Odruch Babińskiego - na czym polega objaw Babińskiego

Odruch Babińskiego
Jak pozostałe odruchy niemowlęce, odruch Babińskiego jest przejściowy.

Odruch Babińskiego jest jednym z doruchów noworodkowych. Jak się objawia odruch Babińskiego? Połaskotany w stopę dorosły instynktownie podkurcza palce, niemowlę w takiej sytuacji napręży i wyprostuje palce, jednocześnie wykrzywiając stópkę do środka.

Charakterystyczną reakcję niemowlęcia na delikatne pociągnięcie palcem po podeszwie jego stopy od pięty do palców jako pierwszy opisał w 1896r. francuski neurolog polskiego pochodzenia, naukowiec Józef Babiński, dlatego odruch ten dziś nazywany jest odruchem Babińskiego lub objawem Babińskiego.

Pierwotne odruchy niemowlęce

Podobnie jak odruch Moro, czy odruch ssania, zaliczany jest on do pierwotnych odruchów niemowlęcia. U zdrowych, donoszonych noworodków może pojawić się tuż po porodzie, albo dopiero w 2-3 tygodniu życia. Nie występuje natomiast u dzieci z uszkodzeniami dolnej części rdzenia kręgowego.

Na czym polega odruch Babińskiego?

Jak pozostałe odruchy niemowlęce, odruch Babińskiego jest przejściowy, a jego główną przyczyną jest naturalna u maluszków niedojrzałość układu nerwowego. Konkretnie – niedojrzałość tych fragmentów układu nerwowego, które przewodzą bodźce ruchowe. W miarę, gdy układ ten dojrzewa, a proces mielinizacji osłonek nerwowych zostaje zakończony, odruch Babińskiego zanika – zostaje zastąpiony przez tzw. odruch podeszwowy (gdy podeszwa stopy jest drażniona, palce instynktownie się zwijają). U niektórych niemowląt dzieje się tak już około 7 miesiąca życia, u innych trwa nawet do drugich urodzin. Jeśli jednak odruch Babińskiego utrzymuje się w trzecim roku życia dziecka i później,  konieczna jest konsultacja pediatry i skierowanie do neurologa, może to bowiem świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju maluszka, a nawet o problemach neurologicznych.

Aktualizacja: 2017-01-04 Publikacja: 2017-01-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.