Zalety karmienia piersią: wpływ na zdrowie matki

zalety karmienia piersią
fot.: Thinkstock
Zalety karmienia piersią dla mamy to m. in. ochrona przed anemią, lepsza mineralizacja kości, dłuższy sen, mniejsze ryzyko depresji poporodowej.

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka – to rzecz powszechnie znana. Ale także dla zdrowia kobiety karmienie piersią jest bardzo korzystne.

Wiele mówi się o tym, jak ważne jest naturalne karmienie dla zdrowia i rozwoju dziecka, ale warto wiedzeć także o pozytywnym wpływie karmienia na zdrowie matki. Są kobiety, które szybko rezygnują z podawania piersi dziecku, bo czują się tym zmęczone czy "uwiązane" do dziecka. Może gdyby zdawały sobie sprawę, jak wiele dobrego daje to dla ich własnego zdrowia – nie podejmowałyby tej decyzji tak szybko? Cokolwiek ty postanowisz w tej sprawie, powinnaś wiedzieć, że okres laktacji i karmienia piersią to naprawdę bardzo dobry czas dla kobiety z punktu widzenia jej zdrowia. A oto argumenty na potwierdzenie tej tezy.

Zalety karmienia piersią: korzyści krótkoterminowe

Zalety karmienia piersią: krótszy i łatwiejszy połóg

Podczas karmienia piersią w organizmie kobiety wydziela się oksytocyna, która sprawia, że macica szybciej powraca do swoich normalnych rozmiarów, a dzięki temu połóg jest krótszy. Krótszy jest również okres krwawienia po porodzie i mniejsze ryzyko wystąpienia krwotoku połogowego.

Zalety karmienia piersią: ochrona przed anemią

Wyłączne karmienie piersią powoduje tzw. niepłodność laktacyjną, czyli opóźnia powrót miesiączki. Dzięki temu, że pojawia się ona kilka miesięcy później, kobieta traci mniej krwi i jest mniej zagrożona niedoborami żelaza, a w konsekwencji – anemią.

Zalety karmienia piersią: szybszy powrót do zgrabnej sylwetki

Karmiąc piersią, łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów, które pozostały po ciąży, ponieważ sześć pierwszych miesięcy laktacji to czas najlepszego – w skali całego życia! – spalania tkanki tłuszczowej przez kobiecy organizm. Musi on zużywać dodatkową energię
na produkcję pokarmu, co powoduje spalanie 200–500 kalorii dziennie. To naprawdę dużo! W jednym z badań wyliczono nawet, że karmienie zmniejsza obwód w talii średnio o 8 cm.

Zalety karmienia piersią: więcej spokoju, mniej nerwów

Matki karmiące w sposób naturalny są spokojniejsze i bardziej cierpliwe niż te, które podają mleko modyfikowane. Oksytocyna, która jest wydzielana w trakcie karmienia piersią, ma działanie uspokajające, obniża u matki poziom kortyzolu i zmniejsza ciśnienie krwi, a w efekcie – zmniejsza agresję i obniża poczucie lęku.

Zalety karmienia piersią: mniejsze ryzyko depresji poporodowej

To bardzo trudne dla matki i jej rodziny zaburzenie rozwija się u około 15 proc. kobiet w ciągu roku po narodzinach dziecka. Tymczasem badania przeprowadzone dwa lata temu przez Uniwersytet w Cambridge pokazały, że karmienie piersią może zmniejszać
ryzyko wystąpienia depresji aż o połowę. Po przebadaniu niemal 14 tysięcy matek okazało się, że kobiety, które po urodzeniu dziecka karmią je piersią – tak jak zamierzały – o 50 proc. rzadziej wpadają w depresję poporodową. Karmienie naturalne chroni też przed tzw. baby bluesem, czyli łagodniejszą formą obniżenia nastroju po porodzie.

Zalety karmienia piersią: dłuższy i lepszy sen

Matka małego dziecka musi pogodzić się z tym, że będzie spała krócej – to oczywiste, bo dziecko musi być karmione także w nocy. A jednak z badania przeprowadzonego w USA na grupie 133 matek (karmiących piersią, w sposób mieszany lub mieszanką mleczną) wynika, że matki karmiące piersią śpią średnio o 40 minut dłużej od matek z pozostałych grup. Z kolei inne amerykańskie badanie
(Texas Tech University School of Medicine), w którym wzięło udział aż 6400 matek, wskazuje, że matki karmiące piersią śpią więcej i snem lepszej jakości niż te karmiące mieszanką lub w sposób mieszany, a w ciągu dnia mniej się skarżą na zmęczenie.

