Fińskie pudełko z wyprawką

Lulu Baby Box pudełko do spania
fot.: materiały prasowe
Lulu Baby Box pudełko do spania 249 zł

Fińskie pudełka zachwyciły świat kilka lat temu, gdy w prezencie otrzymał je syn księcia Williama i księżnej Kate. Dziś pudełka z wyprawką mogą mieć również Polacy. Co to jest fińskie pudełko?

Fińskie pudełko - co to jest?

Kolorowe pudełko wraz z zawartością to forma becikowego, jaką od państwa otrzymują wszystkie Finki w ciąży. Jest w nim to, co niezbędne w trakcie pierwszych miesięcy opieki nad maluszkiem: ubranka (dla każdego identyczne), kosmetyki, ręcznik, śpiworek do spania, gryzaki, a nawet wkładki laktacyjne dla mamy. No i bonus: dopasowany materacyk wraz z kompletem pościeli, dzięki czemu pudełko przez kilka pierwszych miesięcy może zastąpić maluchowi łóżeczko.

Pudełka z wyprawką - skąd się wzięły?

Pudełka wprowadzono w latach 30. XX w., gdy Finlandia była biedna i rodziło się mało dzieci. Wyprawka stanowiła pomoc dla rodziców, ale też zachętę dla kobiet, by zgłaszały się do gabinetów ginekologicznych, gdzie po przejściu badań mogły odebrać prezent od państwa. Liczba kobiet objętych opieką lekarską znacząco wtedy wzrosła, a wysoka umieralność noworodków zmniejszyła się blisko o połowę. W pudełkach znalazła się książeczka z instrukcją karmienia piersią i wkładki laktacyjne, co pomagało mamom nauczyć się karmienia.

Dzięki temu, że przez pierwsze miesiące noworodek spał w pudełku, a nie razem z rodzicami, zmniejszyła się liczba przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej, do której przyczyn zaliczane są m.in. przegrzanie i uduszenie. Nie wiadomo, czy brytyjski książę Jerzy albo jego młodsza siostra korzystali z fińskiego pudełka – pałac Buckingham nie wydał w tej sprawie żadnego komunikatu. Wiadomo natomiast, że fińskie mamy bardzo pozytywnie odnoszą się do prezentu, jaki otrzymują od państwa. Nawet jeśli w pokoiku malucha stoi tradycyjne łóżeczko, pudełko może służyć jako miejsce do spania np. w ogrodzie. Jest solidne i łatwo można je przenosić nawet z dzieckiem w środku. Maluchy śpiące w pudełkach są spokojniejsze, co jest zasługą niewielkiej ilości przestrzeni dookoła.

Wyprawka od państwa

Pomysł na tyle spodobał się światu, że znalazł naśladowców. Podobne, lecz plastikowe pudełka powstały w Republice Południowej Afryki i rozdawane są tym matkom, które we wczesnej ciąży zgłosiły się do lekarza i zostały objęte bezpłatną opieką. Te pudełka również zawierają wyprawkę, a dodatkowo mogą służyć jako łóżeczko i wanienka. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA wprowadzane są pilotażowe programy rozdawania młodym mamom designerskich kartonów z wyprawkami (w USA objęły one głównie stan Teksas, w którym od lat śmiertelność noworodków jest najwyższa w kraju). W Polsce na razie maluchy nie dostają takich prezentów od państwa, ale podobne pudełka można już zamówić przez internet.

Aktualizacja: 2017-06-14 Publikacja: 2017-06-13
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.