Ropiejące oczy niemowlaka: przyczyny i leczenie

Ropienie oczu u niemowląt to jedna z tych dolegliwości, które wydają się błahe, jednak w rzeczywistości wiążą się z koniecznością leczenia antybiotykiem. To choroba bardzo uciążliwa, powodująca u dziecka duży dyskomfort, a nieleczona może być groźna dla zdrowia dziecka. Dowiedz się, dlaczego dziecku ropieją oczy i jak sobie z tym poradzić?

Ropienie oczu niemowlaka to niepokojący objaw. Zwykle zaropiałe oczy niemowlęcia zauważamy z samego rana. Dziecko budzi się i tym razem zamiast zwykłych małych „śpioszków” w kącikach oczu widzimy pozlepiane rzęsy i obfitą wydzielinę na dolnej oraz górnej powiece. W skrajnych przypadkach niemowlę może nawet mieć problemy z otwarciem oczu, bo powieki są ze sobą silnie „sklejone” nadmiarem wydzieliny.

Skąd się biorą zaropiałe oczy u dzieci?

W przypadku noworodków może to być infekcja bakteryjna zapoczątkowana jeszcze podczas porodu. Mogły wywołać ją drobnoustroje z kanału rodnego matki. Albo też noworodek złapał bakterie podczas pobytu w szpitalu. Ropiejące oczka niemowlęcia mogą być także skutkiem niedrożnego kanalika łzowego. To dość częsta wada u małych dzieci. Polega na tym, że łzy nie wykonują swojej naturalnej funkcji – nie oczyszczają gałki ocznej z kurzu i bakterii. Poza tym zwężony kanalik łzowy łatwo się zatyka i powoduje zastój łez, który z kolei sprzyja rozwojowi infekcji. Najczęstszą przyczyną ropiejących oczek niemowlęcia jest jednak niewłaściwa higiena. Po pierwsze, nieodpowiednia dbałość o oczy (pozwalanie, by dziecko przecierało je brudnymi dłońmi). Po drugie, stosowanie nieodpowiednich środków do przemywania oczu (np. jednego wacika do obu oczu lub nawilżanie go wodą z kranu). Po trzecie wreszcie unikanie jakiejkolwiek higieny oczu – nie mycie ich, a jedynie wycieranie dłonią. Bo trzeba wiedzieć, że oczy niemowlęcia, inaczej niż dorosłych, są bardzo wrażliwe i przemywanie ich jest równie ważne jak mycie buzi oraz całego ciała. A do tego używa się specjalnych środków.

Co robić, gdy niemowlę ma ropiejące oczy?

Mały niemowlak sam sobie z zaropiałymi oczkami nie poradzi, zwłaszcza gdy obudzi się ze sklejonymi powiekami. Co zrobić?

  • weź jałowe gaziki i nawilż je letnią przegotowaną wodą albo roztworem soli fizjologicznej. Odradzamy napar z rumianku, gdyż często uczula; Jeden gazik wykorzystuj do jednorazowego użycia – czyli jednego ruchu czyszczącego oko. Jeśli będziesz musiała przemyć ponownie to samo oko, użyj kolejnego gazika;
  • przemywaj zawsze w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego, czyli w kierunku nasady nosa.

Starszy niemowlak łatwiej zniesie zaropiałe oczy. Gdy coś będzie mu w oku przeszkadzało, po prostu energicznie przetrze je dłonią, ale wtedy oprócz starannego przemycia oczu dziecka, wyszoruj mu również dłonie, bo przeniesie na nich bakterie dalej – zakazi zabawki lub „przekaże” rodzeństwu.

Leczenie ropiejących oczu niemowlęcia

Jeśli zaropiałe oczka pojawiły się raz i udało ci się je „oczyścić”, a sytuacja się nie powtórzyła, możesz uznać, że problemu już nie ma. Ale gdy oczka nadał ropieją, nie czekaj, aż to samo minie. Bo nie minie i może rozwinąć się w groźną infekcję. W przypadku infekcji bakteryjnej, niezbędne jest zastosowanie miejscowego antybiotyku, np. w kroplach lub maści. Nie wolno stosować żadnych preparatów na własną rękę, bo oczy niemowlęcia są wyjątkowo delikatne. Należy również pamiętać, że leki do oczu mają krótki okres przydatności po otwarciu i tak naprawdę każda infekcja powinna być leczona nowymi preparatami.

Co robić, gdy niemowlę ma niedrożny kanalik łzowy?

Konieczna jest konsultacja u okulisty. Lekarz może zalecić wykonywanie kilka razy dziennie masażu worka łzowego, który pomoże udrożnić drogi łzowe. Sytuacja powinna minąć, zanim dziecko skończy rok. Jeśli jednak kanalik łzowy pozostaje nadal niedrożny, potrzebny będzie zabieg przedmuchanie kanalika łzowego. Trwa zaledwie kilka minut. Jest nieprzyjemny dla dziecka, ale nie sprawi mu bólu.

Autor tekstu: Anna Kuliberda
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Rumień nagły i rumień zakaźny. Skąd się bierze wysypka u dzieci?
Rumień nagły i rumień zakaźny. Skąd się bierze wysypka u dzieci?

Choroby wieku niemowlęcego i dziecięcego często wiążą się z zaczerwieniem i podrażnieniem ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Gonia ja mojej jakoś staram się odwracać uwagę, jak wezmę na ręce to zyskuje jakieś 20 minut, no i właśnie ...

uzytkownik

Ale wasze dziewczyny wtedy na rękach na spacerze są cicho? Bo moja jak jest głodna to nic nie da ani ...

uzytkownik

Jest zajączek i kurczaczek Jest też barszczyk, kilka jajek Są pisanki i jest koszyk Ten dzień jest pełny mocy Ja ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.