Kąpanie niemowlaka. Zabawy w wannie wspomagają rozwój dziecka

2012-05-04 15:55

Kąpanie niemowlaka, który ma już trzy miesiące warto wykorzystać jako pretekst do zabawy i szansę na oswojenie dziecka z wodą. Zabawy w wannie są dla dziecka znakomitą gimnastyką, która wpływan na rozwój dziecka, poprawia nie tyko sprawność ruchową, ale i zdolności koordynacyjne. Przebywanie i swobodne poruszanie się w wodzie wspomaga rozwój psychofizyczny, ponieważ woda dostarcza niemowlakom nowych bodźców, których nie mają szans doznać na suchym lądzie.

Kąpiel niemowlaka. Zabawy w wannie wspomagają rozwój dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Kąpiel niemowlaka. Zabawy w wannie wspomagają rozwój dziecka

Spis treści

  1. Zalety zabaw z niemowlakiem w wannie
  2. Jak się przygotować do zabaw z dzieckiem w wannie
  3. Propozycje ćwiczeń podczas kąpieli z niemowlakiem w wannie
  4. Polecamy wideo: Kąpiel dziecka

Zabawy w wodzie są dla niemowlaka tym przyjemniejsze i łatwiejsze do zaakceptowania, bo przecież jeszcze niedawno pływały w wodach płodowych w brzuchu mamy. Dlatego też warto dość szybko adaptować dziecko do warunków wodnych. Tym bardziej, że do 6-8. miesiąca życia utrzymuje się u niemowlaka odruch z życia płodowego, który potem zanika. Odruch ten objawia się tym, że dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust podczas zanurzania.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Zalety zabaw z niemowlakiem w wannie

Pierwszy etap pływania najmłodszych rozpoczyna się od 3. miesiąca życia (wyznacznikiem jest to, że dziecko trzyma już głowę). Celem tego etapu jest oswojenie ze środowiskiem wodnym. Adaptację do aktywności w wodzie warto rozpocząć w dużej wannie z wodą w towarzystwie jednego z rodziców. Te wspólne, systematyczne wodne zabawy najlepiej zacząć między 3. a 8. miesiącem życia dziecka. Zabawy w wannie stymulują rozwój ruchowy i psychiczny dzieci, pogłębiają więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem, poprawiają koordynację ruchową, stanowią wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów, dostarczają też nowych wrażeń.

Jak się przygotować do zabaw z dzieckiem w wannie

Do wanny nalej dużo wody i 2-3 razy w tygodniu urządzaj z dzieckiem wspólne kąpiele. Trzymając dziecko za boki ciała układaj je na brzuchu, podtrzymując główkę. Dzięki temu będzie mogło trenować leżenie na plecach. Inna możliwość to trzymanie dziecka w objęciach i wspólne zanurzanie się „po szyję”, chlapanie wody rękami i nogami. Aby zabawy w wodzie były atrakcyjne, pamiętaj o kolorowych piłeczkach i zabawkach. Niezbędna będzie też konewka, którą będziesz polewać głowę dziecka.

Propozycje ćwiczeń podczas kąpieli z niemowlakiem w wannie

  • pluskanie na brzuchu: połóż malca na brzuszku i obejmij jego barki, tak by delikatnie podtrzymywać tułów. W tej pozycji wykonaj z dzieckiem przysuwanie i odsuwanie, skręty na boki, chlapanie połączone z chwytaniem piłeczki
  • pozycja na plecach - to najtrudniejsza i niechętnie przyjmowana przez bobasa pozycja. Odwróć dziecko tak, by jego główka i plecki przylegały do twojej klatki piersiowej. Trzymając malca w objęciach, delikatnie się zanurz i odchyl tak, aby głowę i  tułów dziecka ułożyć do pozycji poziomej.
  • ćwiczenia oddechowe, czyli dmuchanie na wodę: trzymaj malca jedną ręką, dłoń drugiej złóż w łódeczkę i nabierz w nią wody. Następnie wraz z bobasem próbujcie ją wydmuchiwać.

Polecamy wideo: Kąpiel dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza