Skóra WCZEŚNIAKA: jak pielęgnować skórę pod pieluszką

2013-04-08 17:10

Skóra wcześniaka jest cieńsza i bardziej delikatna niż donoszonego noworodka. Dlatego skóra wcześniaka jest szczególnie narażona na podrażnienia i odparzenia wywołane przez mocz i kał znajdujące się w pieluszce. Dowiedz się, jak pielęgnować skórę pod pieluszką u wcześniaków, by uniknąć odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry.

wczesniak jak pielegnowac skore pod pieluszka
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Wcześniak: dokładnie myj pupę dziecka
  2. Wcześniak: jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Pielęgnacja skóry na pupie u wcześniaka to dla rodziców największe wyzwanie, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, skórze noworodka szkodzi amoniak, który powstaje na skutek rozkładu moczu i kału. Po drugie, skóra wcześniaka (w przeciwieństwie do skóry dziecka urodzonego o czasie) ma odczyn zasadowy o pH od 6,3 do 6,7, i z tego powodu szybko namnażają się na niej drożdżaki. Stanowią one element skórnej flory bakteryjnej i w normalnych warunkach nie robią dziecku krzywdy. Jednak kiedy jest ich zbyt dużo, mogą wywoływać infekcje grzybicze i bolesne dla wcześniaków zakażenia skóry. Najważniejsza jest stała kontrola zawartości pieluszki. Nawet jeśli noworodek nie zrobił kupy, nie czekaj, aż pieluszka zrobi się miękka od moczu, bo dla skóry wcześniaka jest on tak samo szkodliwy jak kał. W ciągu dnia zmieniaj ją co dwie godziny, w nocy – po każdym karmieniu i zawsze wtedy, kiedy poczujesz, że jest w niej kupa.

>>Pielęgnacja skóry wcześniaka: pieluszkowe zapalenie skóry>>

Wcześniak: dokładnie myj pupę dziecka

Podczas przewijania wcześniaka dokładnie myj dziecku pupę. Czym? Są dwie szkoły dotyczące pielęgnacji wcześniaków. Jedni pediatrzy uważają, że nic nie oczyści pupy wcześniaka lepiej niż wata albo gazik zmoczone w przegotowanej ciepłej wodzie. Inni polecają wilgotne chusteczki oczyszczające dla niemowląt. Jeśli wybierzesz ten drugi sposób, pamiętaj, że dla wcześniaków nadają się wyłącznie nieperfumowane chusteczki do skóry wrażliwej. Powinny mieć pH zbliżone do naturalnego. Informacja o pH chusteczek dla noworodków powinna być umieszczona na opakowaniu, ale jeśli jej nie ma, można sprawdzić to samodzielnie. Wystarczy prosty test. Kup w aptece papierki lakmusowe i przyciśnij je do chusteczek, a potem porównaj z kolorem na wzorniku dołączonym do opakowania papierków. Oczyszczając wcześniakowi pupę, bądź delikatna. Zbyt mocne tarcie watą albo chusteczkami może uszkodzić cieniutki naskórek wcześniaka i spowodować podrażnienie. Jeśli myjesz pupę wodą, nie wycieraj jej ręcznikiem, tylko delikatnie osuszaj, przykładając do niej płaty miękkiej ligniny. Po oczyszczeniu skóry z resztek kału i moczu nasmaruj wcześniakowi pupę kremem zapobiegającym odparzeniom.

>>Jak dbać o skórę wcześniaka? 9 sprawdzonych porad położnej>>

Dobrze wiedzieć

Wcześniaki bardziej niż inne dzieci są narażone na atopowe zapalenie skóry. Dlatego zwracaj uwagę na dobór kosmetyków: dla wcześniaków wskazane są emolienty, które łagodzą podrażnienia, zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się skóry i odbudowują ochronną barierę naskórka.

Wcześniak: jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Nie ma kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla wcześniaków – możesz stosować każdy krem na odparzenia, pod warunkiem że twój maluch nie reaguje na niego podrażnieniem. Najbezpieczniejsze są kosmetyki z linii do skóry wrażliwej. Kremy powinny mieć naturalny odczyn pH. Uwaga: u dziewczynek kremem smaruj tylko skórę – omijaj błony śluzowe, bo łatwo je podrażnić. Jeśli mimo starannej pielęgnacji pupy na skórze wcześniaka  pojawiają się odparzenia, może być konieczna interwencja lekarza. Metody, które dają dobre efekty w leczeniu odparzeń u donoszonych noworodków, jak wietrzenie pupy czy smarowanie skóry kremem łagodzącym, u wcześniaków mogą zawodzić, gdyż niedojrzała skóra nie potrafi się jeszcze regenerować. Dlatego nie zwlekaj i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, bo niewyleczone odparzenia skóry wcześniaka mogą przekształcić się w pieluszkowe zapalenie skóry – rozległy, bardzo bolesny dla dziecka rumień.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza