Jak stymulować ROZWÓJ NIEMOWLAKA? Czy można przyspieszyć ROZWÓJ DZIECKA?

Zabawki dla niemowlaka powinny być nie tylko ładne i atrakcyjne dla dziecka, ale też muszą stymulować rozwój niemowlaka. Aby wiedzieć, jakie zabawki będą przydatne, niezbędna jest znajomość etapów rozwoju dziecka. Na co zwracać uwagę, kupując zabawki dla niemowlaka? Czy kojce, leżaczki i maty edukacyjne dobrze wpływają na rozwój dziecka czy go opóźniają?

Noworodek przez pierwsze 4 tygodnie ma słabo rozwinięty wzrok. Widzi tylko silne kontrasty, światło lub jego brak. Korzystnie na rozwój wzroku wpływa patrzenie na biało-czarne lub biało-granatowe przedmioty. Mogą to być zabawki, wzory na ścianach lub specjalnie karty edukacyjne zawierające kontrastowe, proste wzory: paski, kraty, figury geometryczne. Ważne, by przedmioty miały minimum 25 cm. Dzięki tym pierwszym zabawom wzrok noworodka, a wraz z nim mózg, rozwija się szybciej, a dziecko już po dwóch tygodniach może zacząć dostrzegać kolory. Otaczajmy je  wtedy przedmiotami o mocnych barwach. Kupując zabawki dla niemowlaka, zwracajmy uwagę, aby nie były one zbyt duże. Małe dziecko nie uchwyci piłki, gdyż to wymagałoby współpracy dwóch rąk, a taka umiejętność rozwija się dopiero między 18. a 36. miesiącem życia. Zabawki dla noworodka powinny być łatwe do uchwycenia, muszą się mieścić w rączce. Maluch w pierwszych tygodniach życia dysponuje odruchem chwytnym. Na początku zaciska dłoń na każdym wąskim przedmiocie: naszym palcu, puklu włosów, ołówku. Z czasem odruch ten będzie ustępować, a dziecko zacznie świadomie chwytać i puszczać przedmioty. Zmysł dotyku niemowlęcia, podobnie jak wzrok, rozwija się stopniowo, dzięki doświadczeniom. Rozpoznawać fakturę materiałów malec będzie uczył się dopiero w wieku dwóch i pół miesiąca.

Rozwój niemowlaka: czy kojce, leżaczki i maty edukacyjne sprzyjają rozwojowi dziecka?

Dla rozwoju dziecka ważna jest nauka pełzania. Okres wczesnej aktywności ruchowej wpływa na rozwój równowagi oraz powiązanych z nią funkcji mowy, uczenia się, emocji. Dlatego nie ograniczajmy przestrzeni i możliwości samodzielnego ruchu. Kojce i leżaczki ograniczają zdolność dziecka do poznawania świata i wstrzymują rozwój neurologiczny. Malec powinien spędzać dużo czasu na brzuchu na odpowiednio przygotowanej powierzchni: czystej, twardej, ale sprężystej i gładkiej, aby mógł bez większego wysiłku poruszać się do przodu. Niestety, maty edukacyjne nie spełniają tego warunku, gdyż przy każdym ruchu dziecka porusza się także mata. Chcąc rozwijać słuch dziecka, słuchajmy różnorodnej muzyki, chodźmy po domu w drewniakach oraz często zapraszajmy gości. Stymulujące dźwięki dozujmy często, ale po kilka minut. Ta „zabawa” wspomaga dojrzewanie systemu nerwowego.

Autor tekstu: Aneta Czerska, dyrektor Instytutu Rozwoju Małego Dziecka, autorka metody wszechstronnej stymulacji rozwoju małego dziecka Cudowne Dziecko, prowadzi cykl szkoleń Uniwersytet Rodziców.
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Niemowlę: NAUKA CHODZENIA. Czy dziecko powinno się uczyć chodzić w butach czy BOSO?
Niemowlę: NAUKA CHODZENIA. Czy dziecko powinno się uczyć chodzić w butach czy BOSO?

Świat ogarnia moda na chodzenie boso. Ale czy jak najczęstsze chodzenie bez ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Cześć dziewczyny! Kurcze, nie sądziłam, że akurat w Święta się zacznie :) Oj kochane widzę że nie tylko ja miałam ...

uzytkownik

Co do siurkow to dlatego wlasnie pytam, bo sa rozne szkoly jedne zeby nie odciagac i nie robic nic ( ...

uzytkownik

Ogólnie to lezymy jak dwa lenie. Włączyliśmy iple do tv standardowo i filmy oglądamy. Dziś horrory.

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Rozwój niemowlęcia. Kalendarz rozwoju dziecka. Niemowlę podnosi głowę, przewraca się na brzuch, reaguje na głos i wodzi wzrokiem. Czy wiesz, kiedy niemowlę zaczyna siadać, raczkuje, wstaje. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, pierwsze kroki dziecka, nauka chodzenia. Twoje dziecko zaczyna gaworzyć, wypowiada pierwsze słowa, zaczyna mówić, co ułatwiają mu bobomigi. Bezpieczne zabawki dla niemowląt. Kangurowanie czyli noszenie niemowlęcia w chuście. Co to jest skala Brazeltona. Czy twoje dziecko ssie smoczek czy ssie kciuk. Czy warto chodzić na basen, nauka pływania dla niemowląt. Gdy trzeba oddać dziecko do żłobka, jak znaleźć żłobek. Jak znaleźć nianię, gdzie szukać opiekunki do dziecka, czy warto kontrolować nianię.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.