Newsletter

Niemowlę ma katar. Jak sobie radzić z katarem u niemowlaka

autor: Katarzyna Hubicz źródło: miesięcznik "M jak mama"
Niemowlę ma katar. Jak sobie radzić z katarem u niemowlaka
fot.: photos.com
Niemowlę ma katar. Jak sobie radzić z katarem u niemowlaka

Gdy niemowlę ma katar, to jest to uciążliwe i dla dziecka, i dla rodziców. Katar u niemowlaka najczęściej przebiega bez gorączki, jednak pozostałe objawy wystarczą, by niedoświadczeni rodzice wpadli w panikę. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, jak postępować, gdy niemowlę ma katar. Problem w tym, że wokół kataru u niemowląt narosło wiele nieprawdziwych opinii. Ale które z nich są prawdziwe, a o których lepiej zapomnieć? Prezentujemy prawdy i mity na temat kataru u niemowlaka. Zobacz, jak postępować gdy niemowlę ma katar.

Katar u niemowlaka to częsta choroba. To wyjątkowo zaraźliwa infekcja wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową. Katar nie ominie żadnego dziecka. Nawet, jeśli nie wpuścisz do domu żadnego zakatarzonego gościa, sama możesz przecież zarazić malca.

Niestety, gdy dziecko ma katar, jego samopoczucie jest fatalne. Pierwszym objawem kataru jest zazwyczaj rozdrażnienie. Dziecko boli główka, może być niespokojne, odmawiać ssania piersi. Dopiero potem z nosa zaczyna cieknąć przezroczysta, gęsta wydzielina, która oznacza, że niemowlę ma katar.

Katar u niemowlęcia nieleczony trwa tydzień, a leczony – siedem dni. Dlatego nie warto się nim przejmować.

Mit
Banalny katar może u dziecka wywołać bolesną infekcję uszu – jest tak, gdyż u niemowląt nos, gardło i ucho środkowe znajdują się bardzo blisko siebie. Wydzielina, nieusunięta w porę z noska, spływa do uszu, gdzie zasycha, tworząc pożywkę dla bakterii. Może to doprowadzić nawet do zapalenia ucha. Dlatego kataru u niemowląt nigdy nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy jest nasilony i towarzyszą mu jeszcze inne objawy. To zawsze jest powód, by iść z dzieckiem do lekarza.

Kataru u niemowlaka nie leczy się antybiotykami.

Prawda
Zresztą kataru u dorosłych też to dotyczy. Antybiotyki leczą choroby bakteryjne, zaś katar jest wywoływany przez wirusy. Sposób leczenia kataru u małych dzieci zawsze ustala pediatra. Może zalecić witaminy, które pomogą zwalczyć infekcję, oraz silniejsze leki, jeśli katar jest wyjątkowo dokuczliwy.

Przewlekły katar u niemowlaka jest jednym z objawów alergii, dlatego w takim przypadku warto skonsultować się z alergologiem.

Prawda
Napady kichania, sapka czy przezroczysta wydzielina sącząca się z noska mogą świadczyć o tym, że malec jest uczulony np. na roztocza kurzu domowego. Testy skórne mają jednak sens dopiero po skończeniu przez malucha 3. roku życia.

Zdaniem eksperta
dr Jacek Jankowski
dr Jacek Jankowski

Szpitalny Oddział ratunkowy Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

pediatra

Najczęstszą przyczyną wywołującą katar u niemowlaka są infekcje wirusowe lub zanieczyszczenie powietrza, rzadziej alergeny.

Najważniejszym i pierwszym elementem postępowania jest próba udrożnienia

nosa, aby ułatwić dziecku oddychanie. W tym celu można zastosować

roztwór soli morskiej podawany wprost do nosa, maść majerankową, którą smarujemy skórę nad górną wargą, pod nosem i w okolicach nozdrzy, a jeśli katar jest bardzo rzadki i lejący, można przez 2–3 dni wpuszczać po 1–2 krople preparatu z ksylometazoliną, zmniejszającego obrzęk i przekrwienie (w aptece bez recepty).

Można spróbować oczyścić przewody nosowe gumową gruszką lub tzw. aspiratorem do noska, a na pewno warto zastosować poklepywanie pleców przy ułożeniu dziecka na brzuchu lub wyższe ułożenie główki do snu. Należy pamiętać, że nie zaleca się wkładania dziecku poduszki pod głowę, natomiast dobrym pomysłem jest podłożenie np. dwóch książek pod nogi łóżka od strony głowy dziecka, ewentualnie zwiniętego w wałek ręcznika pod materac.

Gdyby katar nie przechodził po przysłowiowym tygodniu lub chorobie towarzyszyła gorączka, niepokój lub przeciągający się płacz dziecka, sugerujące zapalenie ucha środkowego czy też duszność, dziecko powinien zbadać pediatra lub lekarz pierwszego kontaktu.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.