Wcześniak powikłania: problemy zdrowotne, jakie mają wcześniaki

wczesniak problemy zdrowotne jakie maja wczesniaki
fot.: photos.com

Wcześniactwo wiąże się z wieloma powikłaniami i zagrożeniami. Dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z oddychaniem, ze wzrokiem, są bardziej podatne na zakażenia. O problemach zdrowotnych wcześniaków mówi dr n. med Justyna Tołłoczko, pediatra neonatolog.

Jakie problemy zdrowotne mogą utrudniać wcześniakowi zdrowy start w życie?

Wcześniaki powikłania: niewydolność oddechowa

- Wcześniaki, szczególnie te urodzone przed ukończeniem 32. tygodnia ciąży, często nie mogą samodzielnie oddychać, ponieważ ich płuca są niedojrzałe. Oddycha za nie respirator, bez którego nie miałyby szansy na przeżycie. Niewydolność oddechowa wcześniaków wynika też z braku substancji odpowiadającej za sprawność pęcherzyków płucnych – surfaktantu. Dzięki postępowi medycyny już od wielu lat możemy podawać tę substancję dotchawiczo.

Kolejnym problemem wcześniaków jest podatność na zakażenia. Dziecko urodzone w terminie chronią przed zakażeniami przeciwciała przechodzące przez łożysko w ostatnich tygodniach ciąży i po urodzeniu wraz z pokarmem matki. Wcześniak jest ich pozbawiony, a przez to nieodporny, narażony m.in. na zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki. Dlatego od 2011 r. szczepienia wcześniaków przeciwko tym bakteriom są obowiązkowe i bezpłatne.

Czytaj też: Reanimacja małego dziecka

Wcześniaki powikłania: uszkodzenia wzroku

Bardzo często wcześniaki mają problemy z oczami, czy to prawda?

- Wcześniactwo wiąże się też z zagrożeniem uszkodzenia wzroku – retinopatią wcześniaczą. Przyczyną tego schorzenia jest niedojrzałość siatkówki, a dodatkowo toksyczny wpływ długotrwałego leczenia tlenem. Nadmiar tlenu może też powodować wiele innych chorób. Źle wpływa na płuca, wywołując ich uszkodzenie – dysplazję oskrzelowo-płucną. Musimy jednak pamiętać, że tlenoterapia i inwazyjne leczenie w oddziałach intensywnej terapii wcześniaków to wybór mniejszego zła dla ratowania życia dziecka. Tlen jest lekiem, dzięki któremu organizm jest dotleniony i może prawidłowo funkcjonować.

Czytaj też: Zez u noworodka - przyczyny i leczenie

Polecamy też

Dobrze wiedzieć

Wcześniak to dziecko urodzone przed planowanym terminem porodu – między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co roku w Polsce rodzi się przedwcześnie ok. 28 000 dzieci ważących nawet poniżej 1000 g. To niemal co dziesiąte dziecko przychodzące na świat. Udaje się ratować dzieci o dojrzałości poniżej 28. tygodnia ciąży (poród skrajnie przedwczesny), o ekstremalnie małej masie ciała: 500–999 g! W ostatnich latach obserwuje się wzrost odsetka porodów przedwczesnych. Wcześniaki są 10-krotnie bardziej narażone na zakażenia dolnych dróg oddechowych niż dzieci urodzone o czasie.

Szczepienia wcześniaka

Czy wcześniaki są szczepione tak samo jak dzieci urodzone o czasie? Czy wcześniaki wymagają innych szczepień?

- Szczepienia przewidziane w „kalendarzu szczepień” wykonuje się na oddziale już po szóstym tygodniu życia, niezależnie od dojrzałości i urodzeniowej masy ciała wcześniaka, oczywiście po unormowaniu się jego stanu. Zaletą tego jest możliwość reagowania lekarzy na ewentualne działania niepożądane po szczepieniu, które mogą pojawić się u wcześniaków.

Obejrzyj film: W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków. Z czego to wynika?

Konsultacja:: dr n. med Justyna Tołłoczko, pediatra neonatolog Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-04 Publikacja: 2014-10-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.