Przeziębienie. Jak ochronić dziecko przed infekcją, gdy domownicy chorują - poradnik

źródło: miesięcznik "M jak mama"
jak ochronic dziecko przed infekcja gdy domownicy choruja-poradnik
fot.: photos.com
Jak chronić dziecko przed infekcją

Przeziębienie u dziecka, któremu towarzyszą katar, kaszel i gorączka to coś, co przydarza się praktycznie każdemu dziecku, szczególnie w okresie jesiennym. Dzieci ciągle chorują i zarażają się od siebie i innych. Ochrona niemowlęcia, gdy jeden lub kilu domowników zachoruje na przeziębienie jest trudnym zadaniem, szczególnie, gdy na infekcję cierpi mama. Niemowlę jest narażone na zakażenie. Oto 10 prostych zasad, które pomogą ochronić dziecko przed przeziębieniem, które złapał któryś z domowników.

Przeziębienie u dziecka, któremu towarzyszy katar, kaszel i gorączka to ciężka próba zarówno dla niego jak i dla rodziców. Przeziębienie, grypa i inne infekcje są zakaźne. To znaczy, że można się nimi zarazić poprzez przebywanie w pobliżu osoby chorej. Przede wszystkim chory powinien unikać całowania, przytulania i bliskiej zabawy z dzieckiem. Niby to oczywiste, ale życie pokazuje, że nie dla wszystkich. Wirusy – najczęstsza przyczyna infekcji – mogą zostać przeniesione na dziecko podczas buziaków, a także przez dotykanie niemowlęcia lub jego zabawek, zwłaszcza jeśli chory chwilę wcześniej kichnął w dłonie, kasłał, zasłaniając usta ręką, lub wysmarkał nos.

Przeziębienie: mycie rąk chroni przed przenoszeniem wirusa

Koniecznie trzeba je myć ciepłą wodą, używając mydła. Ważne, aby myć dokładnie zarówno wnętrze, jak i grzbiet dłoni, a także przestrzenie między palcami. Ile czasu powinno trwać mycie rąk? To proste. Lekarze uważają, że dłonie myte podczas jednoczesnego śpiewania piosenki „Wlazł kotek” są naprawdę czyste. Czas trwania piosenki jest wystarczający, aby pozbyć się z rąk groźnych dla niemowlęcia zanieczyszczeń i zarazków.

Przeziębienie nie lubi świeżego powietrza

Chory kaszle i kicha, rozsiewając wokół mnóstwo zarazków gotowych do zaatakowania kolejnej ofiary. Jeśli w domu jest bardzo ciepło, bakterie doskonale czują się w takich warunkach. Dlatego mieszkanie trzeba często wietrzyć, najlepiej kilka razy w ciągu dnia. Wystarczy choć na 5–10 minut otworzyć okno. W tym czasie niemowlę powinno przebywać w innym pomieszczeniu. Jeśli to niemożliwe, trzeba je osłonić kocem i dopiero wtedy uchylić okno.

Karmienie piersią zmniejsza szanse na przeziębienie dziecka

Wciąż niestety pokutuje przekonanie, że w czasie infekcji mamy lepiej podać dziecku mleko modyfikowane. Nic bardziej mylnego! Właśnie wtedy, gdy wokół niemowlęcia szaleje zgraja zarazków, naturalny pokarm stanowi dla niego cenną ochronę, zwłaszcza gdy choruje mama niemowlęcia. Bez obaw! Mleko w piersi się nie zwarzy ani nie skwaśnieje. Za to może zmienić swój skład – tak, aby było w nim więcej przeciwciał chroniących przed zarazkami.

Jak uniknąć przenoszenia się przeziębienia na dziecko?

Branie do ust niemowlęcych akcesoriów daje niemal stuprocentową pewność, że za kilka dni niemowlę będzie chore. Niedopuszczalne jest próbowanie mleka bezpośrednio z butelki malca, przez jego smoczek. Podobnie nie wolno oblizywać łyżeczki, którą zjada posiłek. Należy także unikać dmuchania na danie dziecka, aby je ostudzić, a tym bardziej smakowania przez chorą mamę lub babcię potraw szykowanych dla dziecka. Gdy chcesz sprawdzić, czy temperatura mleka nie jest zbyt wysoka, wystarczy, że nakropisz je bezpośrednio z butelki na wewnętrzną stronę nadgarstka. Skóra jest tam cienka i delikatna, od razu więc wyczujesz, że mleko jest zbyt gorące lub za chłodne. Jeśli musisz spróbować, czy zupka lub kaszka dziecka jest odpowiednia do podania, sięgnij za każdym razem po nową łyżeczkę, a tę, której używałaś poprzednio, koniecznie umyj.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.