Jak stymulować ROZWÓJ NIEMOWLAKA? Czy można przyspieszyć ROZWÓJ DZIECKA?

Rozwój dziecka: jak rozwija się czteromiesięczne niemowlę?
fot.: photos.com
Rozwój dziecka: jak rozwija się czteromiesięczne niemowlę?

Zabawki dla niemowlaka powinny być nie tylko ładne i atrakcyjne dla dziecka, ale też muszą stymulować rozwój niemowlaka. Aby wiedzieć, jakie zabawki będą przydatne, niezbędna jest znajomość etapów rozwoju dziecka. Na co zwracać uwagę, kupując zabawki dla niemowlaka? Czy kojce, leżaczki i maty edukacyjne dobrze wpływają na rozwój dziecka czy go opóźniają?

Noworodek przez pierwsze 4 tygodnie ma słabo rozwinięty wzrok. Widzi tylko silne kontrasty, światło lub jego brak. Korzystnie na rozwój wzroku wpływa patrzenie na biało-czarne lub biało-granatowe przedmioty. Mogą to być zabawki, wzory na ścianach lub specjalnie karty edukacyjne zawierające kontrastowe, proste wzory: paski, kraty, figury geometryczne. Ważne, by przedmioty miały minimum 25 cm. Dzięki tym pierwszym zabawom wzrok noworodka, a wraz z nim mózg, rozwija się szybciej, a dziecko już po dwóch tygodniach może zacząć dostrzegać kolory. Otaczajmy je  wtedy przedmiotami o mocnych barwach. Kupując zabawki dla niemowlaka, zwracajmy uwagę, aby nie były one zbyt duże. Małe dziecko nie uchwyci piłki, gdyż to wymagałoby współpracy dwóch rąk, a taka umiejętność rozwija się dopiero między 18. a 36. miesiącem życia. Zabawki dla noworodka powinny być łatwe do uchwycenia, muszą się mieścić w rączce. Maluch w pierwszych tygodniach życia dysponuje odruchem chwytnym. Na początku zaciska dłoń na każdym wąskim przedmiocie: naszym palcu, puklu włosów, ołówku. Z czasem odruch ten będzie ustępować, a dziecko zacznie świadomie chwytać i puszczać przedmioty. Zmysł dotyku niemowlęcia, podobnie jak wzrok, rozwija się stopniowo, dzięki doświadczeniom. Rozpoznawać fakturę materiałów malec będzie uczył się dopiero w wieku dwóch i pół miesiąca.

Rozwój niemowlaka: czy kojce, leżaczki i maty edukacyjne sprzyjają rozwojowi dziecka?

Dla rozwoju dziecka ważna jest nauka pełzania. Okres wczesnej aktywności ruchowej wpływa na rozwój równowagi oraz powiązanych z nią funkcji mowy, uczenia się, emocji. Dlatego nie ograniczajmy przestrzeni i możliwości samodzielnego ruchu. Kojce i leżaczki ograniczają zdolność dziecka do poznawania świata i wstrzymują rozwój neurologiczny. Malec powinien spędzać dużo czasu na brzuchu na odpowiednio przygotowanej powierzchni: czystej, twardej, ale sprężystej i gładkiej, aby mógł bez większego wysiłku poruszać się do przodu. Niestety, maty edukacyjne nie spełniają tego warunku, gdyż przy każdym ruchu dziecka porusza się także mata. Chcąc rozwijać słuch dziecka, słuchajmy różnorodnej muzyki, chodźmy po domu w drewniakach oraz często zapraszajmy gości. Stymulujące dźwięki dozujmy często, ale po kilka minut. Ta „zabawa” wspomaga dojrzewanie systemu nerwowego.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2013-05-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.