Witaminy dla niemowląt. Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

Witaminy dla niemowląt to temat dość kontrowersyjny i budzący wiele pytań. Czy każde niemowlę powinno dostawać witaminy czy tylko niektóre z dzieci? Czy witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę? Jakie witaminy dla niemowlęcia są odpowiednie, kiedy i w jakich ilościach je podawać – powinna o tym wiedzieć każda mama. Tymczasem krąży na ten temat witamin dla niemowląt wiele przesądów i wręcz nieprawdziwych informacji.

Witaminy dla niemowląt nie są rzeczą złą, ale nie można ich podawać w dowolny sposób. Karmienie niemowlęcia ma zasadniczy wpływ na jego rozwój i dlatego do sprawy należy podchodzić ostrożnie i nie podejmować decyzji bez konsultacji z lekarzem.

Witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę, bo nie zaszkodzą.

Fałsz. Brak witamin prowadzi do poważnych chorób, ale równie niebezpieczny dla organizmu jest ich nadmiar. Na przykład witaminy A, E i D, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są wydalane wraz z moczem, mają tendencję do gromadzenia się w organizmie i wtedy mogą być toksyczne. Nadmiar witaminy A i E może powodować ból głowy, mdłości, biegunkę, utratę apetytu, a zbyt duża ilość witaminy D – kłopoty z nerkami, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca. Dlatego, zanim podasz dziecku witaminy dla niemowląt, zawsze skonsultuj to z lekarzem – określi on bezpieczną ich dawkę.

Niemowlęta muszą otrzymywać witaminę D od pierwszego dnia życia.

Fałsz. Moment rozpoczęcia podawania witaminy D zależy od tego, czy matka przyjmowała tę witaminę w ostatnim trymestrze ciąży oraz od sposobu żywienia dziecka. Niemowlę karmione piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w III trymestrze ciąży, wymaga rozpoczęcia podawania witaminy D od pierwszych dni życia. Według najnowszych zaleceń pediatrów jest to 400 jednostek na dobę (zwykle 1 kropla). Jeżeli matka przyjmowała witaminę D w III trymestrze ciąży, powinno to nastąpić w 3. tygodniu życia dziecka. Natomiast niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie (mieszanki mleczne początkowe zawierają 40–60 jednostek witaminy D w 100 ml, mieszanki następne: 56–76). Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

Witaminy dla niemowlaka są konieczne, jeśli mama karmiąca piersią jest wegetarianką.

Fałsz. Dziecku wystarczy tylko podawać witaminę D, tak jak wszystkim niemowlętom karmionym piersią. Natomiast możliwe, że dodatkowe witaminy będzie musiała przyjmować mama wegetarianka – w takich przypadkach lekarze zalecają suplementację witaminy B12 i żelaza, których najczęściej brakuje osobom niejedzącym mięsa. Warto też, aby mama wegetarianka jadła jak najwięcej produktów bogatych w te składniki, np. jajka, nabiał, mleko, warzywa strączkowe.

  • 1
  • 2
Autor tekstu: Małgorzata Wesołowska
Konsultacje: dr Paweł Grzesiowski
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: STOCKXPERT
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
GORĄCZKA U DZIECI. 9 pytań o gorączkę u noworodka i u niemowlaka
GORĄCZKA U DZIECI. 9 pytań o gorączkę u noworodka i u niemowlaka

Gorączka u niemowlaka, a szczególnie gorączka u noworodka, zawsze wymaga uważnej obserwacji, ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Albo psycha mi siada bo juz czwartek albo maluch coś kombinuje bo dziwnie sie czuje, inaczej od 3 dni... Zobaczymy ...

uzytkownik

Polozylam sie ok 1:00 i jeszcze nie zasnelam... Ach jak cudownie... Miałam moment ze chciałam budzić męża. Do tej pory ...

uzytkownik

cześć wszystki tak jak obiecałąm doczytałam rano fajnego dnia wam życzę, super spacerów, zjedzonych obiadków i duzo buziaków od dzieeciątek

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.