Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem choroby. Sposoby na kaszel u niemowlaka

Kaszel u dziecka nie zawsze jest oznaką choroby, ale zawsze budzi niepokój rodziców. Potrafi nieźle uprzykrzyć życie, bo utrudnia oddychanie i przerywa sen. Nieraz kaszel u dziecka utrzymuje się tygodniami i czasem trudno jest ustalić, z jakiej przyczyny się pojawił. Jak rozpoznać, z którym rodzajem kaszlu masz do czynienia i w jaki sposób pomóc kaszlącemu dziecku?

Skąd ten kaszel u dziecka?

Kasłanie jest naturalną reakcją obronną organizmu. Kaszel u dziecka ma za zadanie chronić oskrzela i płuca przed wszystkim, co może się do nich dostać, dlatego nie musi oznaczać, że to przeziębienie u dziecka: dziecko może kasłać np. przez zbyt intensywny zapach środków do czyszczenia, a także krztusi się, kiedy do dróg oddechowych dostanie się odrobina mleka. Nie ma się czym martwić, jeśli kaszle sporadycznie. Działać trzeba zacząć dopiero wtedy, gdy kaszel u dziecka staje się uporczywy albo pojawiają się jakieś dodatkowe objawy.

Kaszel u dziecka spowodowany chorobą

Kaszel najczęściej kojarzymy z infekcją. Chory albo przeziębiony niemowlak kaszle, bo wysuszoną śluzówkę gardła podrażnia spływająca z nosa wydzielina. Przez pierwsze dwa, trzy dni przeziębienia u niemowlaka kaszel jest suchy, bardzo męczący, a towarzyszy mu silny ból gardła (spowodowany rozmnażaniem się wirusów w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe). Potem kaszel zmienia się w mokry, już nie tak męczący. Gdy dziecko kaszle, możesz usłyszeć, że odkasłuje śluz, i coś mu wtedy „gra” w płucach. Mokry kaszel umożliwia pozbycie się z płuc i oskrzeli zalegającej w nich wydzieliny, dlatego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Nieco innym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy, „szczekający”, poprzedzony chrypką. Ten rodzaj kaszlu związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą – zapaleniem krtani. Podczas choroby dochodzi do obrzęku błoni śluzowej krtani i chore dziecko, próbując złapać oddech, kaszle, a wtedy z jego dróg oddechowych zaczyna wydobywać się odgłos przypominający szczekanie psa. W takiej sytuacji natychmiast trzeba wezwać lekarza, bo dziecko musi dostać leki zmniejszające obrzęk, może być również konieczny pobyt w szpitalu, gdzie dziecko dostanie tlen.

Inne przyczyny kaszlu u dziecka

Kaszel u niemowlęcia niekoniecznie musi być jednak związany z infekcją, a najłatwiej poznać to po tym, że kasłaniu nie towarzyszy gorsze samopoczucie czy gorączka.

  • Alergia. Możesz ją podejrzewać, jeśli kaszel pojawia się w określonej sytuacji, na przykład kiedy do pokoju dziecka wejdzie pies. Kasłanie jest wówczas reakcją na alergen znajdujący się w sierści. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u alergologa, który zaleci dalsze postępowanie.
  • 1
  • 2
Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Wady zgryzu u dziecka: jak im zapobiegać, by uniknąć wizyty u ortodonty
Wady zgryzu u dziecka: jak im zapobiegać, by uniknąć wizyty u ortodonty

Na wady zgryzu u dziecka rodzice nieświadomie „pracują” już niemal od chwili ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Super ta opowieść :-)

uzytkownik

Hej Diana ja np dobrze sie czuje po clo ale mam właśnie takie sytuacje jak ty ze jestem mokra, spocona ...

uzytkownik

pewnie jedź i sprawdź może Eryczek zechce wyjść :) bo będzie Eryk czy Erik ?? bo się pogubiłam ??

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.