Witaminy dla niemowląt. Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

Konsultacje: dr Paweł Grzesiowski źródło: miesięcznik "M jak mama"
Mity o witaminach
fot.: STOCKXPERT

Witaminy dla niemowląt to temat dość kontrowersyjny i budzący wiele pytań. Czy każde niemowlę powinno dostawać witaminy czy tylko niektóre z dzieci? Czy witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę? Jakie witaminy dla niemowlęcia są odpowiednie, kiedy i w jakich ilościach je podawać – powinna o tym wiedzieć każda mama. Tymczasem krąży na ten temat witamin dla niemowląt wiele przesądów i wręcz nieprawdziwych informacji.

Witaminy dla niemowląt nie są rzeczą złą, ale nie można ich podawać w dowolny sposób. Karmienie niemowlęcia ma zasadniczy wpływ na jego rozwój i dlatego do sprawy należy podchodzić ostrożnie i nie podejmować decyzji bez konsultacji z lekarzem.

Witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę, bo nie zaszkodzą.

Fałsz. Brak witamin prowadzi do poważnych chorób, ale równie niebezpieczny dla organizmu jest ich nadmiar. Na przykład witaminy A, E i D, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są wydalane wraz z moczem, mają tendencję do gromadzenia się w organizmie i wtedy mogą być toksyczne. Nadmiar witaminy A i E może powodować ból głowy, mdłości, biegunkę, utratę apetytu, a zbyt duża ilość witaminy D – kłopoty z nerkami, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca. Dlatego, zanim podasz dziecku witaminy dla niemowląt, zawsze skonsultuj to z lekarzem – określi on bezpieczną ich dawkę.

Niemowlęta muszą otrzymywać witaminę D od pierwszego dnia życia.

Fałsz. Moment rozpoczęcia podawania witaminy D zależy od tego, czy matka przyjmowała tę witaminę w ostatnim trymestrze ciąży oraz od sposobu żywienia dziecka. Niemowlę karmione piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w III trymestrze ciąży, wymaga rozpoczęcia podawania witaminy D od pierwszych dni życia. Według najnowszych zaleceń pediatrów jest to 400 jednostek na dobę (zwykle 1 kropla). Jeżeli matka przyjmowała witaminę D w III trymestrze ciąży, powinno to nastąpić w 3. tygodniu życia dziecka. Natomiast niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie (mieszanki mleczne początkowe zawierają 40–60 jednostek witaminy D w 100 ml, mieszanki następne: 56–76). Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

Witaminy dla niemowlaka są konieczne, jeśli mama karmiąca piersią jest wegetarianką.

Fałsz. Dziecku wystarczy tylko podawać witaminę D, tak jak wszystkim niemowlętom karmionym piersią. Natomiast możliwe, że dodatkowe witaminy będzie musiała przyjmować mama wegetarianka – w takich przypadkach lekarze zalecają suplementację witaminy B12 i żelaza, których najczęściej brakuje osobom niejedzącym mięsa. Warto też, aby mama wegetarianka jadła jak najwięcej produktów bogatych w te składniki, np. jajka, nabiał, mleko, warzywa strączkowe.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.