nie można z malcem od razu wyjść na spacer, łatwiej o przeziębienie (z uwagi na duże różnice temperatury na dworze i w pomieszczeniach) oraz o infekcje, tak częste o tej porze roku. Wydawałoby się, że dzieci urodzone w lutym muszą przeczekać zimę, aby wiosną korzystać ze świeżego powietrza. 

Nie powinnaś jednak martwić się na zapas. W ostatnich tygodniach ciąży twoje dziecko otrzymuje przeciwciała, które będą je chronić przez pierwsze miesiące po narodzinach. Dodatkowym zabezpieczeniem po porodzie będzie twój pokarm, który zawiera czynne substancje o działaniu immunologicznym. Ich ilość zwiększy się, gdy ty sama ulegniesz jakiemuś wirusowi. W przypadku infekcji twój układ odpornościowy zareaguje, wytwarzając specyficzne przeciwciała i wydzielając je wprost do twojego pokarmu. Dlatego warto karmić piersią. Zobacz, jak się przygotować na poród zimą?

W ciąży unikaj wirusów

Luty może być nie tylko śnieżny, ale też mroźny. Dlatego uważaj, żeby w ostatnich dniach ciąży nie złapać jakiegoś wirusa. Każda infekcja powoduje osłabienie organizmu, a siła w czasie porodu to to, czego trzeba ci najbardziej. Katar i kaszel nie są przeciwwskazaniem np. do cesarki, jednak infekcje bakteryjne mogą być już pewnym problemem – np. powodem do przełożenia planowego zabiegu. Dlatego lepiej uważaj na siebie i zadbaj o profilaktykę: jedz miód, czosnek i inne naturalne antybiotyki.

Obowiązkowe odśnieżanie, aby dojechać do szpitala!

Przygotowując się do porodu trzeba pamiętać, że dojazd do szpitala zima może zająć dłużej niż zwykle. Zimą ulice w dużych miastach są zwykle posypywane solą, więc nie ma problemu z dotarciem do szpitala nawet w największy śnieg. Gorzej z drogami poza miastem lub na wsi – czasem, żeby wydostać się z domu, trzeba przekopać się przez zaspy śniegu. Dlatego jeśli nie mieszkasz przy ulicy pierwszej kolejności odśnieżania, zadbaj o to, by trasa z domu do głównej drogi była zawsze przejezdna.

Oczywiście nie rób tego osobiście – odśnieżaniem musi zająć się twój mąż, przypominaj mu jednak o tym na bieżąco, gdy tylko zacznie padać śnieg, bo przecież możesz zacząć rodzić w każdej chwili. Uczul go też na to, by co jakiś czas sprawdził akumulator w samochodzie. W mróz może spłatać wam nieoczekiwanego i niepożądanego figla.

Pierwsze dni z noworodkiem w domu. Jak ogarnąć chaos poporodowy?

Dobrze wiedzieć

O czym trzeba pamiętać przed pierwszą podróżą dziecka?

Swoją pierwszą w życiu podróż noworodek odbędzie prawdopodobnie w foteliku samochodowym. Jeśli na dworze jest wiatr lub silny mróz, zakryj fotelik kocykiem lub specjalnym pokrowcem, który osłoni maluszka przed chłodem. Wielofunkcyjny pokrowiec ma różnorodne zastosowanie – może być użyty jako osłona na fotelik lub jako chusta zakrywająca piersi w czasie karmienia.

Spacery zimą są ważne, ale uważaj na śliskie chodniki

Oblodzone i zaśnieżone chodniki zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Zwłaszcza w twoim przypadku – tuż przed porodem, kiedy twój brzuszek jest już bardzo duży, a twoja zwinność i poczucie równowagi – dużo mniejsze. Upadek mógłby być niebezpieczny i dla ciebie, i dla maluszka, dlatego noś porządne, stabilne buty z „traktorami”. To ważne, bo nawet w ostatnich tygodniach ciąży nie powinnaś rezygnować z ruchu i aktywności fizycznej. Spacery na świeżym powietrzu, o ile oczywiście nie ma trzaskającego mrozu, zahartują cię i pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji.

Świętuj Walentynki 

Pamiętasz, że 14 lutego to święto zakochanych? Jeśli jesteś jeszcze przed porodem, wyrwij się z mężem na romantyczny wieczór tylko we dwoje – prawdopodobnie w najbliższym czasie nie uda wam się tego powtórzyć, więc korzystajcie, póki się da. A jeżeli już macie w domu maleństwo, mimo zmęczenia i niewyspania postarajcie się chociaż zjeść wspólną kolację w domu. Celebrowanie tej drobnej uroczystości przypomni wam, że jesteście nie tylko rodzicami...

Nie przegap

Jak przygotować niemowlę na pierwszą podróż zimą?

W szpitalach położniczych panuje zwykle wysoka temperatura – wiadomo, malutkie dzieci potrzebują ciepła. Nadchodzi jednak moment, w którym będziecie musieli opuścić szpital i wyjść na mróz. Zmiana temperatury mogłaby być szokiem dla maluszka, dlatego ciepło go ubierz, ale opatul go i pozapinaj dopiero w ostatniej chwili, by nie zgrzał się na szpitalnym korytarzu. Poproś męża, by wcześniej ogrzał samochód (niech wyjdzie parę minut przed wami i włączy w aucie ogrzewanie). Potem jednak zmniejszcie nawiew i rozepnijcie kombinezon malca, by nie spocił się w czasie jazdy. Warto pamiętać, że dzieci urodzone zimą muszą być odpowiednio ubrane na każde wyjście na zewnątrz. 

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Jak je rozpoznać?

Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

Aktualizacja: 2017-02-08 Publikacja: 2017-02-08
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.