Katar u niemowlaka: sposoby na katar u niemowlęcia, jak czyścić nosek aspiratorem, kiedy do lekarza

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Katar u niemowlaka
fot.: photos.com
Katar u niemowlaka: sposoby na katar u niemowlęcia, jak czyścić nosek aspiratorem, kiedy do lekarza

Katar u niemowlaka jest zazwyczaj pierwszym objawem infekcji. Zobacz, co możesz zrobić, aby choroba nie rozhulała się u dziecka na dobre. Dlaczego należy walczyć z katarem u niemowlęcia i w jaki sposób ulżyć zakatarzonemu dziecku?

Wydzielina cieknąca z nosa może pojawić się nawet u noworodka, choć zazwyczaj dokucza starszym niemowlętom. Dziecko może zarazić się katarem od innych domowników bądź osób, z którymi styka się na spacerze czy w sklepie, w którym robisz zakupy podczas spaceru. Katar u niemowlaka to dla niego wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, dlatego jeśli w waszym otoczeniu jest ktoś, kto kicha i cieknie mu z nosa, lepiej, by nie zbliżał się do malca. Jak jednak postępować, gdy doszło już do zakażenia?

Dobrze wiedzieć

Jak czyścić nosek aspiratorem?

Zanim zaczniesz maluszkowi usuwać z noska nadmiar wydzieliny, połóż go na sztywnym podłożu – stole, przewijaku – bo dzięki temu łatwiej ci będzie unieruchomić jego główkę. To ważne, bo gdy podczas oczyszczania noska maluch zacznie poruszać główką, końcówka urządzenia może uszkodzić śluzówkę. Następnie wsuń jedną rękę pod główkę i lekko ją unieś (ta pozycja zapobiegnie cofaniu się języka podczas oczyszczania nosa, co mogłoby skutkować zablokowaniem dróg oddechowych malca). Następnie wsuń dziecku do nosa końcówkę aspiratora i dalej postępuj według instrukcji na opakowaniu urządzenia.

Katar u niemowlaka: dlaczego trzeba z nim walczyć?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że popularne powiedzenie „katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni” nie odnosi się do niemowląt. Próba przeczekania, aż sam minie, może zapewnić wam wiele nieprzespanych nocy. Kanały nosowe u niemowląt są bowiem bardzo wąskie i nawet niewielki obrzęk błony śluzowej powoduje niedrożność noska. Maluszkowi ciężko się oddycha, ma też problemy z jedzeniem, bo często musi przerywać ssanie, by zaczerpnąć powietrza. Oddychanie przez usta sprawia zaś, że połyka więcej powietrza, doprowadzając w efekcie do rozdęcia żołądka i jelit i wysokiego ustawienia przepony, co dodatkowo utrudnia oddychanie. Niedrożny nosek utrudnia też sen (a czasem wręcz go uniemożliwia), dziecko jest więc płaczliwe i rozdrażnione. Ale jest jeszcze kilka powodów, dla którego z katarem lepiej walczyć, gdy tylko się pojawi. U bardzo małych dzieci katar może być przyczyną zapalenia ucha, gdyż nos, gardło i ucho środkowe leżą u nich bardzo blisko siebie. Wydzielina nieusunięta w porę z noska spływa więc do uszu i tam zasycha, stając się pożywką dla bakterii, które mnożą się bez przeszkód. Zalegająca w nosie wydzielina może też nieodwracalnie uszkodzić błonę śluzową i rzęski, zdarza się również, że prowadzi do przerostu i obrzęku błon śluzowych. Przewlekły katar może być również jedną z przyczyn zaburzeń oddychania, często określanych jako sapka – dziecko oddychając, ma rozszerzone skrzydełka nosa i rozchylone usta. To jeszcze nie koniec: po kilku dniach katar z przezroczystego może zrobić się żółtawy albo zielonkawy. To znak, że doszło do tzw. nadkażenia bakteryjnego. W takim przypadku domowe metody walki z katarem zwykle nie są skuteczne i być może malca czeka kuracja antybiotykowa.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.