Gdy dziecko urodzi się w maju...

Dzieci urodzone w maju
Termin porodu przypadający w maju łączy się z wieloma plusami

Wreszcie wiosna, wreszcie ciepło... Termin porodu przypadający w maju łączy się z wieloma plusami. Pogoda sprzyja spacerom, więc można niedługo po narodzinach wyjść z dzieckiem na dwór. Poza tym wyższa temperatura za oknem sprawia, że nie musimy ubierać siebie i malca w kurtki, swetry oraz kombinezony. W maju ubieranie noworodka na dwór trwa dosłownie 5 minut! Docenisz to jesienią, gdy przygotowanie do wyjścia zajmie ci dużo więcej czasu...

Botwina na zdrowie

W maju w warzywniakach pojawia się pierwsza botwinka. To liście buraka ćwikłowego, które są niskokaloryczne, za to bogate w żelazo, substancje wspomagające procesy krwiotwórcze oraz w witaminy: C i z grupy B (np. kwas foliowy). W botwince znaleźć można również magnez, sód, mangan oraz fluor. To wszystko sprawia, że zupa z liści buraka na ciepło lub w postaci chłodnika jest idealnym daniem dla świeżo upieczonej mamy,  która często walczy o powrót do sylwetki sprzed ciąży, a więc kontroluje liczbę spożywanych kalorii, a jednocześnie potrzebuje odnowić zapasy krwi w organizmie (w trakcie porodu dochodzi do utraty pewnej ilości krwi).

Karmienie pod chmurką

Gdy na dworze jest zimno lub wieje silny wiatr, spacery z dzieckiem trwają zwykle krótko, bo po godzinie marszu każda mama marzy już tylko o powrocie do ciepłego domu, a poza tym zimą nie da się karmić dziecka na dworze. Grozi to przeziębieniem zarówno mamy, która do tej czynności musi odsłonić trochę ciała, jak i dziecka, dla którego ssanie jest wysiłkiem i często się przy nim poci. Co innego w maju: możesz teraz spędzać z dzieckiem na dworze kilka godzin, a gdy maluch zgłodnieje, po prostu odepnij bluzkę i przystaw go do piersi. Warto mieć przy sobie pieluszkę lub chustę, by zasłonić się przed spojrzeniami osób postronnych.

Witamina D3

Nie zapomnij o podawaniu dziecku kropelek z tym preparatem (przy wyjściu ze szpitala dostałaś na pewno receptę na witaminę D3). Chociaż niedobory tej substancji to problem większości niemowląt (zresztą osób dorosłych też), to jednak zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie dzieci urodzone w maju cierpią statystycznie na największe niedobory (mają średnio o 20 proc. mniej witaminy D3 w porównaniu np. z maluchami urodzonymi w listopadzie). To dlatego, że ich rozwój płodowy przypadał na miesiące pozbawione słońca, czego skutkiem był obniżony poziom witaminy w organizmach ich mam.

Dobrze wiedzieć

Długi weekend

Maj ma w kalendarzu aż dwa zaznaczone na czerwono dni świąteczne, co oznacza, że 1 maja  i 3 maja supermarkety i urzędy sązamknięte. Niektóre instytucje i sklepy zrobią sobie wolne również 2 maja. Oczywiście porodówki będą pracowały normalnie (szpitale nie mają nigdy wolnego), ale prywatne gabinety mogą być zamknięte. Także przychodnie publiczne w dni wolne od pracy dyżurują wyłącznie w trybie nocnej i świątecznej opieki. Pamiętaj o tym i poproś swojego ginekologa o numer telefonu. Może się zdarzyć, że będziesz chciała skonsultować się z nim z powodu   objawów przedporodowych.

Jak ubierać dziecko na majowy spacer?

Początek miesiąca jest zwykle słoneczny i ciepły. Dlatego majówka to czas, w którym zwykle pierwszy raz wyjeżdżamy na łono natury, spacerujemy po lesie, a nawet się opalamy. Słońce sprawia, że mamy ochotę zdjąć wreszcie kurtki oraz swetry, ale uwaga: w połowie maja pogoda może się zmienić. W Polsce znane jest zjawisko klimatyczne nazywane potocznie zimną Zośką lub zimnymi ogrodnikami, charakteryzujące się nagłym obniżeniem temperatury powietrza, a występujące najczęściej między 10 a 17 maja. Dlatego nie rozbieraj się zbytnio na spacerze, bo majowe powietrze może być zdradliwe, i pilnuj też, by twój malec nie zmarzł na pierwszych spacerach. Ubieraj go nadal ciepło lub miej zawsze przy sobie dodatkowy kocyk, którym opatulisz noworodka, gdy nagle zrobi się chłodniej.

Przyda się moskitiera

W maju pojawiają się już pierwsze komary i osy. Dlatego zaopatrz się w moskitierę do wózka, którą osłonisz maluszka przed fruwającymi intruzami. To ważne, bo noworodek ma delikatną skórę i może zareagować podrażnieniem na substancje znajdujące się w sprayach przeciw komarom.

Aktualizacja: 2017-05-26 Publikacja: 2017-05-10
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.