Zalety karmienia piersią: korzyści długoterminowe

Zalety karmienia piersią: ochrona przed rakiem piersi i jajnika

Nie jest to oczywiście ochrona całkowita – jak się zapewne domyślasz – ale zawsze to coś. Na podstawie badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że nawet stosunkowo krótki okres karmienia piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o 7 proc. wraz z każdym urodzonym dzieckiem, a o kolejne 4 proc. – z każdym kolejnym rokiem karmienia piersią. Z kolei badania przeprowadzone w Chinach pokazują, że długie karmienie piersią wiąże się też z mniejszą liczbą zachorowań na nowotwór jajnika.
Kobiety, które karmiły naturalnie przez 31 miesięcy lub dłużej (wszystkie dzieci łącznie), mają 10-krotnie niższe ryzyko zachorowania na raka jajnika niż kobiety karmiące łącznie przez 10 miesięcy lub krócej.

Zalety karmienia piersią: lepsza mineralizacja kości

Ta informacja może być zaskakująca, bo karmienie piersią wiąże się – w trakcie karmienia – z utratą masy kostnej: w pierwszych sześciu miesiącach laktacji, gdy dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem mamy, utrata gęstości tkanki kostnej może wynosić 5–10
proc. Karmienie piersią przez kolejne półrocze życia dziecka to dalsze zmniejszanie się gęstości. Ale okazuje się, że po zakończeniu karmienia gęstość kości wraca do normy – w ciągu 6–12 miesięcy. A co więcej, odbudowa ta jest pełniejsza – kości stają się w większym stopniu zmineralizowane, jakby przeszły kapitalny remont! Dzięki temu kobiety, które wykarmiły kilkoro dzieci, w wieku pomenopauzalnym mają w porównaniu z kobietami bezdzietnymi taką samą lub lepszą gęstość kości oraz niższe ryzyko złamań
kości – dotyczy to szczególnie złamania szyjki kości udowej. Mniejsze ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie. Doktor Eleanor Schwarz z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) udowodniła, że u kobiet, które karmiły piersią przez ponad rok, aż o 10 proc. niższe jest ryzyko zawału serca, udaru oraz chorób układu krążenia niż u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią. Autorka
tych badań podkreśla, że korzyści zdrowotne z karmienia piersią są bardzo długotrwałe – kobiety, które objęto badaniem, były już po menopauzie – po raz ostatni karmiły swoje dzieci średnio 35 lat wcześniej!

Zalety karmienia piersią: mniejsze ryzyko cukrzycy

U kobiet, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową (występującą u 3–5 proc. przyszłych mam), ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 jest siedmiokrotnie wyższe niż w ogólnej populacji. Ale karmienie piersią – nawet krótkie, bo trwające już powyżej dwóch miesięcy – redukuje to ryzyko nawet o połowę! Eksperci uważają, że korzystny wpływ karmienia wynika z ochronnego działania prolaktyny wobec komórek wysp trzustkowych oraz pozytywnego wpływu tego hormonu na metabolizm lipidów.

Zalety karmienia piersią: jakie składniki należy suplementować?

Pokarm kobiecy zawiera niemal wszystkie niezbędne dla Ciebie i dziecka składniki odżywcze poza 3 składnikami, które powinnaś dodatkowo podawać dziecku. Należą do nich: DHA, witamina D i witamina K. DHA (kwas tłuszczowy z grupy Omega-3) jest ważnym składnikiem komórek nerwowych i siatkówki oka, wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i wzroku oraz odporność dziecka. Niemowlęta i dzieci do 2. roku życia powinny otrzymywać jedynie czyste DHA. W tym okresie nie zaleca się podawania mieszaniny kwasów Omega-3 (DHA+EPA, zawartych np. w olejach rybich, tranach). Witamina D wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój kości, zapobiegając krzywicy, wykazuje wielokierunkowy korzystny wpływ na zdrowie. Witamina K bierze udział w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi. Podawanie witaminy K zapobiega krwawieniom śródczaszkowym, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. DHA i witaminę D podawaj bezpośrednio dziecku już od pierwszych dni życia przynajmniej do 2. roku życia. Od 15. doby do ukończenia 3. miesiąca życia dodatkowo podawaj witaminę K.

 

Warto przeczytać

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-06-14 Publikacja: 2016-06-09
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
Artykuł powstał przy współpracy z: Sequoia
Sequoia
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.