Dlaczego dziecko potrzebuje dotyku mamy już w brzuszku?

2022-01-12 13:29

Przytulaj swoje dziecko już w brzuszku, aby czuło, że ktoś je tu kocha i na nie czeka. Nie żałuj fizycznej bliskości także później, bo dotyk jest dla dziecka równie ważny jak tlen. Sprawdź, dlaczego dziecko tak bardzo potrzebuje dotyku mamy?

Dlaczego dziecko potrzebuje dotyku mamy już w brzuszku?
Autor: Getty images Dlaczego dziecko potrzebuje dotyku mamy już w brzuszku?

Psycholodzy prenatalni uważają, że dla rozwoju dziecka – także przed urodzeniem – bardzo ważne jest, by wzrastało w atmosferze miłości i akceptacji. I trzeba mu to okazać, np. dotykiem, który malec odczuwa już w brzuchu mamy. Przekonaj się, dlaczego kontakt skóra do skóry i dotyk mamy są ważne jeszcze w trakcie ciąży!

Spis treści

  1. Czule dotykaj brzuszka
  2. Pobaw się z maluszkiem
  3. Bezcenny kontakt po porodzie
  4. Bądź zawsze blisko niemowlaka
  5. Dotykaj i przytulaj niemowlaka na zdrowie
Bóle brzucha w ciąży

Czule dotykaj brzuszka

Czas oczekiwania na dziecko jest naprawdę wyjątkowy. I nawet jeśli ciąża nie była planowana, i potrzebujesz trochę czasu, aby się z nią oswoić, to po kilku tygodniach na pewno zaczniesz myśleć o sobie jak o przyszłej mamie.

Magicznym momentem ciąży i namacalnym dowodem, że w twoim ciele rozwija się dziecko, są jego pierwsze ruchy. Od tej chwili nie ma wątpliwości: nosisz pod sercem swoje maleństwo. Ono wysyła do ciebie sygnały, że tam jest i oczekuje odpowiedzi.

Aby nawiązać kontakt z nienarodzonym dzieckiem i okazać mu bliskość, warto przede wszystkim mówić do niego i czule dotykać brzuszka. Staraj się więc delikatnie głaskać swój brzuch dłońmi, kiedy to tylko możliwe.

Pamiętaj, aby nie był to masaż, tylko delikatne, czułe głaskanie. Jednocześnie przekazuj maluchowi swoje dobre uczucia: mów do niego – głośno lub w myślach – jak bardzo się cieszysz, że się pojawi, jak go kochasz i czekasz na niego.

Pod wpływem takiego przytulania malec się uspokaja, czuje się bezpieczny i radosny. Dotyk jest też ważnym bodźcem do jego rozwoju emocjonalnego.

Naukowcy na podstawie badań doszli do wniosku, że głaskanie się po brzuchu podczas ciąży uczy dziecko okazywania emocji i sprzyja nawiązywaniu w przyszłości dobrych relacji interpersonalnych. To też dobry sposób na to, by maluch cię poznał. Bo okazuje się, że dziecko wyczuwa twój dotyk i potrafi odróżnić go od dotyku innych osób! 

Czytaj również: Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

Dlaczego czuły dotyk rodzica jest kluczowy dla niemowlęcia?

Pobaw się z maluszkiem

Co ciekawe, dziecko w brzuchu dość szybko potrafi też reagować na dotyk mamy czy taty (choć zapewne nie każde). Chcesz spróbować nauczyć je zabawy w kopanie? Około 22. tygodnia ciąży, gdy poczujesz, że maluch kopie, delikatnie uciskaj lub poklepuj brzuch w tym samym miejscu, powtarzając: „Dobre dziecko, kopnij jeszcze raz”.

Podobno maluch zwykle już po dwóch tygodniach wie, o co chodzi w tej zabawie, i kopie ponownie. Takie wzajemne poklepywanie się nie tylko bawi malca, lecz także korzystnie wpływa na rozwój jego układu nerwowego.  

Bezcenny kontakt po porodzie

Kiedy wreszcie dziecko się urodzi i będziesz mogła je dotknąć bezpośrednio, skup na tym całą swoją uwagę.

Nawet gdybyś była bardzo zmęczona po porodzie, postaraj się o jak najszybszy fizyczny kontakt z maluchem. Nie przegap tych chwil, bo są one niezwykle ważne dla budowania między wami bliskiej więzi emocjonalnej.

Według tzw. koncepcji gotowości opiekuńczej istnieje biologicznie zaprogramowany, trwający ok. 12 godzin po porodzie okres gotowości opiekuńczej, w trakcie którego matki oraz noworodki budują fundamenty swojej więzi emocjonalnej. Maluszek powinien być wtedy przy tobie. Najlepiej, by zaraz po urodzeniu położono go na twoich nagich piersiach i przykryto pieluszką lub kocykiem.

Powinnaś go jak najczulej przytulić, nawiązać z nim kontakt fizyczny i wzrokowy. Taka bezpośrednia bliskość z mamą sprawia również, że dziecko czuje się bezpiecznie i łatwiej adaptuje się do nowego, nieznanego sobie środowiska. Według niektórych psychologów procentuje to w przyszłości brakiem lęku przed światem i większą otwartością na zmiany. 

Czytaj: Skóra do skóry - pierwszy kontakt z noworodkiem jest ważniejszy niż myślisz

Czy dziecko w brzuchu porusza się prawidłowo? 10 informacji, które musisz znać

Bądź zawsze blisko niemowlaka

Potrzeba bliskiego fizycznego kontaktu z mamą jest dla niemowlęcia czymś tak podstawowym jak potrzeba jedzenia i oddychania. Ono musi czuć zapach i ciepło twojego ciała, musi słyszeć bicie twojego serca, aby czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Przez kilka pierwszych miesięcy życia staraj się więc być jak najbliżej dziecka: karm je piersią, często przytulaj, noś w specjalnej chuście lub w nosidełku. Im częściej małe dziecko ma kontakt z ciałem mamy, tym mocniej i szybciej się do niej przywiązuje. A to ma znaczenie nie tylko dla ich wzajemnych więzi, lecz także dla rozwoju jego osobowości i uczuć wyższych: miłości, empatii, zaufania.

Maluchy często dotykane i głaskane w przyszłości łatwiej nawiązują relacje i mają więcej przyjaciół. Natomiast dziecko, któremu brakowało dobrego dotyku, może być przez całe życie zimne emocjonalnie i nieufne wobec innych. 

Dotykaj i przytulaj niemowlaka na zdrowie

Wszyscy wiemy, że czuły dotyk mamy czy taty uspokaja płaczące dziecko i pomaga mu przetrwać trudne chwile. Ale może nie wszyscy wiedzą, że jeśli chory maluszek jest tulony, szybciej wraca do zdrowia, bo przytulanie stymuluje rozwój układu odpornościowego.

Czuły dotyk sprawia też, że cały układ nerwowy szybciej dojrzewa. Głaszcząc plecki, tuląc, nosząc malucha na rękach, sprawiasz, że jego organizm wydziela hormon wzrostu i endorfiny, które stymulują rozwój. Jedno z badań wykazało, że dzieci, które były układane na klatce piersiowej rodzica tak, aby czuć bicie jego serca, w wieku pięciu lat były bardziej rozwinięte intelektualnie niż maluchy, które były takiej bliskości pozbawione. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza