Rozwój niemowlęcia: co powinno umieć 8-miesięczne dziecko

rozwoj niemowlecia co powinno umiec 8 miesieczne dziecko
fot.: photos.com

Ośmiomiesięczne niemowlę nie próżnuje – doskonali nie tylko rozwój fizyczny, ale i psychiczny. Świetnie operuje rączkami, ładnie siedzi, ale nie panuje jeszcze nad nóżkami. Dlatego trening dolnych partii ciała to zadanie na najbliższe tygodnie. Dowiedz się, co powinno umieć ośmiomiesięczne niemowlę i jak przebiega rozwój dziecka w 8 miesiącu życia.

Ośmiomiesięczne dziecko siedzi wygodnie w krzesełku, z zainteresowaniem ogląda zabawki i radośnie pokrzykuje, wydając dźwięki przypominające słowa. Położone na macie, wykonuje spektakularne przewrotki, podpiera się na rączkach i pełza lub raczkuje. Czeka na każdą sposobność, by stanąć na nóżkach i wtedy zaczyna przezabawną walkę z grawitacją. To wszystko czeka cię w 8 miesiącu życia dziecka. Ośmiomiesięczne niemowlę nie próżnuje. Doskonali nie tylko rozwój fizyczny, ale i psychiczny. Nic dziwnego, że szkoda mu czasu na spanie i często wystarczy mu jedna dłuższa drzemka w ciągu dnia, a noc zwykle przesypia bez pobudek (ale to nie jest reguła, zwłaszcza gdy dziecko nadal ssie pierś mamy). Jeśli zaś zmieni zdanie i zapragnie dodatkowej porcji odpoczynku w ciągu dnia, zaobserwujesz rozczulające, nowe u dziecka ruchy mimiczne – ziewnięcia. Oprócz nich na małej twarzy może zagościć również gniew, wstyd, zaskoczenie i duma z własnych osiągnięć. Jak wygląda rozwój fizyczny niemowlęcia w 8 miesiącu życia?

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Rozwój niemowlęcia – rozwój fizyczny

Czas na doskonalenie siły nóżek i stóp – wkrótce poniosą one malca na podbój świata. Ośmiomiesięczne niemowlę jakby to przeczuwało, bo nie traci ani chwili i dzielnie stara się stanąć przy meblach. Udało się? Mocno więc trzyma się mebla, nóżki jeszcze balansują, ale już pod większą kontrolą. Teraz każdą chwilę dziecko będzie starało się wykorzystać na to, by być w pozycji stojącej. Jeszcze nie jest gotowe, by samo podciągnąć się do stania? Spokojnie, niektórym malcom przychodzi to z trudem i potrzebują nieco więcej treningu. Liczy się każda próba. Obserwuj więc, jak malec z nieziemskim wysiłkiem stara się pokonać ziemską grawitację i nie poddaje się, mimo że zalicza wiele upadków. Na szczęście, te upadki zwykle są bezbolesne, bo niemowlę pada na pupę zabezpieczoną przez pieluszkę.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Ale nie tylko stawanie na nóżki fascynuje dziecko. Ono również pełza – lub nawet raczkuje – i to zarówno w przód, jak i w tył. Poza tym dumnie siedzi w swoim krzesełku. Wtedy może pochwalić się dobrze rozwiniętymi umiejętnościami manualnymi. Mogłabyś poprosić dziecko o nawleczenie nitki na igłę, bo chwytanie za pomocą palca wskazującego i kciuka opanowało do perfekcji. Ale ta czynność raczej nie zainteresowałaby malca. Co innego zabawa małymi przedmiotami albo zajadanie się zielonym groszkiem, precyzyjnie chwytanym paluszkami i bezbłędnie prowadzonym do ust.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

W 8 miesiącu życia niemowlę rzadziej upuszcza przedmioty, bo cała dłoń pięknie je chwyta i trzyma. Dziecko nauczyło się świadomie otwierać i zamykać dłonie. Ale choć rzeczy już mu z dłoni – ot tak – nie wypadają, nie znaczy to, że nie musisz sprawdzać, co kryje się na dywanie. Malec czerpie bowiem dużo radości z zabawy w rzucanie przedmiotów na podłogę. A jeszcze więcej z tego, że mu te przedmioty podajesz. 8-miesięczne dziecko nie zaskakuje już spektakularnym przyrostem wagi i wzrostu, bo teraz co miesiąc zyskuje ok. 380 g oraz ok. 1,3 cm. Dziewczynki ważą przeciętnie 8,5 kg i mierzą 68 cm wzrostu, zaś chłopcy ważą 9 kg i mają 70 cm wzrostu. Za to w lawinowym tempie pojawiają się nowe ząbki. Większość niemowląt może pochwalić się już sześcioma mleczakami.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Polecamy wideo: Ząbkowanie u niemowląt.

Ząbkowanie zaczyna się kilka tygodni przed tym, gdy zobaczysz wyrzynający się pierwszy ząb dziecka. Dlatego też już w piątym miesiącu życia dziecka, możesz zauważyć u niemowlaka objawy ząbkowania. Nadmierne ślinienie, wkładanie rączek do buzi, częstsze marudzenie - to normalne objawy zwiastujące wyrastanie pierwszych zębów. Zapytaliśmy eksperta kiedy dzieci zaczynają ząbkować, w jakiej kolejności rosną zęby, jak łagodzić ból związany z ząbkowaniem i co powinno nas skłonić do wizyty z dzieckiem u lekarza.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-12-15 Publikacja: 2013-03-21
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.