Rumień nagły i rumień zakaźny. Skąd się bierze wysypka u dzieci?

cyberatak, cyberprzemoc, nękanie, przemoc w sieci
fot.: photos.com

Choroby wieku niemowlęcego i dziecięcego często wiążą się z zaczerwieniem i podrażnieniem skóry oraz pojawieniem się wysypki, tzw. rumienia. U dzieci i niemowląt rozróżniamy dwa typy rumienia - nagły i zakaźny. Jednak zmiany skórne spowodowane są także przegrzaniem, pieluszkowym zapaleniem skóry, alergią, bądź mogą być reakcją na zimno. Czym jest rumień nagły i jak przebiega? Jak leczyć rumień zakaźny? O czym świadczą zmiany skórne w poszczególnych partiach ciała dziecka?

Rumień u dziecka to specyficzna wysypka. Z wieloma chorabami wieku dziecięcego wiąże się pojawienie na skórze wysypki - tzw. rumienia. Rumień może zwiastować również alergię lub podrażnienia. U niemowląt i małych dzieci występują dwa typy rumienia: rumień nagły i rumień zakaźnym. Jako pierwszy pojawia się rumień nagły i przyjmuje się, że jest to pierwsza choroba zakaźna, na jaką zapada dziecko.

Niemowlę zaatakowane przez rumień nagły

Choć nazywa się „nagły”, tak naprawdę ten rumień zapowiadany jest przez wysoką gorączkę (nawet osiągającą 40 st.C), która pojawia się „nagle”, bez żadnej zapowiedzi. Nie towarzyszą jej inne objawy, tj. kaszel czy katar ani też badanie moczu nie wykazuje np. infekcji układu moczowego. Czasem można zaobserwować powiększone obwodowe węzły chłonne. Gorączka zwykle utrzymuje się trzy dni, stąd rumień nagły nazywany jest gorączką trzydniową lub trzydniówką. Gdy wysoka temperatura sama ustąpi, na skórze pojawia się wysypka. Wysypka towarzysząca rumieniowi nagłemu przypomina tę, jaka występuje podczas różyczki - malutkie czerwone plamki lub grudki na tułowiu i szyi, nieco rzadziej na twarzy i sporadycznie na kończynach. Wysypka nie ma charakteru wysiękowego, więc nie trzeba jej niczym smarować. Już po kilku-, kilkunastu godzinach blednie i całkowicie ustępuje. Rumień nagły może pojawić się u małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Powoduje go wirus HHV. Choroba wylęga się od 5 do 15 dni, a jej zakaźność jest niewielka. Niestety, nie można jej zapobiec. W leczeniu rumienia nagłego wykorzystuje się jedynie leki do obniżania wysokiej gorączki.

Dziecko chore na rumień zakaźny

Podobnie jak trzydniówka, rumień zakaźny, pojawia się nagle. Ale w tym przypadku pierwszym objawem jest wysypka. Wysypka towarzyszące rumieniowi zakaźnemu początkowo pojawia się na twarzy i obejmuje policzki, pozostawiając blade okolice ust. Następnie wysypka „schodzi” na ciało i zajmuje ramiona, tułów oraz kończyny. Charakterystyczne dla rumienia są „rumieniowe obrączki” - gdy wysypka ustępuje, plamki najpierw bledną w centralnej części. Wysypka może utrzymywać się nawet 10 dni. Może być swędząca, a dolegliwości nasilają się podczas kąpieli. Rumień zakaźny zwykle atakuje kilkuletnie dzieci, najczęściej przedszkolaków. Powoduje go zakażenie parvowirusem, a okres wylęgania wynosi około dwa tygodnie. Choroba jest słabo zakaźna, zwłaszcza gdy dziecko ma już wysypkę. W leczeniu rumienia zakaźnego nie stosuje się żadnych środków. Jeśli pojawi się gorączka (przebieg choroby zwykle jest bezgorączkowy), należy zbijać ją środkami przeciwgorączkowymi.

Przykłady rumienia u niemowlaków

Rumień u niemowlęcia to nie tylko choroby, które opisaliśmy wyżej. Jeśli przyjmiemy, że rumień to zmiany skórne polegające na zaczerwieniu jakichś partii ciała, możemy zaobserwować go u dziecka dość często:

  • rumień na policzkach zwykle zwiastuje alergię kontaktową lub pokarmową (np. na środki czystości albo produkty spożywcze), a nawet atopowe zapalenie skóry;
  • czasem rumieniem skóra reaguje na zimno lub przegrzanie;
  • czerwone policzki pojawiają się także przy gorączce;
  • rumień na pośladkach to objaw niewłaściwej pielęgnacji i pieluszkowego zapalenia skóry.

W przypadku alergii, warto podać dziecku lek przeciwhistaminowy i pokryć skórę łagodzącym emolientem. Na pieluszkowe zapalenie skóry pomoże maść z alantoiną i d-pantenolem oraz cynkiem.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.