Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem

To, kiedy można wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer, zależy od trzech czynników: stanu zdrowia dziecka, stanu zdrowia młodej mamy i aktualnej pory roku.

Pierwszy spacer noworodka to wielkie wydarzenie w życiu młodych rodziców. Co prawda pierwsze zetknięcie dziecka ze światem spoza czterech ścian następuje już podczas powrotu ze szpitala - wtedy zwykle jest to jednak krótka chwila na powietrzu, jaką niesiony w nosidełku noworodek spędza w drodze do samochodu, a później do domu. Z właściwym spacerem nie ma to jednak nic wspólnego.

Zobacz także: Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad. O tym trzeba pamiętać!

Pierwszy spacer noworodka jesienią i zimą

Gdy na dworze jest zimno i ponuro, z wyjściem na pierwszy spacer trzeba zaczekać, aż noworodek trochę podrośnie – zazwyczaj lekarze zalecają, by od powrotu do domu ze szpitala upłynęły co najmniej dwa, a jeszcze lepiej trzy tygodnie. Na tydzień przez planowanym pierwszym spacerem, ale już po ukończeniu 10 dnia życia, dziecko należy zacząć werandować, czyli przyzwyczajać do chłodnego powietrza, i różnicy temperatur pomiędzy mieszkaniem, a dworem. Werandowanie ma się tak do spacerów, jak mycie na sucho do kąpieli. Polega na tym, że ciepło ubrane i przykryte dziecko kładziemy w wózku ustawionym przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych (ale nie na dworze, lecz w pomieszczeniu). Pierwszego dnia może tak leżeć przez pięć minut, drugiego przez dziesięć, trzeciego przez piętnaście. Po tygodniu werandowania, jeśli temperatura na dworze nie spadła poniżej minus 5 stopni C i nie ma silnego wiatru, który dodatkowo ochładza powietrze, można wyjść z noworodkiem na dwór. Pierwszy spacer może trwać nie dłużej, niż piętnaście minut. Każdy następny spacer może być o kilka minut dłuższy. Ze spaceru trzeba zrezygnować (a pierwsze wyjście odłożyć w czasie) wówczas, gdy temperatura na dworze spada poniżej minus 10 stopni C.

Zobacz także: Pępek noworodek - 11 pytań o pępuszek

Pierwszy spacer noworodka wiosną i latem

Inaczej jest w ciepłe, pogodne dni. Wtedy noworodka nie trzeba ani werandować, ani czekać aż tak długo z pierwszym wyjściem na dwór. Wiosną i latem pierwszy spacer noworodka może odbyć się już po tygodniu od momentu powrotu ze szpitala, zwłaszcza,  jeśli na dworze jest przyjemnie ciepło. Gdy jednak wiosna lub lato są chłodne, warto chwilę zaczekać, aż pogoda się poprawi. Lekki deszcz nie jest przeszkodą do spaceru – ważne, by nie wiało. Pierwszy spacer w ciepłe dni może trwać dłużej, niż jesienią i zimą, bo nawet pół godziny. Stopniowo trzeba go wydłużać, ale nie trzeba kurczowo zerkać na zegarek. Jeśli dopisuje pogoda, nawet maleńkie dziecko może spędzać na dworze po kilka godzin dziennie – ten czas można podzielić na kilka wyjść. Z wyjścia na dwór lepiej zrezygnować w upały, gdy temperatura przekracza 30 stopni C.

Aktualizacja: 2016-09-27 Publikacja: 2016-09-27
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.