Zakażenie układu moczowego u dzieci. Objawy i leczenie zapalenia układu moczowego u niemowląt

Zakażenie układu moczowego u niemowląt bywa trudne do rozpoznania, ponieważ może mieć czasem jeden tylko objaw. Jest nim gorączka, która może przecież towarzyszyć wielu innym chorobom. A prawidłowe rozpoznanie choroby jest bardzo istotne, bo skutki nieleczenia infekcji zapalenia układu moczowego u niemowląt bywają poważne. Dowiedz się, jakie mogą być pierwsze objawy zapalenia układu moczowego u niemowląt, jak leczyć taką infekcję. Radzimy też, co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia układu moczowego u dziecka.

O ile u starszych dzieci można na podstawie objawów ustalić, jaką część układu moczowego zaatakowały zarazki, np. pęcherz lub nerki, o tyle u niemowląt i małych dzieci taki podział nie jest możliwy. Zakażenie układu moczowego u niemowląt nie dotyczy jednego organu - obejmuje cały układ moczowy. Jedynym zaś objawem zapalenia układu moczowego u niemowlaka może być gorączka lub brak apetytu.
Dlatego gdy termometr wskazuje wysoką temperaturę, a dziecko nie kaszle i nie ma kataru, poproś lekarza o skierowanie na badanie moczu, aby wykluczyć zapalenie układu moczowego dziecka.

U jak układ moczowy

Nerki filtrują krew, zatrzymując szkodliwe i zbędne produkty przemiany materii. Wytworzony w nich mocz spływa moczowodami do pęcherza moczowego, a stąd, przez cewkę moczową, na zewnątrz. Cały układ moczowy, przypominający kształtem literę „U”, jest pozbawiony drobnoustrojów, z wyjątkiem końcowego odcinka cewki moczowej. Obecność choćby niewielkiej liczby zarazków świadczy o jego zakażeniu.
Objawy zakażenia układu moczowego mogą być nietypowe, dlatego warto wiedzieć, co jest powodem do niepokoju i kiedy szybko trzeba udać się z dzieckiem do lekarza.

Dobrze wiedzieć

Jak zachęcić malca do sikania?

  • Łatwiej jest pobrać mocz, gdy najpierw nakarmisz dziecko (pęcherz wówczas się napełni).
  • Odkręć wodę w kranie. Szum płynącej wody pobudzi potrzebę siusiania.
  • Połóż ciepły termofor lub ogrzaną pieluszkę na plecki w okolicy lędźwiowej dziecka albo zamocz jego stópki w ciepłej wodzie.

Zapalenie układu moczowego u niemowląt - pierwsze objawy

Choroba zwykle zaczyna się podobnie: dziecko gorączkuje, traci apetyt, jest marudne lub popłakuje. Może być rozdrażnione lub przeciwnie, senne. Niektóre maluszki mają obniżoną temperaturę (poniżej 36,6ºC), wymioty, luźniejsze kupki albo biegunkę. Maluszkowi mogą dokuczać wzdęcia.

Czasem zakażenie układu moczowego przebiega skrycie i jedynym objawem bywa słabe przybieranie na wadze lub apatia dziecka. U najmłodszych niemowląt niepokój powinna wzbudzić przedłużająca się żółtaczka.

Ważne! Jedynym objawem zapalenia układu moczowego może być gorączka lub stan podgorączkowy. Dlatego nigdy nie lekceważ nieprawidłowej temperatury u dziecka. Nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza.

Autor tekstu: Anna Jaworska, lekarz rodzinny
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: Phanie/East News
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Rotawirusy. Objawy u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka
Rotawirusy. Objawy u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka

Rotawirusy atakują głównie zimą i wiosną. W organizmie dziecka rotawirusy potrafią dokonać ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Chodzi mi o konto z darmowymi przelewami, prowadzeniem rachunku i darmowym korzystaniem z bankomatów... Najlepiej wszystkich :)

uzytkownik

7316473165 to wczoraj na naszym placu zabaw. Gabcia super ubrana :) Ona ma taką delikatną urodę :)

uzytkownik

Dobra,ja zmykam do lekarza

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Niemowlę Zdrowie. Jak opiekować się wcześniakiem, noworodkiem i niemowlęciem. Noworodek, badania przesiewowe po urodzeniu, żółtaczka niemowlęca, szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Chore niemowlę, niemowlę ma katar, gorączkę, biegunkę. Dlaczego niemowlę ma zaparcia. Co robić, gdy niemowlę wymiotuje. Odwodnienie niemowlęcia, jak go uniknąć. Dlaczego niemowlę ma wysypkę. Gdy twoje niemowlę ma kolkę, poznaj przyczyny kolki i sposoby na kolkę. Ząbkowanie, wyrzynają się pierwsze zęby, jak dbać o zęby niemowlęcia, mycie dziąseł. Czy trzeba iść do okulisty, gdy niemowlęciu ucieka oczko, niemowlę ma zeza. To trzeba sprawdzić: słuch niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina u niemowlęcia. Śmierć łóżeczkowa, jak kontrolować oddech dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.