Papryka a karmienie piersią

Papryka a laktacja
Jeśli papryka nie szkodzi mamie, warto ją jeść w czasie laktacji, bo ma wiele wartości odżywczych.

Czy papryka może znaleźć się w diecie kobiety karmiącej piersią? Wyjaśniamy, co powinna jeść mama, która karmi piersią.

Warto jeść paprykę, w czasie karmienia piersią jest warzywem bardzo wartościowym pod względem odżywczym. Niestety, jest ostra, więc może podrażniać żołądek i wywoływać dolegliwości żołądkowe, np. wzdęcia, dlatego często można ją znaleźć na liście warzyw niewskazanych w czasie laktacji. Istnienie takiej listy to jednak pozostałości po dawnych czasach. Obecnie dietetycy i specjaliści od żywienia niemowląt twierdzą, że kobieta karmiąca piersią może jeść wszystko, o ile tylko dany produkt jej służy. Dotyczy to również papryki – należy z niej zrezygnować tylko wtedy, jeśli młoda mama sama źle się po niej czuje.

>> Mity o karmieniu piersią, którym nie powinnaś wierzyć

Jeśli lubisz, jedz paprykę w czasie laktacji

Skąd ta nagła zmiana w zaleceniach dietetycznych dla kobiet karmiących piersią? Badania pokazały, że wzdęcia są dolegliwością dotyczącą organizmu mamy i nie mogą automatycznie przenieść się na organizm dziecka. Wzdęcia to bąbelki powietrza, będące efektem trawienia niektórych pokarmów w jelicie grubym kobiety. Nie przechodzą one do krwioobiegu matki, a tym samym do mleka. To, że mama cierpi na ból brzucha po zjedzeniu papryki, nie oznacza, że dziecko również będzie miało problemy.

>> To nieprawda, że kolce niemowlęcej nie można zapobiec

I odwrotnie: jeśli dziecko ma kolkę, nie oznacza to, że ma ona związek z dietą jego mamy – to kolejny mit, który jest już stopniowo obalany przez specjalistów od diety. Dlatego kobieta, która lubi to warzywo i dobrze się czuje po jego zjedzeniu, powinna włączyć paprykę do jadłospisu w czasie laktacji. Jeśli natomiast papryka wywołuje u niej wzdęcia lub podrażnia układ pokarmowy ze względu na swój ostry smak, można z niej zrezygnować dla własnego komfortu. Dotyczy to zwłaszcza okresu zaraz po porodzie, szczególnie po cesarskim cieciu – wtedy wiele kobiet i tak ma problemy z trawieniem i wypróżnianiem, dlatego lepiej nie stwarzać organizmowi dodatkowych.

>> Kapturki do karmienia: zasady użytkowania nakładek na piersi do karmienia

Właściwości odżywcze papryki, a karmienie piersią

Jeśli papryka nie szkodzi mamie, warto ją jeść, bo ma wiele wartości odżywczych. Warzywo to jest źródłem witamin, zwłaszcza antyoksydantów – C, A i E (papryka, zarówno czerwona, jak i żółta, zawiera cztery razy więcej witaminy C niż cytryna) oraz polifenoli, które również usuwają wolne rodniki,a więc zapobiegają powstawaniu komórek rakowych i spowalniają procesy starzenia. Znajduje się w niej dużo potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

>> Co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją.

Papryka sprzyja trawieniu (zwłaszcza zielona), stymuluje bowiem wydzielanie soków trawiennych. Ma działanie przeciwzapalne, wspierające odporność i antyrakowe (dotyczy to ostrych odmian papryki zawierających kapsaicyję). Kapsaicyna rozgrzewa i działa przeciwbólowo, oczyszcza drogi oddechowe i leczy przeziębienie. Sproszkowana w formie przyprawy pobudza apetyt, a także – według medycyny ludowej – usuwa ból głowy. Jako źródło cennych składników odżywczych, papryka powinna znaleźć się w diecie karmiącej mamy i to nie tylko w postaci surowej, gdyż jako jedno z nielicznych warzyw, papryka zachowuje swoje właściwości w czasie obróbki termicznej.

Polecamy wideo: Przyczyny i objawy kolki u niemowląt

Aktualizacja: 2016-12-13 Publikacja: 2016-09-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.