KUPKA NIEMOWLAKA: zielona, żółta, czarna. O czym świadczy kolor kupki dziecka?

Zielona kupka niemowlaka budzi w rodzicach wielkie emocje. Bo kto wie jaki kolor powinna mieć kupka niemowlaka?  Żółty, pomarańczowy, brązowy? Czy zielona kupka niemowlaka to znak, że jest ono chore i trzeba pędzić do lekarza? A może zielona kupka niemowlaka to norma? Zresztą nie tylko kolor kupki niemowlaka to gorący temat rozmów na forach. Jaka konsystencja kupki niemowlaka powinna wzbudzić niepokój? Jaki powinien być zapach kupki dziecka?

Pierwsza kupka niemowlaka, a właściwie noworodka, czyli smółka, jest lepka, gęsta i ciemnozielona. Powstała w czasie życia płodowego z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonych nabłonków i żółci oraz innych substancji. Niemowlę powinno wydalić pierwszą kupkę w ciągu pierwszej, najpóźniej drugiej doby życia. Jeśli to nie nastąpi, lekarz będzie musiał sprawdzić, co jest przyczyną opóźnienia.
Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około piątej, szóstej doby kupka niemowlaka powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączasz nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa.

KUPKA niemowlaka: prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego piersią

Kupka dziecka karmionego piersią może być: ziarenkowata, grudkowata o konsystencji musztardy; jasnożółta, musztardowa lub intensywnie zielona.

KUPKA niemowlaka: prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego mieszanką

Kupka dziecka karmionego mieszanką może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona o bardziej stałej konsystencji niż kupka dziecka karmionego piersią.

Zielona kupka niemowlaka

Oficjalnie kupka dziecka nie powinna być zielona, ale mimo to ten kolor jest bardzo popularny i wcale nie musi świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Przede wszystkim intensywnie zielone kupki mieszczą się w normie. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Poza tym, gdy pojawi się zielona kupka zastanów się, co jadłaś. Poobserwuj dziecko i przyjrzyj się swojej diecie. Gdyby jednak zielona kupka zaczęła pojawiać się u twojego dziecka codziennie, skonsultuj problem z pediatrą.

  • 1
  • 2
Autor tekstu: Agnieszka Paculanka
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Bezpieczne wakacje niemowlęcia: PIERWSZA POMOC przy skaleczeniach, ukąszeniach, pogryzieniach, udarze, oparzeniu słonecznym
Bezpieczne wakacje niemowlęcia: PIERWSZA POMOC przy skaleczeniach, ukąszeniach, pogryzieniach, udarze, oparzeniu słonecznym

Oparzenie słoneczne, użądlenie osy, biegunka, komary, meszki… Powodów, które mogą zepsuć niemowlęciu ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Ilonka Kubuś jaki wesolutki na tym 2 zdjęciu:) a gazeta rozdrobniona nieźle każdy kawałeczek studiował moja to szukała promocji w ...

uzytkownik

ciotki trzymajcie mocno kciuki ide do przedszkola zobaczyc czy mojego małego diabła przyjeli !!!!! Trzymam oba:)

uzytkownik

Paula jeśli mogę się wypowiedzieć to ja mając taka możliwość, czyli pojedyncze dyżury wogole bym sie nie zastanawiala i nie ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.