Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka nie bez powodu należy do najpiękniejszych etapów w życiu każdego rodzica. Tak dynamiczne zmiany, które obfitują w wiele cennych chwil już się nie powtórzą. No bo jak powtórzyć wszystko co w życiu jest pierwsze? Raczkowanie, badanie świata za pomocą zmysłów, pierwsze kroki… Okres niemowlęcy jest czasem najintensywniejszego wzrostu i rozwoju dziecka. Składa się z etapów wzmożonego dojrzewania fizycznego i psychicznego zwanych skokami rozwojowymi niemowląt. W 3. …

Opieka nad niemowlęciem nie należy do najłatwiejszych zadań. Dzieci komunikują większość rzeczy płaczem, a rodzice nie mogą się doczekać by móc dowiedzieć się wprost, czego potrzebuje lub co dolega dziecku. Zamiast jednak narzekać, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Naucz niemowlę tych 6 gestów. Dzięki nim macierzyństwo będzie łatwiejsze i zyska masę uroku.
Kupując liczne akcesoria dla niemowląt rodzice liczą na dwie rzeczy. Wsparcie ich rozwoju i odrobinę wolnego czasu podczas świetnej zabawy dziecka. To kuszące, ale choć mamy robią tak od pokoleń, to eksperci biją na alarm bojkotując już nie tylko chodziki, które zdążyły się okryć złą sławą.
Niemowlęciu przyzwyczajonemu do ciasnego i cichego brzucha mamy nie zawsze podoba się na świecie. Są rzeczy, których wyjątkowo nie lubi. Dlatego warto wiedzieć, co go męczy i drażni i co zrobić, aby zaoszczędzi mu przykrych doznań. Oto 4 rzeczy, których nie lubi niemowlę.
Co robić, gdy niemowlę nie przybiera na wadze? Po pierwsze - nie panikować. Po drugie - dokładnie przyjrzeć się zdrowiu maluszka i swojemu, szczególnie jeśli karmisz piersią. Bo twoje złe samopoczucie, także psychiczne, może negatywnie odbijać się na ilości pokarmu.
Drżące usteczka, szarpanie za włosy, brak apetytu… to kamienie milowe dziecka, o których nie wspominają podręczniki. Poznaj najważniejsze etapy rozwoju twojego maluszka, równie istotne, jak unoszenie główki, raczkowanie czy pierwszy krok.
Stanie to jeden z etapów nauki chodzenia. Dziecko zaczyna podciągać się do pozycji pionowej wpierw dość niepewnie, dlatego zawsze musi się czegoś trzymać. Jak się okazuje, czasem wystarczy cokolwiek. Ta mama wypróbowała trik z łyżkami.
Wielu opiekunów martwi się wtedy, gdy zauważy, że niemowlak często wystawia język. Czy słusznie? Najczęściej tego rodzaju zachowanie nie wynika z jakichś patologii, istnieją jednak pewne sytuacje, gdzie konieczna staje się konsultacja ze specjalistą. Dlaczego niemowlaki wystawiają język?
Opóźnione ząbkowanie może mieć różne przyczyny, m.in. predyspozycje genetyczne czy niską masę urodzeniową dziecka. Czasem jednak jest skutkiem niedoboru substancji odżywczych.
Każdy z nas chyba kojarzy te sceny z filmów komediowych, gdy świat prezentowany jest oczami niemowlaka, nad którym niepokojąco blisko nachyla się rozszczebiotana kobieta mówiąca od rzeczy. Choć rozmowy z niemowlakami, przez takie sceny mają niekorzystną opinię, to nie warto z nich rezygnować. Maluchowi przyniesie to całe mnóstwo korzyści.
Zauważyłaś, że niemowlę kręci główką na boki?  To częsty sposób, w jaki maluszki komunikują się ze światem i sygnalizują swoje potrzeby. Chociaż kręcenie głową jest naturalne u małych dzieci, może również wskazywać na problemy neurologiczne lub rozwojowe.
Patrzysz na dzieci znajomych i widzisz, że jako roczniaki już świetnie chodziły. Spoglądasz na swojego malucha i zastanawiasz się, czy wszystko jest w porządku, bo jest w tym samym wieku i jeszcze nie zrobił pierwszego kroku. Zamiast się martwić, zwróć uwagę na inne zdolności motoryczne.
Zmieniono właśnie listę kamieni milowych rozwoju niemowląt, która może szokować wszystkich, dla których była ona wyznacznikiem rozwoju dziecka. Wyrzucono z niej ważną umiejętność, ponieważ "nie wszystkie dzieci ją osiągają".

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Do nieprawidłowości rozwojowych, które da się dostrzec już we wczesnym dzieciństwie,  zalicza się autyzm, na który z roku na roku cierpi coraz więcej dzieci. Wszyscy rodzice powinni mieć jednak świadomość, że proces rozwoju niemowlaka to sprawa indywidualna i nie ma powodów do niepokoju, gdy maluch nie przejawia wszystkich umiejętności wykazanych na danym etapie rozwoju.