Dysplazja oskrzelowo-płucna: przewlekła choroba płuc dotykająca wcześniaki

Dysplazja oskrzelowo-płucna to przewlekła choroba płuc, która występuje u wcześniaków wkrótce po porodzie. Na szczęście, większość chorych dzieci wraz z upływem czasu wraca do zdrowia. Dysplazja oskrzelowo-płucna uniemożliwia wcześniakom normalne oddychanie i odbiera im szanse na przeżycie. Dlatego należy ją bezwzględnie leczyć.

Dysplazja oskrzelowo-płucna to choroba płuc, na którą cierpią wcześniaki. Paradoksalnie, schorzenia by nie było, gdyby nie intensywne zabiegi ratujące życie wcześniaków. Kiedyś, gdy uratowanie dziecka urodzonego przed 30 tygodniem ciąży pozostawało w sferze marzeń, problem dysplazji w ogóle nie występował. Obecnie zmagamy się z tym schorzeniem, bo dzięki osiągnięciom medycyny i techniki, udaje się ratować życie wcześniaków, które nie są w stanie samodzielnie oddychać. To cena jaką muszą zapłacić najmniejsze dzieci za wielką szansę przetrwania zaburzeń oddychania, a także innych problemów związanych z wcześniactwem. Dzięki intensywnemu wsparciu żyją, a wiele z nich w przyszłości rozwija się naprawdę dobrze.

Na czym polega dysplazja oskrzelowo-płucna

Dzieci urodzone długo przed terminem porodu nie są w stanie samodzielnie oddychać, bo ich płuca są jeszcze niedojrzałe i bardzo delikatne. Aby przeżyć, potrzebują pomocy. Dlatego oddycha za nie respirator. Ponadto, aby krew i narządy były prawidłowo natlenione, malec musi dostawać tlen. Jest to jednak broń obusieczna, bo długotrwała tlenoterapia i sztuczna wentylacja mogą powodować uszkodzenia w płucach, zwane dysplazją oskrzelowo-płucną. Komórki sąsiadujące z uszkodzonymi fragmentami płuc starają się usunąć uszkodzenia, ale gojenie utrudnia respirator i podawany tlen. Dlatego nowa tkanka nie jest prawidłowo zbudowana. Próby naprawy nie powodują więc oczekiwanego efektu. I błędne koło się zamyka. Im dłużej dziecko musi dostawać działający toksycznie na płuca tlen, tym większe ryzyko choroby. Przy próbie odłączenia dziecka od respiratora i tlenu, niejednokrotnie okazuje się, że część komórek płuc jest uszkodzona, a nowa tkanka, która się tworzy, ma nieprawidłową budowę.

Dysplazja oskrzelowo-płucna: towarzyszą jej inne zaburzenia

Problem dysplazji mogą pogłębiać także inne zaburzenia, występujące często u przedwcześnie urodzonych dzieci: zakażenia, problemy z żywieniem (małe wcześniaki nie mogą być karmione doustnie), a także przewlekające się różnorodne stany zapalne, nie zawsze związane z infekcją. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne i inne problemy rzutujące na ogólny stan zdrowia dziecka. Na szczęście, lekarze już bardzo dużo wiedzą o dysplazji. Dzięki temu w niektórych przypadkach udaje się jej uniknąć lub złagodzić skutki poprzez staranne dobieranie stężenia tlenu i minimalizację ciśnienia respiratora.

  • 1
  • 2
Autor tekstu: Anna Jaworska, lekarz rodzinny
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Anemia u małego dziecka: jak ją rozpoznać i leczyć
Anemia u małego dziecka: jak ją rozpoznać i leczyć

Aniemia, czyli niedokrwistość, to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych niemowląt. Najczęstszym powodem ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Kesia ha tez mam taka stojaca hustawke, jeszcze po moim bracie (12lat) teraz sa takie same,a ta jest w swietnym ...

uzytkownik

witam samotne...maz zostawil mnie po 10 latach zwiazku, dwa lata po narodzinach dziecka.koszmarnie jest.dziecko teskni za tata, ja za nim ...

uzytkownik

i podaje teraz ten probjiotyk bio gaja, odpukać nie ma problemów z brzuszkiem

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.