Rozwój dziecka: jak rozwija się dwumiesięczne niemowlę?

Rozwój dziecka: jak rozwija się dwumiesięczne niemowlę?
fot.: Shutterstock
Rozwój dziecka: jak rozwija się dwumiesięczne niemowlę?

Dwumiesięczne niemowlę to ciekawskie, radosne dziecko, które coraz baczniej przygląda się temu, co je otacza. Minął zaledwie miesiąc od narodzin, ale rozwój dziecka następuje błyskawicznie. Dwumiesięczne niemowlę zaskakuje cię codziennie nowymi umiejętnościami.

Dwumiesięczne niemowlę zaaklimatyzowało się na świecie, a ty coraz pewniej się nim zajmujesz. Dzięki temu już bez stresu możesz cieszyć się macierzyństwem i obserwować rozwój dziecka.

Rozwój dwumiesięcznego niemowlęcia: rozwój fizyczny

Rozwój dwumiesięcznego dziecka postępuje bardzo szybko. pewnością zauważysz, że znacznie wydłużył się okres czuwania. W ciągu dnia dziecko jest coraz bardziej ożywione. Kiedy niemowlę nie śpi, potrafi już samodzielnie się czymś zająć. Już wkrótce będzie sypiało mniej więcej o stałych porach. Również w odczuwaniu głodu pojawia się pewien rytm – dziecko dopomina się o jedzenie najczęściej co trzy godziny. Jednak w drugim miesiącu życia rośnie apetyt niemowlaka. Lekarze nazywają to skokiem rozwojowym. Wówczas dziecko może domagać się jedzenia nawet częściej niż co godzinę. Jego ciało nabiera zaokrągleń, pojawiają się fałdki, wygładza się skóra.

>> Jak rozpoznać skoki rozwojowe u niemowlaka?

Słabną wrodzone odruchy. Szczególnie zanika odruch chwytny dłoni, które teraz dłużej pozostają otwarte. Zanika odruch kroczenia, a trzymane pod paszkami niemowlę przestaje mocno odpychać się od podłoża. Zmienia się typowe dla noworodka ułożenie ciała: kończyny nie są już tak podkurczone, a mięśnie stają się coraz silniejsze. Ruchy szyi, tułowia i barków, chociaż jeszcze chaotyczne, są pewniejsze i bardziej skoordynowane. Niemowlę położone na brzuszku lekko unosi głowę i trzyma ją uniesioną na wysokość 3–4 cm. Czasami samo przewraca się z boku na plecy. Leżąc na pleckach, niemowlak trąca zawieszone w zasięgu rąk zabawki i niekiedy udaje mu się utrzymać przedmiot włożony mu do ręki.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Nie przegap

To Ci się przyda

Rozwój dwumiesięcznego niemowlęcia: pojawia się kolka niemowlęca

W 2 miesiącu życia u wielu niemowląt pojawia się kolka, a towarzyszy jej napadowy płacz, który trudno ukoić. Ataki zdarzają się z reguły po południu i wieczorem. Ulgę może przynieść ziołowa herbatka i preparaty przeciwkolkowe, a także ciepłe okłady na brzuszek i delikatny masaż ciepłymi dłońmi.

>> Jak zrobic masaż antykolkowy?

Rozwój dwumiesięcznego niemowlęcia: zmysły niemowlaka

Zmysł wzroku i słuchu zaczynają ze sobą współpracować. Kiedy dziecko usłyszy jakiś interesujący dźwięk, może spojrzeć w kierunku jego źródła. Wodzi wzrokiem za przesuwaną przed oczyma kolorową zabawką. Twój szkrab wkłada do buzi rączki, i nie jest to tylko przypadkowy odruch – w ten sposób poznaje świat. Wkrótce zacznie wkładać do buzi niemal wszystko, co wpadnie mu w rączki.

Pamiętaj! Dwumiesięczne dziecko opanowuje umiejętność trzymania główki w pozycji pionowej. Nosząc je w chuście lub nosidełku, asekuruj jego głowę. Podtrzymuj ją także podczas podnoszenia dziecka.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Rozwój dwumiesięcznego niemowlęcia: rozwój intelektualny i emocjonalny

Twoje dziecko z dnia na dzień staje się uważnym obserwatorem. Podpatruje i chętnie naśladuje mimikę, gesty, ruchy i dźwięki otaczających je osób. W 5 tygodniu życia u krzyczącego niemowlęcia mogą pojawić się też pierwsze łzy – tak pojawia się nowa, bardziej „dorosła” forma wyrażania emocji, a jednocześnie… sposób na przyciągnięcie uwagi dorosłych. W tym czasie dziecko zaczyna wydawać też krótkie gardłowe dźwięki: „agu”, „ga”, „kha”, „ehe”, „he” – jest to tzw. głużenie. Z czasem niemowlak będzie wzbogacał swoje „słownictwo” i powtarzał więcej dźwięków wydawanych przez ciebie oraz naśladował głosy domowników. W pierwszych sześciu tygodniach życia repertuar dźwięków wydawanych przez niemowlę wzbogaca się aż czterokrotnie! Kiedy przysłuchuje się sobie i tobie, wykorzystuj jego zapał i staraj się nawiązać z nim kontakt, powtarzając wypowiedziane głoski, a także podsuwając mu kolejne, podobnie brzmiące dźwięki.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Na tym etapie dziecko już zauważa także, że osoby i przedmioty mogą znikać z pola widzenia, co czasem wzbudza jego niepokój. Już niedługo zacznie reagować płaczem na twoją nieobecność.

