Kalkulator koloru oczu dziecka. Jakie oczy będzie miało dziecko?

Płacz niemowlęcia
fot.: thinkstockphotos.com
Informacja genetyczna o kolorze oczu zostaje przekazana już w dniu zapłodnienia.

Używając kalkulatora koloru oczu dziecka sprawdzisz, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. O wyglądzie waszego dziecka nie decyduje przypadek. Wiele cech można „obliczyć”, jeszcze zanim pojawi się na świecie.

Każda informacja genetyczna zapisana jest za pomocą pary genów – jeden z nich dziecko dziedziczy po mamie, a drugi po tacie. Zastanawiasz się, po kim twoja pociecha odziedziczy kolor oczu? Wszystko zależy od tego, czy przekazane geny będą dominujące (silniejsze) czy recesywne (słabsze).

Czytaj także: Jak przemywać oczy niemowlaka?

Kalkulator koloru oczu dziecka: sprawa genów

Geny dominujące są nośnikiem ciemnego koloru oczu, natomiast recesywne – jasnego. W uproszczeniu (za ostateczną barwę odpowiada bowiem kilkanaście par genów): dostając od rodziców jeden gen dominujący i jeden recesywny, u dziecka najprawdopodobniej ujawni się ten kolor, który jest zapisany na genie silniejszym.

Gdy przekazane zostaną dwa takie same geny recesywne lub dominujące (np. od obojga brązowookich lub obojga niebieskookich rodziców) – sprawa jest prosta. Natomiast gdy dziecko otrzyma dwa różne geny recesywne (np. od zielonookiej mamy i niebieskookiego taty), procentowe prawdopodobieństwo rozkłada się, a o ostatecznym wyniku przesądzić mogą... dziadkowie. Dzieci również po nich dziedziczą część cech.

Czytaj także: Jak się wyostrza wzrok niemowlaka?

Aby było ci łatwiej policzyć genetyczne kombinacje, skorzystaj z naszej podpowiedzi lub użyj dostępnych w sieci „kalkulatorów” koloru oczu (np. www.koloroczu.pl).

Niezależnie od przekazanych genów, dzieci w naszej części świata zawsze rodzą się z niebieskimi oczami, ponieważ w ich tęczówkach nie ma wystarczającej ilości barwnika – melaniny. Kolor oczu utrwala się około 6. roku życia, ale informacja genetyczna, która o tym kolorze decyduje, przekazana zostaje już w momencie zapłodnienia.

Obejrzyj film: Zasady masowania niemowlaka

Aktualizacja: 2016-10-01 Publikacja: 2015-12-22
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.