Dziecko karmione piersią zmarło z głodu. Kobieta przestrzega inne matki i prosi o rozsądek!

Dziecko w inkubatorze
fot.: thinkstockphotos.com

Synek Jillian Johnson zmarł kilkanaście dni po urodzeniu z powodu odwodnienia. Dziecko było karmione wyłącznie piersią, jednak kobieta widziała, że dzieje się coś niepokojącego, bo dziecko cały czas płakało. Mimo wielu konsultacji lekarskich i porad laktacyjnych nikt nie zauważył, że dziecko było po prostu głodne! Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka, ale są sytuacje kiedy trzeba wybrać karmienie sztuczne dla dobra i zdrowia niemowlaka!

Kobieta straciła dziecko i przestrzega inne matki 

Jillian Johnson z Kalifornii postanowiła opublikować bardzo osobiste wyznanie na temat śmierci swojego nowonarodzonego synka. Kobieta w ten sposób chce przestrzec inne matki i prosić o zachowanie rozsądku, nawet podczas tak prostej czynności jaką jest karmienie piersią. Jilian napisała na swoim koncie na Facebooku post, który wywołał wiele kontrowersji:

Mój synek umarł przez presję karmienia piersią i przez to, że nie był dokarmiany w szpitalu.

Z kolei na stronie serwisu Fes is best został opublikowany przejmujący list kobiety, która dzieli się z czytelnikami najbardziej dramatycznymi chwilami w jej życiu, które skończyły się śmiercią jej dziecka. Jilian opowiada o tym, jak synek cały czas płakał i mimo pobytu w szpitalu, wielu konsultacji lekarskich i porad laktacyjnych nie udało się go uratować. Dziecko zmarło po niespełna miesiącu od narodzin z powodu zatrzymania akcji serca z powodu odwodnienia. 

>> Laktator elektryczny czy ręczny? TOP 5 laktatorów sprawdzonych i polecanych przez mamy >>

Dlaczego lekarze nie zareagowali na utratę wagi dziecka?

Landon urodził się o terminie poprzez cesarskie cięcie i ważył 3360 g. Początkowo otrzymał 8, a następnie 9 punktów w skali Apgar. Po 2,5 godzinie zostaliśmy przetransportowani na salę dla mam z dziećmi. Dziecko doskonale ssało pierś od 15 do 40 minut co 1, 2 godziny. Jak pisze w swoim liście Jilian pielęgniarki chwaliły, że dziecko doskonale ssie, jednak jak tylko było odstawiane od piersi bardzo płakało. Młoda mama cały czas była uspokajana, że widocznie dziecko tego potrzebuje i nie ma żadnych problemów z laktacją

Kobieta opisuje, że noworodek w ciągu pierwszych 24 godzin nie zmoczył żadnej pieluszki, a ubrudził jedynie cztery. W kolejnej dobie zaczął tracić na wadze. Już te informacje powinny zaniepokoić zarówno rodziców, jak i lekarzy. Mama z dzieckiem zostali wypisani ze szpitali, jednak ich pobyt w domu trwał krótko. Niedługo potem wrócili do szpitala ponieważ dziecko nie miało wyczuwalnego pulsu. Lekarzom udało się uratować chłopca, ale przez kolejne 15 dni dziecko spędziło pod aparaturą podtrzymującą życie. Mimo starań nie udało się go uratować, ponieważ Landon miał rozległe uszkodzenia mózgu na skutek odwodnienia. 

Presja karmienia piersią

Jilian opublikowała swoją historię ku przestrodze. Mimo, że jej syn miał zapewnioną opiekę lekarską i sama chciała dla niego tego, co najlepsze maluch nie przeżył. Kobieta długo zastanawiała się czy chłopiec by żył, gdyby karmiła go butelką. Jednak lekarze nie wyrażali na to zgody, nie widzieli problemu z karmieniem piersią. Jak się okazało, Jilian cierpiała na zespół policystycznych jajników (PCOS), który często jest powodem realnych problemów laktacyjnych. Tak też było w tym przypadku. Młoda mama zdała się jednak na lekarzy, którzy niestety zawiedli. Niedopatrzenie, brak wiedzy czy bagatelizowanie problemu - tak naprawdę doprowadziły do śmierci chłopca. 

Jilian w swoim apelu podkreśla, że: Tak, karmienie piersią jest najlepsze. Wspomagane butelką. Dzięki temu masz pewność, że twoje dziecko jest najedzone.

Karmienie piersią nie zawsze jest możliwe

Warto podkreślić, że prawidłowe karmienie piersią jest dla dziecka najlepsze i nie powoduje problemów z przybieraniem na wadze. Czasem jednak zdarzają się problemy z karmieniem naturalnym, które z jakichś powodów staje się niemożliwe. Wtedy zawsze powinniśmy skontaktować się z lekarzem i zdecydować się na karmienie sztuczne. Sytuacja, kiedy niemowlę nie przybiera lub traci na wadze, powinna zaalarmować rodziców. Wtedy zawsze niezbędny jest kontakt z lekarzem!

Niemowlę nie przybiera na wadze. 7 Najczęstszych przyczyn braku przyrostu masy ciała

Źródło cytatów: www.fedisbest.org

Chore niemowlę
thinkstockphotos.com
Aktualizacja: 2017-06-29 Publikacja: 2017-03-21
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.