Rozwój dziecka: jak rozwija się 7-miesięczne niemowlę?

2012-10-03 15:28

7-miesięczne niemowlę z dumą zasiada we własnym krzesełku i je więcej „dorosłych” posiłków. Najchętniej godzinami wędrowałby na... swoich kolanach. Jak wygląda rozwój dziecka w 7 miesiącu jego życia?

7 miesieczne niemowle
Autor: _photos.com|photos.com Rozwój dziecka: jak rozwija się 7-miesięczne niemowlę?

Spis treści

  1. Rozwój dziecka: rozwój fizyczny 7-miesięcznego niemowlęcia
  2. Rozwój intelektualny 7-miesięcznego niemowlęcia
  3. Rozwój dziecka: rozwój społeczny 7-miesięcznego niemowlęcia
  4. Rozwój dziecka: jak wspierać 7-miesięczne niemowlę

7-miesięczne niemowlę poznaje coraz więcej smaków. Rzadziej dziwią go nowe konsystencje czy aromaty i z chęcią otwiera buzię, widząc kulinarne nowości. A jest ich coraz więcej. Choć podstawą jadłospisu niemowlaka do jego pierwszych urodzin pozostaje mleko (mamine lub modyfikowane), to codzienną dietę dziecka wzbogaca się o nowe produkty. Siedmiomiesięczny maluch może już rozsmakować się w delikatnym mięsie, np. królika, i spróbować żółtka jaja. Te produkty dostarczą małemu organizmowi cennych składników odżywczych, zaś małemu ciału – energii i siły, której potrzeba naprawdę sporo na tym etapie rozwoju dziecka.

>> Jak wpoić dziecku zdrowe nawyki żywieniowe?

Rozwój dziecka: rozwój fizyczny 7-miesięcznego niemowlęcia

Nawet najbardziej interesująca mata edukacyjna przestaje być już dla dziecka polem do zabawy. Ono chce widzieć więcej i być wszędzie. A że dość swobodnie przewraca się z pleców na brzuch oraz z brzucha na plecy, to zauważa, że poruszanie się nie stanowi dla niego problemu. Do tego dochodzą śmieszne ruchy kołyszące w pozycji na brzuchu, gdy malec podnosi pupę. Zresztą leżenie na brzuszku jest dla niemowlaka teraz największą atrakcją, bo podciągając kolana do brzucha, zaczyna poruszać się do przodu, do tyłu i na boki. Wiele maluchów całymi godzinami kręci się wokół własnej osi. Pierwsze sukcesy w dotarciu do bliskiego celu będą zagrzewały malca do treningów i wkrótce zacznie on sam pełzać po całym mieszkaniu (czasem nawet z uniesionym brzuchem albo pięknie raczkując). Zadbaj o bezpieczeństwo na podłodze, usuwając z niej przedmioty, o które mały wędrowiec mógłby się uderzyć albo które mógłby chcieć „zjeść”. Ale nie tylko pozycja na brzuszku podoba się dziecku. Najwygodniej jest mu obserwować świat, gdy siedzi. Zanim jednak samodzielnie usiądzie, będzie mogło zajmować pozycję półleżącą w swoim krzesełku do karmienia, leżaczku albo na kolanach dorosłych. Zaobserwujesz też, że malec ma ochotę stawać na nóżki, a podtrzymany pod paszkami, pewnie utrzyma się na stopach. Mocne mięśnie karku bez najmniejszego problemu trzymają główkę, a coraz silniejsze mięśnie całego ciała prowokują dziecko do podskoków i sprężynowania. Takie ćwiczenie, gdy rodzic podtrzymuje dziecko i pozwala mu wierzgać nóżkami na swoich kolanach, dobrze rozwija równowagę, ale należy je dawkować. Nie przyspieszaj nauki stawania i chodzenia, bo na to przyjdzie jeszcze czas.

>> Dlaczego warto pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie?

Teraz korzystajcie z akrobacji na podłodze. Dziecko pochwali ci się, jak pięknie wkłada palce stóp do ust. Natomiast palce dłoni są coraz sprawniejsze i do chwytania malec wykorzystuje czasem tylko kciuk (w tym miesiącu po raz pierwszy) oraz palec wskazujący. Udoskonalone ruchy dłoni pozwalają niemowlęciu na świadome poruszanie zabawkami, np. potrząsanie grzechotką czy pociąganie za sznurek. Nie tylko zabawki coraz rzadziej wypadają mu z rąk, ale też kawałki jedzenia precyzyjnie trafiają do buzi. Te wielogodzinne, codzienne ćwiczenia fizyczne wcale nie pomagają pulchnym niemowlakom spalić fałdek tłuszczu. W 7 miesiącu życia dziecka masa jego ciała wzrasta – i to tak, że zwykle podwaja się jego waga urodzeniowa, osiągając wartość około 8–8,5 kg. Niemowlę zaczyna stopniowo rosnąć, ale nadal mierzy niewiele, bo około 65 cm.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Rozwój intelektualny 7-miesięcznego niemowlęcia

Dziecko jest spragnione nowych wrażeń. Kiedy się nudzi, bo np. zostawiasz je w łóżeczku tylko z jedną zabawką, swoim zachowaniem i wydawanymi dźwiękami, da ci znać, że jest niezadowolone. Ale uwaga! Nowości należy dziecku dawkować. Jeśli przeholujesz z nadmiarem bodźców i np. zaserwujesz dziecku jednego popołudnia wizytę w zoo, spotkanie ze znajomymi i zabawę nową zabawką, może mieć ono problemy z zaśnięciem.

