Katar u niemowlaka: sposoby na katar u niemowlęcia, jak czyścić nosek aspiratorem, kiedy do lekarza

Katar u niemowlaka jest zazwyczaj pierwszym objawem infekcji. Zobacz, co możesz zrobić, aby choroba nie rozhulała się u dziecka na dobre. Dlaczego należy walczyć z katarem u niemowlęcia i w jaki sposób ulżyć zakatarzonemu dziecku?

Wydzielina cieknąca z nosa może pojawić się nawet u noworodka, choć zazwyczaj dokucza starszym niemowlętom. Dziecko może zarazić się katarem od innych domowników bądź osób, z którymi styka się na spacerze czy w sklepie, w którym robisz zakupy podczas spaceru. Katar u niemowlaka to dla niego wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, dlatego jeśli w waszym otoczeniu jest ktoś, kto kicha i cieknie mu z nosa, lepiej, by nie zbliżał się do malca. Jak jednak postępować, gdy doszło już do zakażenia?

Dobrze wiedzieć

Jak czyścić nosek aspiratorem?

Zanim zaczniesz maluszkowi usuwać z noska nadmiar wydzieliny, połóż go na sztywnym podłożu – stole, przewijaku – bo dzięki temu łatwiej ci będzie unieruchomić jego główkę. To ważne, bo gdy podczas oczyszczania noska maluch zacznie poruszać główką, końcówka urządzenia może uszkodzić śluzówkę. Następnie wsuń jedną rękę pod główkę i lekko ją unieś (ta pozycja zapobiegnie cofaniu się języka podczas oczyszczania nosa, co mogłoby skutkować zablokowaniem dróg oddechowych malca). Następnie wsuń dziecku do nosa końcówkę aspiratora i dalej postępuj według instrukcji na opakowaniu urządzenia.

Katar u niemowlaka: dlaczego trzeba z nim walczyć?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że popularne powiedzenie „katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni” nie odnosi się do niemowląt. Próba przeczekania, aż sam minie, może zapewnić wam wiele nieprzespanych nocy. Kanały nosowe u niemowląt są bowiem bardzo wąskie i nawet niewielki obrzęk błony śluzowej powoduje niedrożność noska. Maluszkowi ciężko się oddycha, ma też problemy z jedzeniem, bo często musi przerywać ssanie, by zaczerpnąć powietrza. Oddychanie przez usta sprawia zaś, że połyka więcej powietrza, doprowadzając w efekcie do rozdęcia żołądka i jelit i wysokiego ustawienia przepony, co dodatkowo utrudnia oddychanie. Niedrożny nosek utrudnia też sen (a czasem wręcz go uniemożliwia), dziecko jest więc płaczliwe i rozdrażnione. Ale jest jeszcze kilka powodów, dla którego z katarem lepiej walczyć, gdy tylko się pojawi. U bardzo małych dzieci katar może być przyczyną zapalenia ucha, gdyż nos, gardło i ucho środkowe leżą u nich bardzo blisko siebie. Wydzielina nieusunięta w porę z noska spływa więc do uszu i tam zasycha, stając się pożywką dla bakterii, które mnożą się bez przeszkód. Zalegająca w nosie wydzielina może też nieodwracalnie uszkodzić błonę śluzową i rzęski, zdarza się również, że prowadzi do przerostu i obrzęku błon śluzowych. Przewlekły katar może być również jedną z przyczyn zaburzeń oddychania, często określanych jako sapka – dziecko oddychając, ma rozszerzone skrzydełka nosa i rozchylone usta. To jeszcze nie koniec: po kilku dniach katar z przezroczystego może zrobić się żółtawy albo zielonkawy. To znak, że doszło do tzw. nadkażenia bakteryjnego. W takim przypadku domowe metody walki z katarem zwykle nie są skuteczne i być może malca czeka kuracja antybiotykowa.

POLECANE MULTIMEDIA
Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Katar u niemowlaka: 13 pytań do lekarza o katar u niemowlęcia
Katar u niemowlaka: 13 pytań do lekarza o katar u niemowlęcia

Choć katar u niemowlaka nie jest groźny dla dziecka, budzi u rodziców ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Blabla no w sumie to dobrze bo masz jeszcze troszku czasu O kurde ciekawe ile bedzie dzidzia ważyć Powiem szczerze ...

uzytkownik

Ja nie sprzątam ... w sumie inaczej. Sprzątam prawie codziennie, wię specjalnie na święta nie muszę. Okna myłam niedawno, więc ...

uzytkownik

To jak trzecie dziecko, masz rację, tez na godzinę się domaga uwagi, rano wstaje i późno idzie spać ;-) No ...

facebook
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.