Newsletter

Wózek dla bliźniaków

autor: Anna Cichocka źródło: miesięcznik "M jak mama"
Wózek dla bliźniaków
fot.: Istockphoto

Kupno wózka dla bliźniąt nie jest prostą sprawą. Trzeba uwzględnić nie tylko kwestię rodzaju kół czy stelaża, lecz także wiele szczegółów, na które przy wyborze pojedynczego wózka dziecięcego nie zwraca się uwagi. Przy wyborze wózka dla bliźniaków warto kierować się nie tylko jego ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

Sklepy z artykułami dla dzieci nie rozpieszczają przyszłych rodziców bliźniaków. Wystawiają dwa, trzy modele, pozostałe można zobaczyć w katalogu lub na stronach internetowych. I choć producenci wózków dla bliźniąt starają się sprostać wymaganiom rodziców i przyczynić się do wygody dzieci, w praktyce opinie matek i ojców na temat różnych modeli wózków są podzielone.

Przy wyborze wózka dla bliźniaków warto kierować się nie tylko jego ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Trzeba pamiętać, że nie ma wózków idealnych, są jedynie lepiej lub gorzej dopasowane do potrzeb użytkowników.

Siedzenia w wózku dla bliźniaków

Czy dzieci powinny siedzieć jedno za drugim, czy może obok siebie? Każda opcja ma swoje zalety i wady.

Wózek głęboki z jedną gondolą przeznaczony jest dla dzieci od chwili urodzenia. Niekiedy posiada oddzielnie regulowane oparcia, co jest praktyczne na spacerach, gdy jedno dziecko chce spać, a drugie niekoniecznie. Mimo dużych rozmiarów wózka, rodzice dochodzą z czasem do przekonania, że gondola dla bliźniaków staje się za ciasna. Z podobnym problemem (choć nieco rzadziej) mogą spotkać się właściciele wózka głęboko-spacerowego, w którym maluchy siedzą obok siebie.

Z kolei w wózku podłużnym (model „jeden za drugim”) dziecko siedzące z tyłu ma zazwyczaj ograniczoną widoczność. Z czasem zaczyna też kopać w siedzenie umieszczone przed nim (siedzenia dzieli stosunkowo mała odległość). Wózki tego typu częściej dedykowane są dzieciom, które urodziły się w odstępie jednego roku.

Dobrym rozwiązaniem jest wózek, w którym możliwa jest modyfikacja ułożenia siedzeń. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, oferują modele, w których bliźnięta mogą siedzieć plecami do siebie, twarzami do siebie oraz przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Ważne są także regulowane podnóżki i zagłówki. Gondolki mogą być miękkie z usztywnianym dnem (spotykane najczęściej w wózkach głębokich) lub twarde, sztywne (niekiedy spełniają dodatkową rolę – zastępują foteliki samochodowe). Opiekunowie cenią także wózki, których części wykonane z materiału można swobodnie zdejmować i prać.

Stabilność wózka

Jest tym ważniejsza, im starsze są dzieci. Maluchy uwielbiają zmieniać pozycję, wiercić się, a jeśli jest ich dwoje, tym łatwiej o wywrotkę, szczególnie podczas wycieczek po wyboistym terenie. Prócz zabezpieczeń takich jak pasy bezpieczeństwa czy hamulec, warto więc zwrócić uwagę na solidną, stabilną konstrukcję stelaża i podwozia.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.