>> Co zrobić by niemowlę spało całą noc?

7-miesięczne niemowlę ma już unormowany rytm dnia (i bardzo lubi, gdy go przestrzegasz) oraz nocny sen – ładnie zasypia wieczorem i często przesypia całą noc, ale zbyt wysoki poziom aktywności, zwłaszcza pod koniec dnia, może zaburzyć odpoczynek. Warto zadbać o wyciszające zajęcia w ostatnich dwóch godzinach przed snem. Proponujemy spacer po parku, oglądanie książeczek czy relaksujące przytulanki z rodzicami, np. na kocu na podłodze. Dziecko odwdzięczy ci się spokojnym snem. Poza tym zadowolony maluszek teraz potrafi już pokazać ci, że jest szczęśliwy. Lubi, gdy oklaskujesz nawet najdrobniejszy jego sukces, bo 7-miesięczne niemowlę łaknie pochwał jak nigdy dotąd.

>> Kim jest trener snu dziecka?

Rozwój dziecka: rozwój społeczny 7-miesięcznego niemowlęcia

Niemowlę na każdym kroku dąży do kontaktu z tobą. Zaczepia cię, wydając dziwne dźwięki, popiskuje. Jeśli jesteś obok, a nie zwracasz na nie uwagi, próbuje się do ciebie zbliżyć, pełzając, a nawet wykazuje pierwsze próby wyciągania rączek w twoim kierunku. Nie dawaj się długo namawiać – podejdź do dziecka i z nim „porozmawiaj”. Szybko nauczysz się sygnałów pozawerbalnych, jakie wysyła ci niemowlę. Grymas ust, zmarszczenie czoła czy ton głosu – nazwij je głośno, mówiąc do dziecka np. „Nie podoba ci się ta muzyka”, „Szukasz mamy?” czy „Pewnie chciałbyś coś zjeść?”. Dzięki temu malec zorientuje się, że jest związek pomiędzy porozumiewaniem się gestami i mimiką a słowami. Co ważne, dziecko zaczyna rozumieć znaczenie słowa „nie”, które może teraz dość często pojawiać się w twoich ustach, gdy np. niemowlę będzie samodzielnie poruszało się po mieszkaniu i dotykało bądź smakowało rozmaitych przedmiotów, które napotka na drodze.

>> Porozumiewanie się z niemowlakiem.

Dobrze wiedzieć

7-miesięczny dziecko zaczyna nabierać dystansu do obcych. Nie zdziw się więc, gdy zapłacze podczas pierwszej wizyty u znajomych albo gdy weźmie go na ręce długo niewidziana sąsiadka. Na szczęście, można go dość łatwo uspokoić, zapewniając pewnym głosem że jesteś blisko i nic złego się nie dzieje. Malec zaczyna rozumieć uczucia innych (radość, gniew, smutek), odwzorowane w tonie ich głosu.

Rozwój dziecka: jak wspierać 7-miesięczne niemowlę

Rośnie ci mały smakosz, który chętnie sięga po produkty z waszego stołu? Połóż na talerzu marchewkę pokrojoną w słupki, kawałki ugotowanego mięsa czy ziemniaczki. To może być idealna porcja obiadowa dla każdego domownika, zwłaszcza dla najmłodszego. W 7 miesiącu życia przyda się dziecku jego własna zastawa stołowa: plastikowe sztućce, kubek niekapek z dwoma uszkami. Ale nie tylko kwestie kulinarne są wtedy ważne.

  • Czas na zmianę gondoli na wózek spacerowy. Malec nie musi w nim siedzieć w pozycji idealnie pionowej, lepiej w półleżącej.
  • Jak najczęściej bawcie się przy lustrze. Dziecko rozpoznaje już swoje odbicie i zna na tyle swoją twarz, że możesz pokazywać mu zdjęcia, a bez błędu siebie na nich odnajdzie.
  • Często baw się z dzieckiem w nazywanie przedmiotów – tak uczysz je słów i rozwijasz jego mowę. Możesz nawet mówić do malca: „Spójrz na to”, a on skieruje tam wzrok.
  • Staraj się, aby zabawom towarzyszyła muzyka – klasyczna lub piosenki dla dzieci. Niemowlę to lubi i rozkosznie gaworzy.

>> Przydatne gadżety do wózka.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza