Rozwój dziecka: jak rozwija się pięciomiesięczne niemowlę?

2012-07-16 16:53

Pięciomiesięczne niemowlę zaskakuje swoją zwinnością. Pewnego dnia odkryjesz, że maluszek sam trzyma butelkę z mlekiem. I zdziwisz się, z jaką łatwością potrafi włożyć stopę do buzi! Co jeszcze zmieni się w piątym miesiącu życia niemowlęcia?

Rozwój dziecka: jak rozwija się pięciomiesięczne niemowlę?
Autor: _photos.com|photos.com Rozwój dziecka: jak rozwija się pięciomiesięczne niemowlę?

Spis treści

  1. Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: rozwój fizyczny
  2. Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: rozwój intelektualny
  3. Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: rozwój społeczny
  4. Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: jak wspierać rozwój dziecka?
  5. Polecamy wideo: Co robić, by niemowlę przespało całą noc?

Twojemu dziecku przybyło około 2,5 cm i pół kilograma. Rośnie nieco wolniej, za to doskonali swoją sprawność. Jest pogodniejsze, bo kolki już za wami. Jego specjalnością są akrobacje. Pięciomiesięczne niemowlę z łatwością zmienia pozycje, a jego ciało jest zadziwiająco elastyczne. Dziecko potrafi chwycić stopę i włożyć ją sobie do buzi, ale też doskonali inne umiejętności.

Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: rozwój fizyczny

Położony na brzuchu, będzie próbował oprzeć się na dłoniach i unieść górną część tułowia, jednocześnie prostując nogi. W ten sposób potrafi podnieść klatkę piersiową niemal pod kątem prostym do podłoża. Jest to tzw. pozycja foki, poprzedzająca kolejny etap rozwoju, czyli pełzanie, a potem raczkowanie. Bujając się energicznie w przód i w tył oraz odpychając się rękami lub nogami, potrafi przesuwać się do przodu lub do tyłu. Malec ćwiczy też przewroty z pleców na brzuch i odwrotnie. Duże postępy zauważysz w nauce siadania. W 5 miesiącu życia dziecko siedzi już pewnie, jeśli jego plecom zapewnisz podparcie. Potrafi przez jakiś czas wytrzymać w tej pozycji. Coraz pewniej też posługuje się rączkami. Z zaciekawieniem wyciąga dłonie po zabawkę umieszczoną na wysokości wzroku. Radzi sobie z chwytaniem grzechotki całą dłonią z prostym kciukiem. Bez trudu przekłada ją z ręki do ręki. W tym czasie niemowlę, trzymając zabawkę, umie obracać dłonią w nadgarstku, może więc obejrzeć ją ze wszystkich stron i dokładniej ją „badać”. Podczas karmienia dziecko będzie starało się samo trzymać butelkę w obu dłoniach i unosić ją do ust, jednocześnie przechylając. Specjaliści nazywają to kamieniem milowym w rozwoju dziecka – maluszek uczynił pierwszy krok w nauce samodzielnym jedzeniu. Lada chwila mogą zacząć wyrzynać się też pierwsze ząbki. Około 5 miesiąca powinien już zaniknąć odruch Moro (czyli ten wywołany nagłą zmianą położenia ciała lub hałasem, a polegający na wyprostowaniu rąk i nóg).

>> Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzic i mowić?

Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: rozwój intelektualny

Dziecko z zaciekawieniem ogląda swoje odbicie w lustrze, wyciągając rączki. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Kiedy chwyci jakiś przedmiot, poznaje go na wszelkie sposoby: potrząsa, uderza o szczebelki łóżeczka, ogląda i wkłada do ust. Dziecko staje się bardziej „rozmowne”: odpowiada, gdy do niego przemawiasz, próbuje cię zaczepiać, gaworzy, pozostawione samo w łóżeczku. Chętnie wydaje okrzyki radości, wymawia samogłoski i spółgłoski. Zmysł dotyku wciąż odgrywa ważną rolę. Dziecko zaczyna rozumieć, jak działają i do czego służą dłonie, używa ich świadomie, najczęściej obu naraz. A dzięki szybko rozwijającej się koordynacji wzrokowo-ruchowej jest w stanie ocenić, jaką wielkość ma przedmiot i jak daleko się znajduje.