Serce czy rozum? Sprawdź, czym sie kierujesz!

Rozwój dwumiesięcznego niemowlęcia: rozwój społeczny

Coraz wyraźniej rysuje się temperament i osobowość małego człowieka. Zapewne zauważasz, że dziecko pociągają nowe sytuacje albo stara się ich uniknąć. Niektóre niemowlęta cieszą się z nowych doświadczeń, zabawek, twarzy, inne natomiast są ostrożniejsze i nawet niewielka zmiana wywołuje u nich niepokój i płacz.
Dziecko uśmiecha się w reakcji na uśmiech innej osoby lub na coś, co mu się szczególnie spodoba. Już wkrótce pojmie, że konkretne zachowanie wywołuje u ciebie pewną reakcję (np. bierzesz je na ręce, gdy płacze) i zacznie to wykorzystywać, by osiągnąć cel. Pod koniec 2 miesiąca może pojawić się głośny śmiech, któremu towarzyszą gwałtowne ruchy kończyn – można wtedy odnieść wrażenie, że dziecko śmieje się całym ciałem! Bywa, że taki śmiech kończy się napadem czkawki, ale wbrew pozorom nie jest ona męcząca dla niemowlęcia. Wraz z rozwojem układu nerwowego oraz narządów zmysłu dziecko zaczyna aktywnie nawiązywać kontakt ze światem zewnętrznym. Zaczyna reagować mimiką na widok twarzy i tonu głosu ludzkiego. Pod koniec tego miesiąca życia zauważysz również, że niemowlę już oczekuje na pewne rutynowe czynności – radośnie wymachuje rączkami i kopie, kiedy widzi, jak np. zbliżasz się z butelką mleka.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Rozwój dwumiesięcznego niemowlęcia: jak możesz wspierać rozwój dziecka?

Codzienne zmienianie pieluszek, kąpanie czy ubieranie są najlepszą okazją do wspomagania rozwoju. Znajdź też czas przeznaczony tylko na zabawę.

  • Stwarzaj okazje do trenowania mięśni odpowiedzialnych za podnoszenie główki (dziecko leży na brzuszku, na twardszym podłożu, z rączkami pod klatką piersiową) – połóż się naprzeciwko, rób miny, pokazuj zabawki. Kiedy się znudzi, zakończ zabawę.
  • Stwarzaj okazje do obserwowania świata nie tylko z perspektywy łóżeczka – noś malca, opierając jego główkę o swoje ramię. Nazywaj świat: lampę, drzewa za oknem. W wózku jak najrzadziej używaj budki.
  • Weź kolorowy przedmiot i zataczaj nim kręgi w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka – w ten sposób doskonali się jego koordynacja wzrokowa.
  • Zadbaj, by w otoczeniu maluszka nie zabrakło wyrazistych barw. Niech nad łóżkiem wiszą kolorowe zabawki – wystarczy kilka, ale co pewien czas je zmieniaj.

>> Jak rozwija się wzrok niemowlaka?

  • Pomóż trenować chwytanie, umieszczając zabawkę blisko jego dłoni, a gdy maluch próbuje sięgać, włóż ją w małą piąstkę.
  • Nie krępuj ruchów dziecka – używaj kocyka zamiast ciężkiej kołderki, ubieraj w luźne koszulki i śpioszki. Pozwól poleżeć chwilę nago, np. przed kąpielą. Podczas przewijania delikatnie obracaj z boku na bok, masuj dłonie i stópki.
  • Dbaj o spokojną atmosferę w domu, bo dziecko chłonie stresy jak gąbka i może ci się wydawać, że jest niespokojne bez powodu.
  • Wprowadzaj nowe dźwięki: korzystaj z pozytywek, grzechotek, płyt.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Polecamy wideo: Kolka u niemowlaka.

Kolka u niemowlaka jest związana z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka. Objawy kolki pojawiają się najczęściej po około 3. tygodniu życia dziecka. Objawami kolki u niemowlaka są silne bóle brzucha, krzyk dziecka, które trwają przez około 3 godziny, 3 razy w tygodniu i przez 3 tygodnie. Czasami kolka u niemowlaka jest mylona z dyschezją niemowlęcą, która choć podobna w objawach - związana jest z problemami oddania stolca przez dziecko. Na czym polega różnica między kolką u niemowlaka a dyschezją? W jaki sposób pomóc dziecku? Posłuchaj naszego eksperta.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-12-15 Publikacja: 2012-06-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.