Wady wrodzone: agenezja nerki. Życie dziecka z jedną nerką

Agenezja jednej nerki jest dość często występującą wadą wrodzoną. Z pojedynczą nerką rodzi się jedno na 1100-1200 dzieci. Ważne jest to, że dziecko z jedną nerką może żyć tak samo, jak jego zdrowi rówieśnicy, pod warunkiem jednak, że funkcjonuje ona bez zarzutu czyli nie ma żadnej wady rozwojowej ani innej choroby i jest w pełni wydolna.

Agenezja jednej nerki to choroba wrodzona, której winne są zaburzenia organogenezy, mające miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Polegają one na braku uformowania  się zawiązka nerki lub częściej  pączka moczowodowego, którego dotarcie w  okolicy blastemy nerkowej jest warunkiem jej dalszego rozwoju. W przypadku agenezji obu nerek rokowania są złe - w większości przypadków dochodzi do obumarcia płodu lub zgon następuje wkrótce po porodzie.

Agenezja jednej nerki: diagnostyka wady

To, że dziecko ma jedną nerkę zazwyczaj teraz wykrywa się już w okresie płodowym, jednak nadal nie zawsze tak się zdarza. - Kiedyś przed erą nieinwazyjnych badań obrazowych agenezję nerki najczęściej stwierdzano dopiero w czasie autopsji. Obecnie dowiadujemy się o niej przypadkowo w czasie USG jamy brzusznej, wykonywanego z rożnych, najczęściej nie nerkowych powodów – mówi dr Jerzy Czyż, urolog i chirurg dziecięcy z Centrum Diagnostyki Medycznej i Hematologii BIOS i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. - Albo przy okazji diagnostyki wad budowy narządów  rozrodczych, które dość często towarzyszą agenezji nerki, szczególnie u  kobiet (25-50 proc).

Agenezja jednej nerki: stała kontrola specjalistów

Dzieci, u których wykryto agenezję nerki przeważnie są pod stałą kontrolą specjalistów: nefrologa bądź urologa. Aby potwierdzić rozpoznanie agenezji nerki konieczne jest wykonanie badań obrazowych – USG i scyntygrafii nerek.- Jeśli pojawi się jakikolwiek problem z drugą nerką przede wszystkim najpierw należy ustalić czy mamy do czynienia z wrodzonym zaburzeniem rozwoju, jak hypoplazja lub dysplazja, czy też wtórnym, spowodowanym procesami chorobowymi mającymi miejsce już po narodzinach dziecka – mówi dr Jerzy Czyż. -  Należy wykluczyć wady rozwojowe dróg moczowych, które mogą zagrozić drugiej nerce, a w przypadku ich stwierdzenia ustalić  wskazania do ewentualnego leczenia.

Agenezja jednej nerki: czy dziecko z jedną nerką może żyć normalnie?

Rodzice dzieci, które mają jedną nerkę często obawiają się o jej stan z racji tego, że jest jedna i musi pracować za dwie. Zwracają większą uwagę na dietę dziecka, pilnują, aby wypijało odpowiednie ilości płynów, każde przyjęcie leku czy witamin konsultują z pediatrą bądź nefrologiem.- Nie ma całkowitej pewności, że prawidłowo wykształcona nerka podlega większemu zagrożeniu procesami chorobowymi. Istnieją jednakże pewne obserwacje wskazujące na większą częstość występowania nadciśnienia tętniczego, białkomoczu i cech łagodnej niewydolności nerek u osobników z agenezją jednej nerki – mówi dr Jerzy Czyż. – Nie można też wykluczyć przeciążenia jedynej nerki prowadzącego do jej niewydolności. Ale obecnie brak jest przekonywujących i jednoznacznych dowodów określających przyczyny i częstość występowania cech niewydolności nerek u ludzi urodzonych z jedyną nerką. Jednak z powodu możliwego zagrożenia niektórzy lekarze odradzają takim ludziom uprawiania kontaktowych i ekstremalnych sportów z uwagi na ryzyko urazu i uszkodzenia jedynej nerki. - Moim zdaniem jednak nie ma to uzasadnienia, bo mamy przecież życiowo ważne, ale pojedyncze narządy jak mózg i wątroba. Je tak samo należy chronić – mówi dr Jerzy Czyż.

Agenezja jednej nerki: zalecenia dla rodziców dziecka z jedną nerką

 

  • pilnuj, aby odpowiednio dużo piło – nerka musi mieć komfort pracy,
  • jak najszybciej (najlepiej do 1,5 roku) naucz dziecko korzystać z nocnika zamiast używać pieluch jednorazowych,
  • nie podawaj, jeśli nie ma takiej potrzeby, sztucznych witamin – te z naturalnej żywności dostarczane w odpowiednich ilościach m.in. owocach i warzywach są najlepsze.
Autor tekstu: Maja Kupiszewska
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Gorączka u dzieci - który termometr cię nie okłamie?
Gorączka u dzieci - który termometr cię nie okłamie?

Gorączka u dziecka wymaga mierzenia temperatury, a wynik niestety nie zawsze jest ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

MamaWika widzisz jak to dziwnie sie czasami układa, wczoraj jeszcze sie zastanawiałaś czy M pojedzie z wami do znajomych i ...

uzytkownik

MamaWika mam ndzieje ze lepiej sie czujecie z |Nadią, i ze kropelki troche pomogły Mama\julka straszne te dzieciaki, nie wyobrazam ...

uzytkownik

Hej laseczki! Jak mijaja swieta? Ja jestem zmeczona, ciagle cos robie.. Teraz zjedlismy obiad i chwile odpoczynku. Pozniej do mojej ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.