>> Jak rozwija się wzrok niemowlaka?

Coraz lepiej pojmuje zależności między przyczyną a skutkiem. Dobrze wie, że jeśli zacznie płakać, pojawisz się, by wyjąć je z łóżeczka. Potrafi dłużej koncentrować uwagę na jednym przedmiocie lub zabawie. Jego wzrok jest już dosyć ostry, ale najbardziej ciekawią go zabawki oddziałujące na kilka zmysłów naraz – ruszające się, barwne, hałaśliwe. Niemowlę staje się coraz bardziej spostrzegawcze. Z zainteresowaniem przygląda się chodzącej po ścianie musze. Jego uwadze nie ujdzie najmniejszy przedmiot, dlatego zanim położysz malca na dywanie, sprawdź dokładnie, czy nie ma tam żadnych guzików albo okruchów, które mógłby włożyć do buzi.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: rozwój społeczny

Dziecko rozróżnia twarze obce i znajome, reagując na ton głosu i mimikę dorosłego. Odróżnia też głosy przyjazne od pełnych złości czy agresji. Na kłótnię rodziców może zareagować płaczem. Rozpoznaje intonację głosu drugiej osoby. Dziecko lubi towarzystwo innych – piszczy, śmieje się, macha rączkami. Ale najbardziej przywiązany jest do mamy. Może przejawiać lęk, gdy widzi obcą twarz. W tym okresie dziecko wybiera przedmiot, który staje się ulubionym towarzyszem i pocieszycielem. Może to być zabawka, kocyk, pieluszka, bez której trudno mu zasnąć. Tak maluch uczy się, jak radzić sobie ze smutkiem, poczuciem zagrożenia czy bólem.

>> Lęk separacyjny u niemowlaka.

Rozwoj pięciomiesięcznego niemowlęcia: jak wspierać rozwój dziecka?

Gdy maluszek zacznie ząbkować, jest marudny, ślini się obficie, grymasi przy jedzeniu, postaraj się przynieść mu ulgę. Stosuj żele dla ząbkujących maluchów, podawaj gryzaczki (schłodzone znoszą ból). Dzięki temu dziecko nie będzie wkładało do buzi przedmiotów, które podrażniałyby dziąsła. Malec może z zainteresowaniem przyglądać się temu, co na talerzach mają dorośli. Chociaż pewnie poradziłby sobie ze zjedzeniem ziemniaka czy chrupka, pilnuj, by menu było dostosowane do jego potrzeb. Musi jeść potrawy, które przewiduje schemat żywienia niemowlęcia. Jeśli natomiast ma ochotę podczas posiłku trzymać samodzielnie butelkę, pozwalaj mu na to, jednak nigdy nie zostawiaj malca bez nadzoru. Pamiętaj o szczepieniach. W 5 miesiącu przychodzi czas na szczepionkę przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP – dawka trzecia) i polio (OPV – dawka druga). Poza tym spędzaj z malcem jak najwięcej czasu i zachęcaj do samodzielnej zabawy.

Dobrze wiedzieć

Wspieranie rozwoju pieciomiesięcznego dziecka

  • Usprawniaj paluszki, dając do rączek rozmaite przedmioty, bawiąc się w gry paluszkowe („Sroczka kaszkę warzyła”; robienie „pa-pa” pomaga ćwiczyć nadgarstki).
  • Śpiewaj proste piosenki (np. „Wlazł kotek”) – doskonalą umiejętność sylabizowania; rozmawiaj z dzieckiem, mówiąc wyraźnie, bez nadmiernego zdrabniania.
  • Wykorzystuj do zabawy lustro, pozwalając obserwować mu wasze odbicia – to rozwija umiejętność kojarzenia i obserwacji.
  • Zachęcaj do siadania, pozwalając dziecku podciągać się dzięki twoim dłoniom.
  • Zachęcaj do pełzania, układając w pewnej odległości atrakcyjne przedmioty.
  • Gdy dziecko marudzi, nie biegnij od razu, pozwól się ponudzić – to rozwija pomysłowość i uczy radzenia sobie bez mamy.
  • Panuj nad emocjami – dziecko wyczuwa twój nastrój, a stres utrudnia zasypianie.

Polecamy wideo: Co robić, by niemowlę przespało całą noc?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza