Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem choroby. Sposoby na kaszel u niemowlaka

Kaszel dziecka nie zawsze jest objawem choroby. Sposoby na kaszel u niemowlaka
fot.: photos.com
Kaszel dziecka. Sposoby na kaszel u niemowlaka

Kaszel u dziecka nie zawsze jest oznaką choroby, ale zawsze budzi niepokój rodziców. Potrafi nieźle uprzykrzyć życie, bo utrudnia oddychanie i przerywa sen. Nieraz kaszel u dziecka utrzymuje się tygodniami i czasem trudno jest ustalić, z jakiej przyczyny się pojawił. Jak rozpoznać, z którym rodzajem kaszlu masz do czynienia i w jaki sposób pomóc kaszlącemu dziecku?

Skąd ten kaszel u dziecka?

Kasłanie jest naturalną reakcją obronną organizmu. Kaszel u dziecka ma za zadanie chronić oskrzela i płuca przed wszystkim, co może się do nich dostać, dlatego nie musi oznaczać, że to przeziębienie u dziecka: dziecko może kasłać np. przez zbyt intensywny zapach środków do czyszczenia, a także krztusi się, kiedy do dróg oddechowych dostanie się odrobina mleka. Nie ma się czym martwić, jeśli kaszle sporadycznie. Działać trzeba zacząć dopiero wtedy, gdy kaszel u dziecka staje się uporczywy albo pojawiają się jakieś dodatkowe objawy.

Kaszel u dziecka spowodowany chorobą

Kaszel najczęściej kojarzymy z infekcją. Chory albo przeziębiony niemowlak kaszle, bo wysuszoną śluzówkę gardła podrażnia spływająca z nosa wydzielina. Przez pierwsze dwa, trzy dni przeziębienia u niemowlaka kaszel jest suchy, bardzo męczący, a towarzyszy mu silny ból gardła (spowodowany rozmnażaniem się wirusów w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe). Potem kaszel zmienia się w mokry, już nie tak męczący. Gdy dziecko kaszle, możesz usłyszeć, że odkasłuje śluz, i coś mu wtedy „gra” w płucach. Mokry kaszel umożliwia pozbycie się z płuc i oskrzeli zalegającej w nich wydzieliny, dlatego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Nieco innym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy, „szczekający”, poprzedzony chrypką. Ten rodzaj kaszlu związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą – zapaleniem krtani. Podczas choroby dochodzi do obrzęku błoni śluzowej krtani i chore dziecko, próbując złapać oddech, kaszle, a wtedy z jego dróg oddechowych zaczyna wydobywać się odgłos przypominający szczekanie psa. W takiej sytuacji natychmiast trzeba wezwać lekarza, bo dziecko musi dostać leki zmniejszające obrzęk, może być również konieczny pobyt w szpitalu, gdzie dziecko dostanie tlen.

Inne przyczyny kaszlu u dziecka

Kaszel u niemowlęcia niekoniecznie musi być jednak związany z infekcją, a najłatwiej poznać to po tym, że kasłaniu nie towarzyszy gorsze samopoczucie czy gorączka.

  • Alergia. Możesz ją podejrzewać, jeśli kaszel pojawia się w określonej sytuacji, na przykład kiedy do pokoju dziecka wejdzie pies. Kasłanie jest wówczas reakcją na alergen znajdujący się w sierści. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u alergologa, który zaleci dalsze postępowanie.
forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.