Rotawirusy. Objawy u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka

Rotawirusy atakują głównie zimą i wiosną. W organizmie dziecka rotawirusy potrafią dokonać prawdziwych spustoszeń: biegunka wywołana przez rotawirusy potrafi bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia dziecka. Jak uchronić dziecko przed rotawirusami i jak postępować, gdy dojdzie do zakażenia? Dowiedz się, jakie są objawy zakażenia rotawirusowego, jak postępować z dzieckiem, u którego wykryto rotawirusy.

Rotawirusy oglądane pod mikroskopem mają kształt koła. Stąd zresztą wzięła się nazwa "rotawirus" – słowo „rota” po łacinie oznacza bowiem „koło”.
I rzeczywiście, jak dobrze wiedzą rodzice dzieci, które walczyły z rotawirusem, powoduje niezły kołowrót – gdy malec zachoruje, cały domowy świat zaczyna kręcić się dookoła wypróżnień i wymiotów. Biegunka rotawirusowa jest często przyczyną hospitalizacji dziecka.

Rotawirusy: małe, podstępne i uparte

W Polsce co roku rotawirusem zaraża się ponad 200 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia (blisko 7 tysięcy trafia z tego powodu do szpitali). Wirus ten jest bowiem bardzo zaraźliwy. Rotawirusy przenoszą się na dwa sposoby: drogą kropelkową i przez układ pokarmowy. Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (albo taką, która niedawno chorowała), jak też dotykając „skażonych” wirusem przedmiotów.

Na zakażenie rotawirusowe szczególnie narażone są dzieci przebywające na co dzień w dużej grupie rówieśników – w żłobku, przedszkolu czy szkole. Rotawirus jest bowiem wydalany wraz z kałem jeszcze przez siedem do dziewięciu dni po ustąpieniu objawów choroby. Wystarczy więc, by maluch, który niedawno przechodził biegunkę rotawirusową, nie umył rączek po wyjściu z toalety, żeby podczas zabawy zaraziły się inne dzieci. Niemowlęta najczęściej łapią wirusa od starszego rodzeństwa bądź domowników niedostatecznie dbających o higienę.

Warto wiedzieć, że na zakażenia rotawirusowe cierpią również zwierzęta domowe, np. psy. Dlatego dziecko, które już chodzi, może zarazić się tym wirusem również na spacerze, dotykając przedmiotów, patyczków, kamieni, do których podchodził wcześniej chory zwierzak.

Rotawirus najczęściej i najciężej przechodzą dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Rotawirusy atakują: biegunka i wymioty

Symptomy zakażenia rotawirusowego trudno jest przeoczyć. Pierwszym zwiastunem choroby zwykle jest podwyższona temperatura u dziecka (ok. 38ºC). Potem – najczęściej jeden do trzech dni później – zaczynają się gwałtowne wymioty, po których pojawia się biegunka. Stolce są tryskające, wodniste i zielonożółte, zazwyczaj nie zawierają śluzu ani krwi. Malec może oddawać ich nawet kilkanaście w ciągu doby. Dziecko jest osłabione, senne, apatyczne.

Rotawirusy: odwodnienie może zagrozić życiu dziecka

Biegunka i wymioty aż w 80 proc. przypadków (dane za serwisem rotawirus.pl) prowadzą do odwodnienia. Charakterystyczne objawy odwodnienia to m.in. suche, spierzchnięte usta, zapadnięte gałki oczne i ciemiączko, płacz bez łez, skąpomocz.

Odwodnienie jest stanem zagrażającym życiu (dziecko traci bowiem nie tylko wodę, ale również elektrolity i pierwiastki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu), a u niemowląt dochodzi do  niego bardzo szybko. Dlatego każdy maluch w pierwszym roku życia, który ma biegunkę, bezwzględnie musi jak najszybciej znaleźć się pod opieką pediatry.

Rotawirusy

Rotawirusy są jednymi z kilku wirusów, które mogą u dziecka wywołać infekcję (tzw. grypa żołądkowa). Objawy zakażenia wirusem rota to gorączka, złe samopoczucie, wymioty i biegunka. Objawy te pojawiają się w określonej kolejności, co ułatwia postawienie trafnej diagnozy. Infekcji wywołanej przez rotawirusy nie należy leczyć lekami. Najważniejsze jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu dziecka. Zapytaliśmy eksperta ile i płynów należy podawać dziecku w czasie infekcji rotawirusowej, co należy dawać dziecku do picia w takim przypadku i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza.
  • 1
  • 2
Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Konsultacje: dr Małgorzata Gołkowska, pediatra neonatolog, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: Jupiterimages
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Dziecko w szpitalu. Szpitale przyjazne dzieciom i rodzicom
Dziecko w szpitalu. Szpitale przyjazne dzieciom i rodzicom

Każde dziecko choruje. Czasem musi znaleźć się w szpitalu i zwykle pobyt ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Jejku ale mam juz dosyc wszystkiego... niech ten moj synek wychodzi bo oszaleje... Brzuch mnie boli, maz w pracy, babcia ...

uzytkownik

Hej Dziewczyny, Zosia właśnie usnęła więc piszę :) Trochę mnie u Was nie było... bo nasze sprawy mieszkaniowe nabrały tempa. ...

uzytkownik

Hej my po szczepieniu.pisnela tylko przy wkuciu ale nir plakala.za to jak ja bylam na pogrzebie to M. Z nia ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.