Wysypka u dzieci. Rozpoznaj wysypkę u niemowlęcia

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Rozpoznaj wysypkę
fot.: Jupiterimages

Wysypka na skórze niemowlęcia może mieć różne podłoże. Rozmaite krostki, plamki i grudki mogą być efektem alergii, probemów dermatologicznych (np. atopowe zapalenie skóry) albo infekcji wywołanej przez choroby zakaźne tj. różyczkę, ospę, szkarlatynę. Sprawdź, kiedy wysypka u dziecka jest niegroźna, a kiedy wymaga interwencji specjalisty?

Nie zawsze łatwo można określić czym spowodowana jest wysypka u niemowlęcia. Diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto, byś i ty umiała rozpoznać najczęstsze rodzaje wysypki u dziecka.

Jeśli dziecko ma wysypkę, ale poza tym nic mu nie dolega, wystarczy je przez dzień, dwa obserwować. Być może krostki znikną i wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Gdy tak się jednak nie stanie, idź z dzieckiem do dermatologa.

Jeśli natomiast malec ma krostki, a przy tym gorączkuje, jest osłabiony, w takim przypadku najpewniej zaraził się jedną z chorób wieku dziecięcego. Wysypkę wywołaną infekcją łatwo rozpoznać, bo pojawia się w określonych miejscach i układa w charakterystyczne wzory.
Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry, który oceni skalę choroby i zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Wysypka wywołana różyczką

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna.
Wysypka wywołana różyczką ma postać drobnych bladoróżowych plamek, które są dość luźno rozmieszczone.

Gdzie się pojawia? Najpierw za uszami, potem rozprzestrzenia się na tułów.
Objawy towarzyszące:
niewysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych.

Jak ulżyć dziecku? Zmiany na skórze nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować.

Kiedy do lekarza?
Wysypka powinna zniknąć bez śladu po trzech, czterech dniach. Skonsultuj się z pediatrą, jeśli twoje dziecko ma mniej niż pół roku, wysoką gorączkę albo objawy choroby nie mijają po kilku dniach.

Zdaniem eksperta
dr Leszek Olchowik
dr Leszek Olchowik

Poradnia Alergologiczna Polikliniki MSWiA w Piasecznie

pediatra, specjalista chorób płuc i alergolog

Kiedy na skórze dziecka pojawią się krostki, rodzice obawiają się, że kąpiel i środki higieniczne nasilą wysypkę. Czy słusznie?
Wysypka nigdy nie jest wskazaniem do przerwania codziennych zabiegów higienicznych. Brak kąpieli może bowiem sprzyjać nadmiernemu

namnażaniu się bakterii i grzybów na skórze, co może doprowadzić do nałożenia się na chorobę pierwotną nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Długość kąpieli i jej rodzaj zależy od rodzaju wysypki oraz stopnia wysuszenia skóry. Jeśli np. dziecko jest chore na ospę, wówczas dobra jest krótka kąpiel wysuszająca i odkażająca, np. z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu. Jeśli zaś dziecko ma wysypkę alergiczną, konieczne są dłuższe, dziesięciominutowe kąpiele z dodatkiem emolientów, które poza myciem nawilżą i natłuszczą skórę.
Obowiązuje zasada, że preparaty do mycia powinny być bezbarwne, bezzapachowe i hipoalergiczne. Najlepiej myć malca ręką, bo nawet najdelikatniejsze myjki i gąbki mogą spowodować podrażnienie skóry i nasilenie wysypki. Nie w każdej sytuacji można natomiast stosować balsamy i kremy do skóry – dlatego jeśli dziecko przy wysypce ma suchą skórę, warto poradzić się lekarza, jak ją pielęgnować.

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Alergia kontaktowa u dzieci, której objawami mogą być: wysypka, pokrzywka czy obrzęk, jest coraz częstszym problemem. Wielu specjalistów sądzi, że alergia kontaktowa u dzieci może być wywoływana zbyt dużą ilością chemii w otoczeniu. Ubranka, zabawki, pościel mogą zawierać nawet i pół tablicy Mendelejewa. Prawdopodobnie dlatego ekorodzicielstwo rośnie w siłę. Być może produkty eko, takie jak bawełna organiczna, to sposób na to, by alergia kontaktowa ominęła twoje dziecko.

forum.mjakmama24.pl
 • forum_ico
  Posty: 16426
  a gdzie sa szczesliwe dwie kreski z... demulka
 • forum_ico
  Posty: 13131
  Proszę o odpowiedź wszystkie dziewczyny... gajesia
 • forum_ico
  Posty: 25697
  Hej Dziewczyny! Czy są już jakieś... Mała_Mi_88
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.