Dlaczego nie warto zamrażać i podgrzewać mleka z piersi?

zamrażanie-mleka

Mleko matki - pełne składników odżywczych, unikalne pod wieloma względami. I choć znane od początku istnienia człowieka, wciąż kryje tajemnice, nieustannie odkrywane przed naukowców. Ostatnio pojawiły się badanie potwierdzające, że zamrażenie i podgrzewanie mleka negatywnie wpływa na jego skład.  

Rozwój nauki i technologii pozwala naukowcom odkrywać tajemnice ludzkiego organizmu. Jedną z wciąż niezbadanych jego części jest mleko kobiece. W dzisiejszych czasach wiele matek odciąga pokarm, by później podać je dziecku - bo zostawiają dziecko pod opieką innych, bo robią zapasy itd. W takich sytuacjach ważny jest, by przechowywać mleko w odpowiednich warunkach.

Nie używaj zamrażarki!

Dość powszechną praktyką wśród mam jest zamrażanie odciągniętego mleka. Co prawda, przedłuża to przydatność pokarmu do spożycia i zapobiega jego psuciu, ale jednocześnie ma negatywny wpływ na jego wartość. Procesy zamrażania i odmrażania niszczą znaczną część składników odżywczych, przede wszystkim tych zawartych w warstwie tłuszczowej mleka.

Jak przechowywać mleko?

Najlepiej jest przechowywać mleko w zamkniętym pojemniku w lodówce, gdzie panuje stała, kontrolowana temperatura - 4 stopni Celsjusza. W takich warunkach można je przechować przez kilka (do 4) dni. A co z bakteriami? Mleko mamy posieda cenną cechę "samoczyszczenia się" z flory bakteryjnej, tzw. właściwości bakteriostatyczne. Samo usuwa bakterie, które mogły pojawić się podczas odciągania i przelewania pokarmu z pojemnika do pojemnika. Badania "przechowalnicze" mleka pokazały, że mleko po 96 godzinach (trzymane w warunkach chłodniczych) traci znaczną ilość bakterii pochodzących z zewnątrz w porównianiu z ich poziomem chwilę po odciagnięciu.

Nie podgrzewaj mleka za bardzo!

Jedną z zalet karmienia piersią jest stała, przyjazna dziecku temperatura pokramu - ok. 37 stopni Celsjusza. Z tego względu, mleko podawane w butelce podgrzewane jest przed podaniem. Samo podgrzanie mleka nie wykazało jednak istotnych korzyści dla dziecka. Oczywiście ma to znaczenie ze względu na samo spożywanie mleka - zarówno dorośli, jak i dzieci, nie przepadają za zimnym jedzeniem. Tak więc podgrzewanie mleka nie jest konieczne, chociaż wskazane. Warto pamiętać, że NIE WOLNO PODGRZEWAĆ MLEKA W KUCHENCE MIKROFALOWEJ! Emitowane przez mikrofalówkę fale niszczą cenne składniki odżywcze pokarmu oraz mogą nierównomiernie go podgrzać. 

Ponadto, mleka nie należy przegrzewać. Już w temperaturze 40 stopni Celsjusza pokarm traci cenne enzymy. W bardzo rzadkich przypadkach zaleca się pasteryzację kobiecego mleka. Odbywa się to jedynie w warunkach labortoryjnych, w specjalnie do tego przystosowanych urządzeniach. Nieprawdą jest, że mleko należy pasteryzować, jeśli żółtaczka u dziecka się przedłuża. 

Genetyczne bogactwo kobiecego mleka

Szereg badań nad mlekiem matki pokazało, jak ogromne bogactwo materiału genetycznego w nim drzemie. Zespół naukowców potwierdził różnorodność zawartych w nim elementów komórkowych - począwszy od komórek nabłonka, skończywszy na komórkach odpornościowych matki. Odkryto obecność komórek macierzystych, w których eksperci pokładają największe nadzieje. Dowiedziono również, że w warunkach laboratoryjnych komórki te mają zdolność różnicowania się w struktury komórkowe dowolnych narządów, na przykład w neurony mózgu. 

Badania nad obecnością komórek macierzystych w mleku matki mogą mieć znaczący wpływ na rozwój medycyny regeneracyjnej. Pobieranie ich z kobiecego pokarmu jest mniej kontrowersyjne i nie narusza względów etycznych w przeciwieństwie do uzyskiwania ich na przykład z płodów. 

Mleko kobiece jest najbardziej wartościowym posiłkiem dla twojej pociechy. Dziecko powinno być karmione pokarmem matki do 6. miesiąca życia, później można wprowadzać do diety coraz to nowe produkty. Warto pamięć o jego walorach smakowych i bogactwie składników odżywczych, niezbędnych od pierwszych dni życia maluszka.

źródło: PAP

Aktualizacja: 2017-07-31 Publikacja: 2017-06-26
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.