Swaddling: na czym polega ta metoda otulania noworodka?

2021-11-18 9:24

Swaddling to jedna z metod otulania noworodka. Opiera się ona na zapewnieniu noworodkowi podobnych warunków po przyjściu na świat, jakie miał w ciepłym i ciasnym łonie mamy. Przeczytaj, jaka jest historia swaddlingu i na czym dokładnie polega ta technika.

Swaddling
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Swaddling działa uspokajająco na dziecko w pierwszych tygodniach życia.

Swaddling to metoda otulania dziecka, która ma przyjść noworodkowi z pomocą w pierwszych tygodniach jego życia. Pozwolić bezpiecznie przejść trudny czas "aklimatyzacji" po narodzinach. Lekarze z The American Academy of Pediatrics zaznaczają, że swaddling może być skutecznym sposobem na uspokojenie i usypianie dziecka, pomaga również pozbyć się kolki. Swaddling ułatwia również życie rodzicom - łatwiej jest podnieść tak otulone dziecko.

Spis treści

  1. Po co stosować swaddling?
  2. Swaddling: na czym polega ta metoda?
  3. Swaddling: o czym trzeba pamiętać?

Po co stosować swaddling?

Według amerykańskiego pediatry dr. Harveya Karpa dziecko w pierwszych tygodniach po porodzie przechodzi tzw. czwarty trymestr. Po dziewięciu bezpiecznych miesiącach w łonie mamy dopiero przyzwyczaja się do życia po drugiej stronie brzucha.

Te nowe warunki bytowania to dla niego niemałe zaskoczenie. W łonie matki noworodek miał przecież ciepło i ciasno i do tego właśnie przywykł. Nagle jednak znalazł się w zupełnie innym - pełnym wolnej przestrzeni - otoczeniu. Gdy niemowlę się zmęczy, macha rączkami i nóżkami, zupełnie tego nie kontrolując.

Nie do końca wie, co się dzieje, bo w brzuchu nie miało tyle swobody, co dodatkowo go denerwuje i powoduje płacz. Trzeba jednak pamiętać, by zrobić to w prawidłowy sposób.

Pamiętajmy również, że ta metoda otulania dziecka najlepiej sprawdza się u najmłodszych dzieci - do 2. miesiąca życia. Wtedy działa na nie uspokajająco, jednak później swoboda ruchów jest niemowlęciu bardzo potrzebna, więc warto zaprzestać stosowania tego sposobu otulania.

To, jak długo stosujemy swaddling zależy również od konkretnego dziecka. Niektórym wystarczy zaledwie kilka dni, by przyzwyczaić się do większej swobody ruchów w świecie poza brzuchem mamy. Jeśli więc zauważymy, że dziecku po owinięciu jest bardzo niewygodnie, możemy ze swaddlingu zrezygnować.

Czytaj również: Dowiedz się również, w jaki sposób kąpać noworodka

Stawy biodrowe - jak dbać o bioderka niemowlaka

Swaddling: na czym polega ta metoda?

Swaddling to metoda otulania dzieci znana ludzkości już w erze paleolitu. Archeolodzy odkryli na Krecie i Cyprze wizerunki dzieci sprzed 4500 lat, przedstawiające najmłodszych owiniętych właśnie w ten sposób. Źródła historyczne dowodzą również, że metoda ta cieszyła się szczególną popularnością także w XVII wieku. Swaddling to ścisłe otulanie noworodka tak, by zapewnić mu warunki podobne do tych, które panowały w brzuchu mamy.

  1. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest zaopatrzenie się w kocyk lub flanelową tkaninę. Kocyk składamy po przekątnej, by uzyskać kształt trójkąta. Trójkąt kładziemy odwrócony do góry nogami i układamy na nim, koniecznie na pleckach, noworodka.
  2. Kolejny krok to opatulenie dziecka prawym końcem kocyka. Następnie otulamy go spodem naszego trójkąta i na samym końcu - jego lewą stroną. Należy koniecznie upewnić się, że noworodek, gdy go zawijamy, ma spokojnie ułożone rączki wzdłuż ciała, że nie opatulamy go, gdy przybrał niewygodną pozycję ze zgiętą rączką czy nóżką.
  3. Swaddling oznacza ścisłe otulenie dziecka, ale pamiętajmy jednak, że chodzi o to, by dziecku było ciepło i mimo wszystko wygodnie - zbyt ciasne opatulanie nie jest więc wskazane. Przede wszystkim upewnij się, że dziecko może poruszać bioderkami. Zbyt mocne ich owijanie może nawet spowodować dysplazję bioderek. Powinnaś móc włożyć co najmniej dwa lub trzy palce między klatkę piersiową noworodka a kocyk.

W sklepach dostępne są również specjalne otulacze dla dzieci. Przy każdym z nich znajduje się dokładna instrukcja, w jaki sposób owijać noworodka.

Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Swaddling: o czym trzeba pamiętać?

Swaddling działa na noworodki dobroczynnie, jednak o kilku kwestiach podczas stosowania tej metody warto pamiętać.

  • Przede wszystkim, dziecko powinno zawsze leżeć w bezpieczniejszej pozycji - na pleckach. W takiej powinno być owijane i regularnie należy sprawdzać, czy nie przewróciło się podczas snu na brzuszek.
  • Pamiętaj także, by w dziecięcym łóżeczku czy kołysce nie było żadnych innych kocyków czy pieluszek tetrowych, które w czasie snu mogłyby się owinąć wokół noworodka lub przykryć mu twarz. Podobnie rzecz się ma ze wszelkimi zabawkami, akcesoriami, poduszeczkami - na czas snu powinny być one wyjęte z miejsca, w którym znajduje się dziecko. Swaddling znacznie lepiej sprawdza się właśnie we własnym łóżeczku dziecka niż ogromnym łożu rodziców.
  • Warto także pilnować, by noworodkowi nie zrobiło się za gorąco. Sprawdzaj więc, czy dziecko się nie poci, nie ma czerwonych policzków, wilgotnych włosków i czy nie oddycha w szybszym tempie. W miejscu, w którym śpi noworodek nie wolno palić.

Czytaj również: W jaki sposób wspierać rozwój noworodka

Kangurowanie - dlaczego jest tak ważne w rozwoju noworodka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza